Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zvedají vám Vánoce tlak? Zacvičte si

Zvedají vám Vánoce tlak? Zacvičte si

11.12.2018 - redakce Babinet.cz

Předvánoční shon a stres zvyšují krevní tlak. Nepříjemné následky mohou přetrvávat týdny. Neřešte problémy jídlem a alkoholem. To bludný kruh jen roztáčí. Radši si odpočiňte pohybem.

Příznaky vysokého krevního tlaku? Často vůbec žádné

Zvýšený krevní tlak nad 140–159 mm Hg/90–99 mm Hg způsobuje, že krev silněji tlačí na cévní stěny. Většina z nás nepociťuje žádné varovné příznaky. Mohou se objevit lehké bolesti hlavy nebo dušnost. Dlouhodobě nekontrolovaný krevní tlak zvyšuje riziko srdeční slabosti nebo dokonce infarktu.

Nečinnost srdci nesvědčí

Mezi rizikové faktory patří vyšší věk, dědičnost, kouření, nadbytek sodíku a draslíku ve stravě a také nedostatek pohybu. Lidé, kteří se moc nehýbou, mají vyšší srdeční frekvenci. Netrénované srdce zkrátka musí vynaložit na každý stah víc práce. To znamená vyšší tlak na cévy. O riziku nadváhy ani nemluvě. Tak jdeme cvičit?

Najděte si na cvičení aspoň 2,5 hodiny týdně

Podle Mayo Clinic tak snížíte tlak klidně o 5 až 8 mm Hg. Za pomoci zdravé stravy a spánku možná vyřešíte celý problém i bez léků. Cvičení si rozložte nejlépe na každý den kolem 30 minut. Střídejte různé typy tréninku – svižnou chůzi, jízdu na kole nebo tanec. Aspoň 2× v týdnu přidejte také posilování s vlastní vahou nebo lehčími činkami.

Střídejte vyšší zátěž s nižší

Tzv. intervalový trénink je pro rychlé vytrénování srdce velmi účinný. Střídáte při něm vysokou zátěž s nižší nebo dokonce chvílemi úplného odpočinku. Tento princip využívá třeba oblíbená tabata nebo HIIT. Na YouTube najdete spoustu návodů na účinné cvičení od zhruba 4 minut až po celé hodiny. Záleží na vás, na co máte zrovna náladu a čas.

Chcete snížit i cholesterol? Zkuste kruhový trénink

Při kruhovém tréninku rovnou střídáte aerobní zátěž s posilovací. Rozeskákání, skoky přes švihadlo nebo výstupy na bedýnku vás dostanou do tepové frekvence vhodné pro spalování. Následně jdete posilovat – třeba prknem, zkracovačkami nebo dřepy. Zvýšíte tak efektivitu obou druhů cvičení.

Podle výzkumu odborníků ze dvou italských univerzit snižuje populární „kruháč“ nejen krevní tlak, ale i zlý cholesterol a hladinu dalších nebezpečných tuků v krvi. Na internetu zase najdete řadu návodů na domácí kruhový trénink – třeba s Hankou Kynychovou a dalšími oblíbenými trenéry.

Nedonutíte se cvičit doma? Zajděte do fitka pro ženy

Vyzkoušíte tam kruhový trénink navržený přímo pro ženy. Dorazil k nám z USA. Během cca 30minutového cvičení protáhnete celé tělo celkem na 16 zastávkách. Na každé se zdržíte 45 sekund. Ideální rychlé cvičení pro předvánoční čas. A hlavně – nebude vás stát vůbec nic. První týden totiž cvičíte zadarmo. Tak konec výmluv a hurá do tepláků.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip