Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Malý ráj na zemi aneb Jak krásně vyzdobit i ten nejmenší balkon!

Malý ráj na zemi aneb Jak krásně vyzdobit i ten nejmenší balkon!

20.8.2018 - redakce Babinet.cz

Když už nemáte to štěstí na rozlehlou terasu, pak jste určitě vděční i za obyčejný panelákový pidibalkon. Sice asi majitelé takového balkonku neskáčou radostí 5 metrů vysoko, ale pořád lepší něco, než nic, nemyslíte? Pokud s nepřívětivým balkonem i tak nejste vůbec spokojeni a pořád se chystáte na jeho nový, útulnější kabát, pak jste vyhledali ten pravý článek.

Špendlík se sem už nevejde

Máte s malým balkonem bohaté zkušenosti i vy sami? S takovým tím typickým, na který když si přinesete kávu a diář, nevejde se tam už vůbec nic? S nadsázkou řečeno z jedné strany okno, a když hodně pohodíte hlavou, už se praštíte o zábradlí? Ano, tak přesně o takových balkonech bude řeč.

Nic není ztraceno

Takto nemožný balkon se asi zdá být úplně k ničemu, ale není tomu tak. Můžete se na něm pěkně vyřádit. Vkusně, levně a rychle. Díky úplně obyčejným věcem, které jsou naprosto dostupné, dostane zatím chladný balkon úplně jiný ráz. Ozdobte jej podle své fantazie, avšak s citem. Malý prostor totiž svádí k zaplácnutí vším možným a pak je z oázy klidu najednou zmatené místo, kde každý pes, jiná ves.

Vytvořte z balkonu útočiště, kde bude požitkem číst knížku, pít kávu, nebo vyřizovat odkládanou korespondenci. A vůbec to není otázkou rostlin a kytek. Jak toho docílíte?

  1. 1. Zrcadla

Ano, na první přečtení to zní stoprocentně jako ten nejšílenější nápad. Jenže … Když na protilehlé stěny připevníte jednoduchá, nebo dekorativní zrcadla ve velikosti stěny, prostor balkonu se opticky citelně zvětší. Malý balkon se provzdušní a budete se tam cítit lépe.

  1. 2. Tapety

Když máte zasklený balkon, můžete popustit uzdu přáním a fantazii. Balkon můžete vyzdobit i věcmi, které před nepříznivým počasím chrání zmíněná skleněná část. To platí i pro tapetu. Nemusíte tapetovat klasicky jen stěny. Řeč je například o parapetu, nebo o dekorativním tapetovém pruhu v místě pod oknem. Pokuste se vše hezky zkombinovat. Tuto možnost využijete hlavně v případě, když se vám doma povalují zbytky tapety, která se vám líbí, ale už pro ni nemáte využití. Pokud chcete zainvestovat, pořídíte rovnou venkovní tapetu.

  1. 3. Ratanový nábytek

Jistě, pro ten už potřebujete alespoň kapku místa. Dnes ale není problém takový kompaktní nábytek sehnat levně z druhé ruky. Když narazíte na ten pravý, pak už jen zbývá přidat i hromadu dekorativních a pohodlných polštářů.

  1. 4. Paletový koutek

Pokud jste příznivcem posedu na zemi, zřejmě máte svého favorita. Zmenšete palety na požadovaný rozměr. Vytvořte seskládáním jakési paletové podium. U stěny tedy budete mít například tři palety na sobě a před nimi, jako stupínek, jen jednu, či dvě. Teď je na řadě palety vydekorovat. Obložte je nejdříve třeba karimatkami, které už nepoužíváte. Ty zajistí pohodlí. A pak už jen stačí paletové podium obalit do dek, které se vám líbí. Třešničkou na dortu budou zase polštáře. Nadýchané, měkoučké a dekorativního rázu.

  1. 5. Vodní svícny

Parapet, nebo rohy balkonu můžete vyzdobit vodními svícny. Ty jsou obzvláště nádherné. Do vysoké vázy vložte nižší skleničku, nebo menší vázu. Do té přijde svíčka. Menší sklenici obsypte skleněnými kuličkami, nebo dekorativním, falešnými úlomky skla. Tyto kuličky, nebo sklíčka prolijte vodou do výšky nižší sklenice. Po zapálení se plamínek svíčky bude z vašeho pohledu mihotat přímo ve vodě.

  1. 6. Nástěnné poličky

Minimalistické, jednoduché, ale dekorativní. Připevněte na zeď pár bílých polic, na které umístíte třeba právě vodní svícen, nebo mísu s plovoucími svíčkami.

  1. 7. Balkonový bar

Pokud nejste pro nábytek, je tady ještě jiná možnost. Pokud cítíte, že by to šlo a hodí se to právě ke stylu a rozměrům vašeho balkonu, připevněte k zábradlí provizorní, ale vymazlenou barovou desku. Pokud si troufáte, můžete ji zrealizovat ve sklápěcí variantě. Pak už se stačí jen poohlédnout po barových stoličkách, dle vašeho gusta. Klasické posezení tím přemístíte na úplně jinou stranu, než bývá zvykem a toto řešení ocení ti, kteří milují extravaganci.

  1. 8. Posezení i s úložným prostorem

Když máte opravdu šikovného muže a místo vám to dovoluje, posezení na balkoně můžete povýšit na exkluzivní záležitost. Vytvořte u stěny posezení i s úložným prostorem. Stačí sestavit sedací lavici, v jejímž spodním prostoru budou třeba dvířka, nebo šuplíky. Vzhled lavice už doladíte podle sebe. Na vrch lavice pak zase přijdou velké polštáře. Například dva na lavici, a dva opřené o zeď, jako opěradla. Pak už vše jen dotáhnete maličkostmi k úhlednému celku.


A co váš balkon? Pyšníte se nějakým originálním stylem? Poraďte nám v komentářích.

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
31.10.2018 17:42

Také mám malý balkon, ale nechci ho používat jen jako prostor, kam se vejde sušák s prádlem, nebo skladiště místo sklepa. Mám krásný výhled a hned jak jsem se nastěhovala jsem věděla, že si určitě pořídím na balkon sezení a hezké květináče s kytkami. Postupem času jsem to dolaďovala k dokonalosti, jezdila jsem po obchodech a hledala na internetu a hledala zajímavé doplňky, podsedáky na židle, ubrus na stůl, svícny, poličky a pod. Díky tomu jsem objevila i neokoukané značky jako je Cellbes, kde je spoustu hezkých věcí, které určitě nemá každý:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip