Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  (Pod)zimní bylinná výbava

(Pod)zimní bylinná výbava

27.11.2018 - redakce Babinet.cz

Sandálky a žabky si užívají zasloužený odpočinek a jejich místo ve skříních zaplňují čím dál teplejší svetry a bundy. Chladné dny jsou zkrátka tady, a tak se vyplácí již téměř zimní výbavu nepodceňovat. Neomezujte ji však jen na oblečení. Zkuste se zásobit i bylinkami. Poradíme vám, k čemu se budou hodit i jak s nimi pracovat.

Očistná kúra nejen na jaře

Na podzim máme obvykle tendenci vytvářet si zásoby na zimu, nebo tím alespoň omlouvat dietní prohřešky, když máme chuť na něco „pořádného“. „Zvlášť v období, kdy více konzumujeme tučné a těžké jídlo, je dobré dopřát tělu i očistnou kúru, při které se může zbavit odpadních látek. Snáze se pak připraví na zimu a získá více energie, takže se možná lépe vypořádá i s proslulou podzimní únavou,“ vysvětluje Hana Jánská, která se zabývá přírodní medicínou a pěstováním bylin.

Inspirace z procházky…

Při očistné kúře najdou uplatnění bylinky, jejichž plody můžete i nyní najít ve volné přírodě. Patří k nim rakytník řešetlákový, který má příznivý vliv nejen na správné trávení, ale také na přirozenou obranyschopnost organismu. Jeho plody, oranžové až načervenalé peckovice, zrají od srpna do září a vydrží dlouho do zimy. Stačí je usušit a skladovat na tmavém místě. Stějně jako třeba plody černého bezu, který je známým antioxidantem, se skvěle hodí například pro přípravu čaje. „Potřebovat budete jednu polévkovou lžíci bobulí na čtvrt litru vody. Přiveďte k varu, vařte zhruba 5 minut a dalších 10-15 minut nechte pod pokličkou odstát. Poté sceďte. Aby vás čaj dobře prohřál a byl krásně voňavý, přidejte ještě skořici a hřebíček,“ radí bylinkářka Hana Jánská.

… i z domácích zásob

K očistné kůře se výborně  hodí i dobře známý antioxidant ostropestřec mariánský, který působí příznivě na normální činnost jater i trávení. Přispívá také k udržení správné hladiny cukru v krvi a podporuje pročištění organismu. Tento dekorativní bodlák si sice z procházky nepřinesete, je ale velmi dobře dostupný v obchodech s bylinkami. Pořídit ho můžete také již zpracovaný. Například tekutý doplněk stravy Liftea Metabolik, který je báječným pomocníkem při očistných kúrách, obsahuje ostropestřec mariánský v kombinaci s extrakty z řady dalších bylin, k nimž patří smetanka lékařská, zelený čaj, bříza bělokorá nebo artyčok kardový. Nechybí v něm ani šťáva z plodů aronie černé a švestek.

S nástupem podzimu a zimy samozřejmě nesouvisí jen očistná kúra. V plném proudu je také topná sezóna a při ní oceníte rostliku se složitým názvem Plectranthus argentatus – známou jako molice, ale také rýmovník. „Silice se z ní uvolňují dotykem, a tak stačí list zlomit nebo promnout a přičichnout k němu. Uvidíte, že se vám i ve vyhřátém bytě bude lépe dýchat. Pár lístků můžete také dát do vody a umístit je přes noc na topení. Vzduch se tak navíc příjemně zvlhčí,“ vysvětluje bylinkářka Hana Jánská. Takzvaný rýmovník se pěstuje v pokojích, nemusíte se ho přitom bát umístit ani do ložnice.  Velmi rychle se rozrůstá a nepotřebuje náročnější péči. Pozor dejte jen na přílišnou zálivku, která mu nesvědčí. Signalizují ji černající listy.

A náš (pod)zimní tip? Tím je kurkuma dlouhá, známá nejen svým krásným květem, ale hlavně látkou, která se získává z jejího kořene a má příznivý vliv například na správné trávení a činnosti jater, ale i kardiovaskulární soustavy. Podporuje také imunitní systém a normální činnost nervové soustavy. Příznivý vliv má rovněž na dobrý stav kloubů, kostí i pokožky. Chcete-li svůj organismus před zimou podpořit, může být kurkumin správnou volbou. Extrakt z kurkumy (až 95 % kurkuminoidů) obsahuje doplněk stravy Liftea Kurkumin. Více informací o něm najdete na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stranu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz