Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Snažíte se o úpravu jídelníčku? Poradíme, jak na kalorie při hubnutí!

Snažíte se o úpravu jídelníčku? Poradíme, jak na kalorie při hubnutí!

23.8.2018 - redakce Babinet.cz

Víte co nejhoršího můžete udělat na začátku diety? Že si řeknete, že je jedno, jak přesně budete hubnout, ale že to spraví drastická a rychlá změna jídelníčku. Vaše tělo se nejdříve vyleká, když se vzpamatuje, začne si tvořit tukové zásoby, později se tukový obal trochu rozpustí a vy jásáte, že máte o nějaká ta kila méně – ale už jste slyšela o jojo efektu? Proto se raději vydejte jinou cestou, sice pozvolnější ale o to účinnější.

Začneme u pečiva. V energetické hodnotě není rozdíl nic moc. Například grahamový chléb má jen o 150 kJ méně než bílá bageta. Podstatné jsou ale rozdíly v množství vlákniny, vitaminů a minerálů. Vláknina urychluje trávení a nedává tělu moc šancí na uložení tukových zásob. V celozrnném pečivu jich je dost, v bílém ale nejsou téměř žádné.

Obejít se bez těstovin? Chvíli to možná vydržíte, ale navěky asi těžko. Po několika týdnech vám prasknou nervy a v restauraci zblajznete celou mísu těstovin se smetanovou omáčkou. Když si ovšem dopřejte těstoviny s porcí dušené zeleniny, rybou, houbami nebo rajčatovou omáčkou, žádný hřích nespácháte.

Doporučené hodnoty kalorického příjmu jsou následující:

 věk (roky)  muž (kcal)  žena (kcal)
 2 - 3  1 000  1 000
 4 - 8  1 200  1 200
 9 - 13  1 800  1 600
 14 - 18  2 200  1 800
 19 - 30  2 400  2 000
 31 - 50  2 200  1 800
 51 a více  2 000  1 600

Nezapomínejte na pitný režim. Je velice potřebný a nahradit tuňákový salát kolou vašemu tělu a postavě opravdu neprospěje. Tři deci koly mají dvakrát tolik kalorií než tuňákový salát. Salát vás navíc zasytí na déle než na deset minut. Po kole hned vyhládnete, stejně jako po caffelatte. Pokud se malinko zaměříme na džusy, pak byste měla vědět, že ananasový nebo rybízový prospějí vaší dietě mnohem více než pomerančová klasika. Vždy byste měla ale místo nektarů kupovat stoprocentní šťávy. A na slazené minerálky raději úplně zapomeňte.

Když vyrazíte s přáteli do restaurace a budete do cele lít litry džusu, budete sice vypadat jako reklama na zdraví, ale ani nechtějte vědět, kolik kalorií do sebe nasoukáte. Dejte si raději bílý vinný střik.

Čokoláda vaší postavě neublíží.Má to ale několik podmínek. Musíte si ji dopřát jen jednou za čas a to ještě tu, která má vysoký obsah kakaa. Taková čokoláda je skvělým zdrojem antioxidantů a má nízký glykemický index. Ale neradujte se předčasně, i tato čokoláda obsahuje kalorie.

Snažte se počet kalorií snížit jednak omezením množství jídla a zároveň jejich spalováním pomocí fyzické aktivity. Tato kombinace je při hubnutí nejúčinnější.

Při dietě byste se neměla řídit mýtem, že se naposledy jí po páté hodině. Pravda je totiž taková, že vaše poslední jídlo by mělo být tři hodiny před tím, než jdete spát. Takže když chodíte pravidelně spát až o půlnoci, můžete se klidně v devět ještě navečeřet.

Napsala Lucie Friedrichová, doformy.cz, https://www.fit-day.cz/blog-a-recepty/jak-si-spocitat-kalorie/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz