Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Padání vlasů není jenom dědičné. Jaké má příčiny a jak s ním bojovat?

Padání vlasů není jenom dědičné. Jaké má příčiny a jak s ním bojovat?

25.8.2018 - redakce Babinet.cz

Statistika říká: Jenom deset procent případů padání vlasů je dáno dědičností. Za zbytek mohou nemoci a civilizační vlivy. Stres a špatné životní prostředí mají totiž velmi nepříznivý vliv na pokožku, ve které jsou uloženy vlasové cibulky. Drobné cévky, které by je měly vyživovat, jsou stažené, takže se k cibulkám dostane málo výživných látek. Vlas neroste, až vypadne.

Příčiny?

Stačí, když má člověk mnoho starostí s prací, žena s dětmi, s domácností. Je to pro ni takový nárok na psychiku, že může způsobit řídnutí vlasů, dokonce lokální plešatění (alopecie).

Často je příčinou onemocnění hormonální nerovnováha - u žen je to často stav po porodu a v době klimakteria. Poruchy štítné žlázy, chudokrevnost, dlouhodobá únava, u mladých dívek mentální anorexie, gynekologické záněty, kvasinkové výtoky, ale i záněty v oblasti hlavy, příliš mnoho amalgámových výplní, problémy oční, velmi často je přítomna střevní dysbióza po antibiotické léčbě.

Není vzácností, že vypadávání vlasů způsobují syntetické léky, a to nejenom léky proto rakovině, ale třeba jen obyčejný acylpyrin. Často se hovoří o nedostatku vitamínů a stopových prvků - v náročném životním stylu jich má člověk obrovskou spotřebu-především zinku. Příčinou problémů může být nevhodná chemie, která způsobí, že se vlasy doslova odlomí od pokožky, stejně tak mohou vlasy poškodit různé ozdoby, kovové spony, pevně upletené copánky, drdoly, které působí tah a pomalu vytahují vlasy z kořínků. Zatěžující je dlouhé kulmování, horké vysoušení i špatný šampon. V neposlední řadě i miniaturní cizopasníci, kteří rostou hustě vsazeni kolem vlasové cibulky podobni klínům a vysávají její výživné látky.

Ale nejčastější vliv má psychika, málo platné - člověk má tělo a také duši. Podle psychosomatických zákonů se psychický problém projeví na těle a nejčastěji na kůži nebo na vlasech.

Alopecie je asi tak ze 80% zrcadlem činnosti jater. Jaterní buňky jakožto detoxikační továrna jsou přetěžovány chemickými prostředky, hormonální antikoncepcí, léky i toxiny, které vznikají ve střevu a které produkuje například kvasinka, dále těžkými kovy z amalgánu, vdechovaným smogem, kouřem. Dost často je ve střevu dysbióza střevní, tj. nesprávné prostředí, zhoršená schopnost vylučovací a v tenkém střevu zase vstřebávací, vnitřní prostředí je pak překyseleno. Hormonální antikoncepce toto prostředí také negativně ovlivňuje. Když se provede toxikologické vyšetření vlasu, jsme pak překvapeni, co všechno vlasem z těla vychází.

A řešení?

Ihned si naplánujte dovolenou, vraťte se ke sportu, přestaňte s domácím barvením či "trvalením". Požádejte kadeřníka o stimulační masáž, věnujte pozornost kartáčování vlasů.

Používejte třeba Tea Trea Oil- olej s dezinfekčními účinky a správným pH. V ordinaci dermatologa můžete dostat takzvané "sněžení", kdy se tekutým dusíkem ochlazují kritická místa. Kůže reaguje tak, že se cévky stáhnou a potom zase roztáhnou, takže se trénuje jejich pružnost a lépe vyživují podkoží. Obdobnou funkci vykoná laser. Na "prokrvování" vlasové pokožky se zaměřují i různé preparáty, které jsou k dosažení na našem trhu. Nebo jiné produkty využívají ten fakt, že vlasový váček je obklopen kolagenovým pouzdrem, které by mělo být správně vyživující a pružné. Vlivem stresu může kolagen ztuhnout a potom svírá vlas a brání mu růstu.

Velkou roli hrají hormony. Všechny hormony pracují jako kolektiv, soubor, jsou vzájemně propojeny na ose hypofýza, štítná žláza, nadledvinky... Jeden podáte a druhý bude chybět, nikdo na světě nedokáže vypočítat dávku hormonu, který potřebujete, protože záleží na mnoha faktorech: fyzické a duševní zátěži atd.. Endokrinolog má sice možnost udělat hormonogram, ale stejně do vzájemných vztahů nevidí. Příroda si to udělá po svém a individuálně... Hormony jsou navíc úzce spjaty s psychikou.

Dále se snažíme redukovat faktory, které organismus stresují, posilovat obranný systém, doplňovat do těla vše, co organismus potřebuje (stopové prvky, minerály, enzymy) a to nejdůležitější: "odlehčovat" detoxikačním orgánům, jako jsou játra a ledviny.

Dále lokálně: vlasová tonika, která mají proti vypadávání vlasů dezinfekční a čisticí účinek. Podporují látkovou výměnu, prokrvují a brání uvolňování vlasu, podporují pružnost a lesk atd... Mohou obsahovat např. jalovec plod, pačuli, cypřiš, rozmarýn, normální nebo mořskou nebo pí-vodu či sůl a další. Jsou různé firmy, které je vyrábějí. Jsou to různé "boostery"- formule pro rychlou obnovu růstu vlasů. Jsou to kapky, které se vmasírují do pokožky vlasaté části.

 

Autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA

foto: Pixabay.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Myska25
16.2.2019 15:18

Toto je věc, na kterou člověk sám nepřijde a je potřeba ji řešit s odborníkem. Já měla takové období rok po porodu, s tím, že mi všichni kolem trvrdili, že to přejde, že to je jen takové období ... a prd. Díky bohu jsem dala zase na sebe a našla si trichologa, který přišel na příčinu padání a "obdobím" to teda rozhodně nebylo.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip