Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Přátelství je nepostradatelná součást života. Nepodceňte jeho význam

Přátelství je nepostradatelná součást života. Nepodceňte jeho význam

1.5.2019 - redakce Babinet.cz

Přátelství je velmi podstatné pro zdravou duši. Vytváří podstatnou část našeho života, kde se vyskytují dobré i špatné vzpomínky. Nepodceňujte význam přátelství a utužte ho.

Přátelství každý z nás bere trochu jinak. Někomu stačí malý okruh blízkých přátel a rodina, zatímco další má společenské tendence a vyhledává větší okruh přátel. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, platí, že utužené přátelské vztahy jsou důležité pro každého z nás.

Přátelské vztahy se vyvíjí již od útlého věku. Nejdříve probíhá mezi rodiči a dalšími dospělými, později i mezi vrstevníky. Nejvíce přátel získáváme právě během dospívání a často se z nich stanou vztahy na celý život. Právě proto je důležité nepodcenit důležitost přátelství hlavně u dětí. Prostřednictvím přátel se jim vytváří část osobnosti, pohled na svět a jejich hodnoty.

Zdravá duše

Přátelské vztahy jsou nesmírně důležité pro zdraví naší mysli. Kvalitní přátelství dokáže udržet psychickou sílu. Pomáhá nám se rychle vypořádat se stresem či smutkem a také se rychleji uzdravit. Správní přátelé dokážou silně ovlivnit náš pohled na svět. Pokud jsou pozitivní a šťastní, pak takový budete i vy.

Pečujte o vaše přátelství

V přátelském vztahu probíhá mnoho aspektů, podobně jako v partnerském vztahu. Také je na něj silně navázán. Pokud člověk prožívá bouřlivý partnerský vztah plný hádek, pravděpodobně se od něj bude zrcadlit i jeho přátelství. Naopak jestliže prožíváte klidný vztah, budete chtít sdílet svůj život i se svými přáteli. Přátelství je především o sdílení, důvěře a pochopení.

Ve vyšším věku naopak máme dlouholeté přátele, avšak o ty se musí pečovat. V dnešní uspěchané době máme všichni svých starostí až nad hlavu, přesto byste neměli zapomínat na své blízké okolí. Je třeba udržovat vaše přátelství při životě. To znamená využít každou volnou chvilku. Jezdíte domů z práce městskou hromadnou dopravou? Napište svému blízkému a zeptejte se ho, jaký měl den. Vaření již máte v malíčku? Pak využijte volné chvíle během vaření a zavolejte si. Těchto momentů je během dne více, tak ukažte svým přátelům, že na ně myslíte.

Přestože telefonování a zprávy jsou dobrým způsobem, jak stále zůstat v kontaktu, je třeba se vídat i osobně. U dlouholetého přátelství většinou není nutné se vídat často a přesto si stejně rozumět. Avšak stejně je vhodné se vídat alespoň jednou za tři měsíce. Osobnímu kontaktu se nic nevyrovná.

 

Napsala Michaela Procházková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip