Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Desatero pro zdravý zrak

Desatero pro zdravý zrak

24.4.2019 - redakce Babinet.cz

V dnešní době jsou naše oči neustále zatěžované sledováním obrazovek, monitorů či displejů. Díváním trávíme většinu našeho každodenního života, a to do takové míry, že na to využíváme až polovinu našeho mozku.

Většinu dne se díváme do počítačů, mobilů nebo sledujeme televizi. Je tedy pravděpodobné, že to má negativní vliv na náš zrak. Podle světové zdravotnické organizace je až 36 miliónů lidí na světě nevidomých a 1,3 miliardy lidí má poškozený zrak.

A i přes to, že se oči hojí skutečně rychle, například při správné péči se i poškozená rohovka sama zahojí do 48 hodin, doktoři stále neumí jak oko a oční orgány transplantovat. Optický nerv, který spojuje oko a mozek je příliš křehký na to, aby se úspěšně zrekonstruoval. Světová zdravotnická organizace rovněž uvádí, že až 80% ze všech poškození zraku, včetně těch drobných, se dá předcházet.

Důležitá je proto péče o zrak, tak abychom si jej udrželi zdravý. Seznamte se s 10 tipy a radami, jak správně pečovat o svůj zrak a oči. Přinášíme drobný přehled.

1. Pravidelné prohlídky u očního lékaře

Důležité je, abychom v první řadě byli informování o dědičných očních problémech či zdravotních obtížích ovlivňujících kvalitu zraku, které máme v rodině. Je pak jednodušší zahájit preventivní péči o zrak a umět tak předejít či alespoň oddálit možné problémy.

2. Ochrana před škodlivým UV zářením

Citlivá oční čočka nemá schopnost regenerace, proto je důležité ochránit ji kvalitními slunečními brýlemi s dobrým UV filtrem.

3. Správné kosmetické přípravky

Oči mohou být zbytečně zatěžované i výběrem nevhodné kosmetiky. Vyplatí se proto vybírat kvalitní produkty, až už krémy nebo make upy, které očím a očnímu okolí uleví, a naopak u nich nehrozí riziko, že způsobí zánět.

4. Nekouřit

Podle výsledků Indexu zdraví Walmark za rok 2018 je 28 % Čechů z více jak 25tisíc dotázaných respondentů kuřáků. „Kouření poškozuje cévy a vede k ateroskleróze,tvrdí odbornice na klinickou výživu MUDr. Zuzana Kala Grofová. Podle výzkumů kouření poškozuje takzvanou žlutou skvrnu na sítnici a zvyšuje také riziko vzniku šedého zákalu i degenerativního onemocnění očního nervu, což může vést až ke slepotě.

5. Pozor na kávu

Káva je oblíbený životabudič, je ale třeba dávat si pozor na množství, které denně zkonzumujeme. Všechno má totiž svá negativa, a to i káva. Tři a více šálky kávy denně mohou lidem s vrozenou predispozicí urychlit vznik zeleného zákalu.

6. Čisté ruce

Každý z nás si denně několikrát protře oči, ať už kvůli pocitu suchosti nebo pálení oční z únavy. Je ale nutné dávat si pozor na to, abychom měli čisté ruce, v okamžiku, kdy se očí dotýkáme. Pokud máme ruce špinavé, i když na pohled mohou vypadat čisté, můžeme si způsobit infekci. V případě, že začneme pociťovat řezání nebo pálení, je dobré použít oční kapky a pokud nosíme oční čočky je třeba je pravidelně desinfikovat v roztoku.

7. Méně je někdy více

Při problémech se zrakem se doporučuje vysadit silný alkohol, který způsobuje destabilizaci nitroočního tlaku. Alkohol nižší kvality je navíc obzvlášť nebezpečný pro zrakový nerv.

8. Vyvážená strava k lepšímu zraku

Je známo, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro naše zdraví a kondici. Strava může však ovlivnit i kvalitu zraku. „Stravou můžeme ovlivnit stav buněk a nervových zakončení, které se nachází na sítnici a zprostředkovávají vnímání obrazu a světla. Velmi důležitý je stav cév, které mohou být poškozené aterosklerózou při komplikacích provázejících diabetus nebo hypertenzi. Cévy jsou pak těžko průchodné a citlivým buňkám v očích se nedostává dostatek kyslíku a živin,vysvětluje MUDr. Grofová.

Správné stravovaní může dokonce zpomalit či oddálit proces věkem podmíněné makulární degenerace, tedy postupného zhoršování zraku důsledkem stárnutí. „Sítnici prospívají karotenoidy. Mezi ně patří například vitamín A, jeho sloučenina betakaroten a rovněž i lutein, “ doplňuje MENO

Dobré je jíst zejména stravu, která obsahuje velké množství antioxidantů, ideálně s vitamíny A, C a E. Právě antioxidanty, především vitamín C, snižují riziko výskytu šedého zákalu. Klíčovými živinami pro zdraví očí jsou například Omega-3 mastné kyseliny, které jsou i prevencí syndromu suchých očí, nebo karotenoidy jako Lutein a Zeaxantin. „Lutein je žlutý karotenoid, který má antioxidační účinky. Hromadí se na sítnici a chrání ji tak, že pohlcuje modré světlo a ničí volné radikály. Je obsažený v listové zelenině, hlavně v kapustě a špenátu, ale také ve žluté, oranžové a tmavě zelené zelenině. Nalézt ho můžeme i ve ve žlutých květech pampelišky nebo lichořeřišnice.dodává.

Doporučuje se proto konzumovat zelenou listovou zeleninu a ovoce s obsahem karotenoidů, jako dýně, kiwi, modré hroznové víno či oranžové papriky. Ideální je k tomu přidat i ryby, protože obsahují Omega-3 mastné kyseliny, ale také vejce, hovězí maso či mléčné výrobky.

Jednoduchou cestou, jak získat dostatek živin potřebných každý den pro oči je vsadit kromě stravy také na komplexní výživové doplňky, jako je například Lutein PLUS od Walmarku. Ten obsahuje pět látek, které jsou naprosto zásadní pro zdraví očí. Hlavními složkami jsou totiž Lutein a Zeaxatin, které jsou přirozenou součástí pigmentů na sítnici oka, ale které si bohužel nedokáže naše tělo samo vytvořit, proto je musí přijímat právě ze stravy a výživových doplňků. Přípravek obsahuje také vitamín A a E, které působí jako antioxidanty a Zinek, jenž se přirozeně nachází na sítnici a je nezbytný pro zdravý zrak, ale i pro správný metabolismus vitamínu A.

9. Masáž očí

Příjemným uvolněním očí je například masáž. Posaďte se, narovnejte záda a zahřejte si dlaně třením o sebe. Pak si jemně přiložte teplé dlaně na oči tak, aby spodní část dlaně zapadla do oblasti očí a prsty se dotýkaly čela. Zhluboka dýchejte a pohybujte rukami s jemným tlakem pomalu svisle nahoru a dolů a opakujete pohyb při každém nádechu a výdechu zhruba desetkrát.

10. Oční jóga

„Při únavě očí je v první řadě nutné dobře rozpoznat, čím je únava způsobená. Může být zapříčiněna nesprávnou korekcí zrakové vady nebo zvýšeným nitroočním tlakem, který je nutné léčit, jinak může vést až k oslepnutí. Cviky a masáže však mohou očím ulevit,“ říká odbornice.

Dlaně

Zahřejte si dlaně vzájemným třením. Zakryjte si oči zahřátými dlaněmi tak, aby jimi nepronikalo světlo, ale netlačte na ně. Zavřete oči a vychutnejte si na pár minut tento příjemný stav.

Zaostřování

Uvolněte se a zhluboka dýchejte. Poté před sebe natáhněte jednu ruku. Prsty mějte zatnuté v pěsť kromě place, který má směřovat nahoru. Svůj pohled pak zaostřete přímo na palec. Potom ho začněte pomalu přibližovat směrem k nosu až do bodu, ve kterém ho ještě vidíte celkem ostře. Několikrát se zhluboka nadechněte a začněte palec opět pomalu vzdalovat a stále se na něj dívejte. Toto cvičení opakujte desetkrát.

Koulení

V průběhu tohoto cviku je ideální zaujmout posed s narovnanými zády. Uvolněte oči, abyste zrak nenamáhali, poté se podívejte směrem nahoru, ale nehýbejte hlavou.  Kroužením očima opisujte pomyslnou kružnici ve směre hodinových ručiček. Pokud vám tento pohyb není příjemný zkuste zaostřit na předměty na ve vašem periferním vidění. Pohyb očima zopakujte třikrát a následně oči zavřete a relaxujte.

Kreslení

Představte si, že v prostoru před vámi ve vzdálenosti asi třech metrů se nachází malířské plátno.

Nejprve na plátno očima nakreslete vodorovnou čáru, nejdříve zprava do leva a potom v opačném směru. Opakujte to čtyřikrát na jednu stranu a čtyřikrát na druhou stranu. Následně nechte oči zrelaxovat. Pokračujte tak, že nakreslíte svislé čáry shora dolů a zpět stejným způsobem a opakováním.

Na konec nakreslete na pomyslné plátno ležatou osmičku tak, aby procházela celým vašim zorným polem a postup opakujte stejně jako u předešlých cvičení. Následně zavřete oči a relaxujte.

TIP

ŽELEZO 20 MG COMPLEX – MULTIFUNKČNÍ POMOCNÍK (NE)JEN PŘI JARNÍ ÚNAVĚ

Připravte se s příchodem jara na nepříjemnou jarní únavu a vyčerpání, podpořte u toho i svoji imunitu a doplňte chybějící výživu organismu. Vsaďte na doslova nabitý doplněk stravy Železo 20 mg Complex, který napomáhá bojovat proti jarní únavě, dodává energii a podporuje i krvetvorbu. Přípravek obsahuje speciální komplex celé řady účinných látek zahrnujících především železo, vitamín B12 a kyselinu listovou, které snižují míru únavy a vyčerpání a tím bojují proti jarní únavě. Významnou složku je i vitamín C, který podpoří dobré vstřebávání železa do organismu, pozitivně působí i na imunitní systém a zároveň je skvělým antioxidantem, kdy pomáhá například i při detoxikaci a dalších očistných kúrách. Tento unikátní vitamín přispívá k tvorbě kolagenu a pozitivně ovlivňuje také zdraví cév, kostí a kůže. Železo Complex obsahuje rovněž minerály selen a zinek, které chrání buňky před škodlivinami a volnými radikály a jsou tak vhodné zejména u kuřáků a po konzumaci alkoholu či při pravidelném užívání léků. Především v jarním období, kdy je organismus po zimě oslabený, by tak neměl chybět v našich domácích lékárničkách ani jako každodenní součást našeho životního stylu. Doporučené dávkování je 1 tableta denně na lačno. K dostání v lékárnách po celé ČR.

Výrobce: WALMARK , Doporučená cena: 119 Kč / 30 tablet

www.walmark.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip