Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Je nedostatek dárců spermií. Proč by měli muži pohlavní buňky darovat?

Je nedostatek dárců spermií. Proč by měli muži pohlavní buňky darovat?

18.12.2018 - redakce Babinet.cz

Zhruba u 3-5 % párů, které se léčí s neplodností je nutné využít dárcovské spermie. I tak je ale dárců málo, a to i přestože odběr mužských pohlavních buněk je na rozdíl od darování těch ženských, kdy dochází k hormonální stimulaci, v podstatě jednoduchý. Pro dvojice bojující s problémy s početím mohou pak darované spermie zachránit situaci a umožnit jim založit rodinu. Kdo se tedy může stát dárcem a jak proces probíhá? To objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka brněnské genetické a reprodukční kliniky.

Vyskytují se různé zdravotní příčiny, proč musí pár použít darované spermie. Do této kategorie spadají například takové problémy s neplodností, kdy jsou spermie v ejakulátu neživé nebo se žádné vůbec netvoří. Jindy zase mužské pohlavní buňky přítomné jsou, ale nefertilizují – to znamená, že nejsou schopné ženské vajíčko oplodnit. V takovýchto specifických případech nelze dvojici pomoci ani prostřednictvím metod preimplantační genetické diagnostiky, a proto nezbývá než využít pro umělé oplodnění anonymního dárcovství.

Kdo a jak může darovat?

V Česku je možné darovat spermie ve věku od 18 do 32 let. Kromě věku je však nutné splňovat i další podmínky. „Pokud se muž rozhodne darovat spermie u nás na klinice, požadujeme věk do 32 let a dobrý zdravotní stav. Nezbytná je také absence dědičných a psychiatrických onemocnění v rodině, dárce nesmí kouřit ani být drogově závislý. Mezi další požadavky patří i minimálně středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Darování spermií je stejně jako darování vajíček v České republice anonymní a neplodný pár se o dárci dozví pouze obecné informace, jako je barva vlasů a očí, výška, váha, krevní skupina, povahové rysy, záliby nebo dosažené vzdělání.

Pokud se muž rozhodne stát dárcem, musí samozřejmě podstoupit i zdravotní vstupní vyšetření. Na základě výsledků je pak rozhodnuto, zda darovat skutečně může. „Základem je vyšetření spermiogramu. Při vyhovujících parametrech je muž pozván ke konzultaci s klinickým genetikem a podroben odběrům krve na vyšetření krevní skupiny, pro genetické testy a testy na pohlavně přenosné nemoci. Další kontrolní vyšetření na pohlavně přenosné nemoci z krve probíhá po 6 měsících od posledního darování spermií,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD. Jestliže všechny testy vyjdou v pořádku, nic nebrání tomu spermie darovat, a to i opakovaně, v ideálním případě desetkrát. S darováním je spojena i finanční kompenzace 1000 Kč za jeden odběr.

 

Více informací naleznete zde.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mariannka
9.1.2019 15:36

nedivím se. Muži nechodí tak moc darovat spermie, jako ženy vajíčka. Podle mne tam velkou roli hraje jejich mužská ješitnost. Ale darovat musí, spermie jsou taky potřeba, bez toho nevznikne nový život

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip