Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Ranní převalování v posteli zhoršuje vaši náladu! Jak vstávat bez problémů?

Ranní převalování v posteli zhoršuje vaši náladu! Jak vstávat bez problémů?

10.8.2018 - redakce Babinet.cz

Jen málo lidí dokáže ráno radostně vyskočit z postele. Většina z nás se ještě pár minut převaluje, probírá, a dokud nás netlačí čas, poleháváme do poslední možné chvíle. Jak to změnit a vstanout do nového dne svěží, fit a hlavně hned?

Co je naše chyba?

Kdo by si rád nepřispal? Jenže takové polopospávání a oddalování vstanutí, dělá ráno ještě horším, než by ve skutečnosti muselo být. Dobrovolně se takto mučíme a ještě nám přijde, že polehávání nám prospěje. Opak je však pravdou.

Když je řeč o chybách …

Zaklapnutí budíku

Budík a jeho následné posunutí o pět, deset minut, abyste se rádoby dospali? Těch pár bonusových minut nám však nepomůže. Za tu chvilku nedoženeme dospat to, co jsme pořádně nestihli v noci. Navíc nás čeká opětovné buzení, které bude stejně vleklé a nepříjemné, ale které také může být velkým šokem, upadnete li do hlubokého spánku. Pro krevní tlak je to pak najednou tanec. A když zaspíte, už to jede. Jste ve skluzu, je vám špatně, nestíháte se nasnídat, jste podráždění, stres, běs a začátek dne je v háji.

… a nebudu vstávat, a nebudu

Sice jste vzhůru, ale vstanout se vám stejně dvakrát nechce. Převalujete se, zkoumáte peřinu do sebemenších detailů, poklimbáváte a tak dále? Většinou se tohle ranní lenošení nakonec zvrtne v hloubání. Pokud zrovna neprožíváte vyloženě šťastné období a zatím se netěšíte na nic konkrétního v průběhu dne, myšlenky se snadno zatoulají k přemýšlení o nesmrtelnosti chrousta. Jestli jsou navíc stále zataženy závěsy, nebo žaluzie, všechno se umocní. Sami se pak dostrkáme v hlavě tam, kam ani nechceme. Vyvstanou různá coby, kdyby, otazníky, scénáře a je to celé takové od ničeho k ničemu.

Jak vstávat a následně se probrat bez problémů?

Jde to, musíte ale trošku chtít. Ne se poddat tomu, že vy a normální vstávání, je hudbou budoucnosti. Ano, jistě, samozřejmostí je dostatečná doba spánku a vstávání ve stejnou dobu. To i o víkendu. Nevěřím však, že je tohle vždy úplně možné. Vy ano?

  • Nemusíte ráno hned z postele vystřelit, div se nepřerazit. Hezky svižně, ale uvážlivě. Posaďte se a na posteli se protáhněte. Zní to jako samozřejmost, ale kdy jste to opravdu naposledy ráno udělali?
  • Zapalte si ráno v bytě vonnou svíčku citrusové vůně. Tyto svěží vůně probouzejí organismus a osvěžují mysl. Jen ji pak při odchodu nezapomeňte sfouknout! Zvolit také můžete aroma a esenciální oleje, nebo si na noční stolek rovnou postavte dekorativní misku s citronovou kůrou.
  • Voda s citronem spolehlivě probere každého. Životabudič nastartuje nejen vás, ale také váš metabolismus.
  • Když musíte vstávat třeba kolem čtvrté, je zima a ještě se vám nechce do práce, to je na depresi. Hudba jako ranní společnost tak není úplně marná. Protože byt v brzkém ránu není sám o sobě příliš přívětivý. Rádio a hudba alespoň odvedou pozornost od nechuti a rozmrzelosti.
  • Hudba se vyplatí také rovnou při buzení. Ze začátku vám poleze pěkně na nervy, ale ve většině případů, se takové buzení stává samozřejmostí.
  • Opláchnutí obličeje studenou vodou. Stará, dobrá a osvědčená metoda.
  • Těšte se na ranní kávu, vychutnejte ji.
  • Nasnídejte se a připravte si třeba vždy den předem nějakou opravdu výbornou snídani.
  • Vůbec si vždy vše na druhý den nachystejte předešlý večer. Úplně stejně, jako jste se připravovali do školy, vzpomínáte? Oblečení, svačinu, věci do práce a všechno, co budete potřebovat.
  • Těšte se! Na cokoliv! Nemusíte být ráno zákonitě zpruzelí. Těšte se i na úplné maličkosti. Na skvělý oběd, na večerní seriál, na společné odpoledne s rodinou, na to, že dnes přijde knížka, kterou jste si objednali.

Máte pro nás vy nějaký léty ověřený způsob, jak ráno fungovat jako člověk?

Napsala Bára Klímová

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip