Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Výživa v těhotenství a při kojení

Výživa v těhotenství a při kojení

21.2.2019 - redakce Babinet.cz

V prenatálním období dochází k vývoji všech orgánů plodu včetně mozku. Kvalitní strava budoucí matky před těhotenstvím a v jeho průběhu se zásadně projevuje ve výživě plodu a může pomoci předcházet celé řadě patologických stavů,a to nejen u plodu, ale i u nastávající maminky.

I když se těhotná a poté kojící matka živí vyváženou a pestrou stravou s dostatečným přísunem vitaminů, minerálů, čerstvého ovoce a zeleniny, v určitých situacích (některé poruchy nebo onemocnění) může docházet k nedostatečnému využití prospěšných látek z potravy. Pak je vhodné poradit se s lékařem, a pokud je strava nedostatečná z hlediska sledovaných nutrietů, je zapotřebí tyto látky doplnit buď zvýšenou konzumací potravin s vysokým obsahem potřebných látek, nebo pomocí vhodných doplňků stravy.

 

V hlavní roli DHA

V poslední době se zjišťuje, že často chybí ve stravě budoucích maminek jedna z nejdůležitějších prenatálních výživových látek – DHA (DHA je zkratka kyseliny dokosahexenové). Stále rozšířenější průzkumy podporují důležitou roli, kterou DHA hraje jak pro matku, tak pro dítě. Jedná se nenasycenou mastnou kyselinu přirozeně obsaženou v mořských rybách. Zjistilo se, že doplňování DHA během těhotenství příznivě ovlivňuje vývoj nervové soustavy plodu a kojence (mozek, mícha), zvláště schopnost poznávání a soustředění se, celkovou inteligenci. DHA rovněž příznivě ovlivňuje vývoj zraku.

Vývoj nervové soustavy a růst mozku miminka je nejdůležitější mezi 2. trimestrem těhotenství a 2. rokem života dítěte. Organizmus plodu a dítěte ve vývoji nemůže efektivně produkovat DHA, proto je důležité, aby přijímal tuto látku od matky přes placentu během těhotenství a v mateřském mléce po narození. Bohužel příjem DHA je při nevyvážené stravě často nedostatečný. Zatímco průměrný denní příjem činí 50-100 mg (zejména z mořských ryb), doporučený příjem u těhotných a kojících žen by měl být 200-300 mg denně.

K dosažení doporučené hladiny DHA jsou pro těhotné a kojící ženy vhodné zdroje rostlinného původu – mořské řasy, protože konzumace mořských ryb není v době těhotenství a kojení zcela vhodná (některé ryby mohou obsahovat zvýšené množství toxických sloučenin, např. kadmium, olovo, rtuť). Dalšími nezbytnými látkami v době těhotenství jsou kyselina listová, jód a hořčík.

Kyselina listová (acidum folicum) patří mezi vitaminy skupiny B (vit. B11). Její zvýšený příjem během těhotenství významně ovlivňuje zdraví plodu, účastní se správného přenosu genetické informace a je nezbytná pro zdravý vývoj centrální nervové soustavy. Pravidelným doplňováním kyseliny listové alespoň měsíc před početím a po něm snižuje riziko vrozených defektů nervové trubice, jež je základem budoucí nervové soustavy. Doporučený denní příjem kyseliny listové u těhotných a kojících žen je 400 ug.

Jód je stopový prvek, který je součástí hormonů štítné žlázy. Tyto hormony jsou nezbytné pro procesy látkové výměny a v raném těhotenství jsou zodpovědné za správný vývoj mozku. Nejbohatším zdrojem jódu je mořská voda, se stoupající vzdáleností od moře se jeho dostupnost snižuje. Mozek vyvíjejícího se plodu je velmi citlivý na jeho nedostatek, který pak narušuje procesy dělení buněk, růst a tvorbu spojů mezi nervovými buňkami a plné dotvoření nervových vláken a drah. Dochází pak k opožďování tělesného a duševního vývoje dítěte.

Hořčík v naší stravě často chybí. Tento minerál je důležitý především pro zdravý průběh těhotenství, protože zamezuje předčasným stahům děložního svalstva a křečím v lýtkových svalech. Celkový doporučený denní příjem hořčíku pro těhotné a kojící ženy je 320 mg denně.

 

Rozumná volba

Matka by měla udržovat hladinu DHA v době těhotenství, kdy se k plodu dostává přes její krev, i v době kojení, kdy je nedostatku DHA u kojence zamezeno přísunem v mateřském mléce při kojení.

Výše zmíněné čtyři látky jsou důležité stavební prvky vyvíjejícího se plodu a kojence. V žádném případě se v době těhotenství a kojení nedoporučuje bezhlavá konzumace vitamínů a minerálů, které by mohly zbytečně zatěžovat organizmus. Doplňky stravy musí být vybírány s ohledem na potřeby matky i budoucího dítěte a konzultaci s lékařem nelze než doporučit.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip