Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Čaj je hned po vodě jedním z nejlepších nápojů k pití z hlediska vlivu na zdraví

Čaj je hned po vodě jedním z nejlepších nápojů k pití z hlediska vlivu na zdraví

16.12.2018 - redakce Babinet.cz

Čaj krom jiného obsahuje antioxidanty, které účinně ničí volné radikály v těle, fluor posilující zubní sklovinu a má o třetinu až polovinu méně kofeinu než káva. Směle si tedy můžete vychutnat i 4 šálky denně (obsah menší čajové konvice) a přitom víte, že děláte něco prospěšného pro své zdraví.

Antioxidanty

Každý šálek čaje je přirozeným zdrojem antioxidantů – tzv. flavonoidů, které podporují imunitní systém. Antioxidanty ničí v těle volné radikály, které vyvolávají oxidační reakce, čímž poškozují některé buňky. Volné radikály se mohou tvořit v těle samy nebo vlivem špatného životního prostředí, slunečního záření či znečištění ovzduší. Tím, že čaj ničí volné radikály, pomáhá bojovat proti některým typům rakoviny.

Dva šálky čaje obsahují tolik antioxidantů jako sedm skleniček pomerančového džusu, 3 středně velké cibule, 4 středně velká jablka nebo sklenička červeného vína. Při konzumaci 3 a více šálků čaje denně se nám již během tří týdnů podaří zvýšit koncentraci flavonoidů v krvi o jednu čtvrtinu.

Oproti všeobecnému povědomí obsahuje černý čaj srovnatelnou dávku antioxidantů a minerálů jako čaj zelený. Tyto dva druhy čajů obsahují více antioxidantů než čaje bylinné a ovocné.

Čaj má také velmi kladný vliv při prevenci infarktu. Existuje jasný vědecký důkaz pro to, že konzumace tří a více šálků černého či zeleného čaje denně vede ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob a mrtvice. Drastické snížení rizika kardiovaskulárních chorob a rakoviny prostaty bylo odhaleno při pravidelném užívání 5 šálků čaje denně, ale i 1 – 2 šálky denně přináší své výsledky.

Kofein vs. thein

Kofein v čaji se někdy nazývá thein. Rozdíl mezi kofeinem v kávě a theinem je, že se rozdílně vstřebávají. Kofein se v kávě vyskytuje ve volné formě, takže dokáže rychle povzbudit a poté jeho účinek vyprchá. Thein je v čaji ve vázané formě, takže účinkuje méně nárazově a jeho účinek trvá déle. Pokud thein pracuje spolu s dalšími přírodními složkami v čaji, posiluje produkci alfa vln v mozku, které pomáhají vytvářet stav vysoké relaxace a bdělosti – stejný, jakého lze dosáhnout pomocí meditace. Černý čaj také zlepšuje náladu a působí protistresově, zvyšuje schopnost vstřebávat a zpracovávat informace. Pokud ho tedy konzumujeme v pravidelných intervalech, může nám pomoci překonat každodenní výkyvy ve výkonnosti.

Thein pomáhá tělu bojovat proti infekcím, bakteriím, virům a plísním. Pokud vypijeme více než pět šálků čaje denně po dobu dvou až čtyř týdnů, imunitní systém začne produkovat dva až čtyřikrát více interferonu, což je bílkovina, která pomáhá posilovat nebo vylepšovat imunitní ochranu.

Čaj obsahuje o třetinu až polovinu méně kofeinu než káva. Maximální doporučená dávka kofeinu je 400 mg pro dospělého člověka, což odpovídá 10 – 12 šálkům čaje denně.

Fluor

Čaj také podporuje posilování zubů, protože je přírodním zdrojem fluoru, který pomáhá chránit zubní sklovinu. Navíc flavonoidy v něm obsažené pomáhají zabraňovat tvorbě zubního plaku, který je tvořen bakteriemi bakterie v ústech. Čaj také pomáhá zachovávat správnou hustotu minerálů v kostech (BMD – bone mineral density).

Pitný režim

Oproti běžným tvrzením je čaj také důležitou součástí pitného režimu, protože obsahuje vždy více než 99,5 % vody. A tak ho můžeme započítávat do doporučené denní dávky tekutin (1,5 – 2 l tekutin denně). Mylné je také tvrzení o močopudných a dehydratačních účincích čaje. Je dokázáno, že pokud obsah kofeinu v jedné dávce nepřesáhne 250 – 300 mg (což odpovídá 5 až 6 šálkům čaje), nemá čaj žádné močopudné účinky.

TIP: Svůdná souhra jablka a karamelu v čaji TEEKANNE Temptation

Jak chutná opravdové pokušení? Tak sladce a neodolatelně, jako limitovaná edice čaje TEEKANNE Temptation. Lákavá kombinace jablka a zlatavého karamelu v ovocno-bylinném čaji okamžitě okouzlí všechny vaše smysly a rozhodně vás nenechá v klidu. Nebraňte se lahodné vůni a svůdné chuti nového čaje TEEKANNE a ochutnejte dokonalé horké potěšení.

 

Zdroj foto: Teekanne.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip