Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Půjčka na svatbu? Nenechte emoce spravovat vaše finance

Půjčka na svatbu? Nenechte emoce spravovat vaše finance

26.7.2018 - redakce Babinet.cz

Jste spolu už několik let a rozhodli jste se svůj vztah posunout na další úroveň. Svatba může být krásný, romantický zážitek na celý život. Z praktického hlediska však s sebou přináší také náklady. Co s tím, když na svatbu dle vašich představ prostě nemáte dost peněz?

Půjčka jako řešení?

Vaše drahá polovička snila o bohaté svatbě už od školky a vy pro ni chcete udělat, co jí na očích vidíte. Jenže na účtu toho každý měsíc před výplatou moc nezbývá a vy nevíte, kudy kam. Své nastávající či nastávajícímu se bojíte brát iluze, tak se začnete ptát rodiny. Bohužel ani rodiče, prarodiče či vzdálenější příbuzní na tom nejsou o moc lépe než vy. Co teď? Mnohé jako jediné řešení napadne půjčka.

Uvedený příklad se může zdát trochu přitažený za vlasy, ale je jen jedním z mnoha. Pravdou je, že s financováním svatby zápasí mnoho párů. „Od dubna 2015 do současnosti jsme zaregistrovali téměř tři sta schválených poptávek na půjčky, které se týkaly svatby,“ říká ředitel služby Zonky Pavel Novák. V průměru se jedná o deset žádostí měsíčně, přičemž nejvíce zájemců službu oslovuje v měsících březnu, červnu a červenci.

Je však rozumné do manželství vstupovat s novým dluhem? Říká se sice, že materiální věci jsou pomíjivé, zatímco zážitky vám zůstanou do konce života, ale ke svatbě je třeba přistupovat pragmaticky. Pokud se opravdu bez půjčky neobejdete, peníze se vyplatí investovat například do společného bydlení nebo výbavy pro dítě. Může se totiž stát, že manželství nevyjde a vzpomínky na svatbu pod tíhou splátek zhořknou.

Svatba bez nákladů

Existuje několik tipů, jak na svatbě ušetřit, a přesto si ji naplno užít. Jako první se nabízí prostor. Máte chatu nebo zahradu? Vyzdobte ji a obřad i následnou hostinu můžete uspořádat přímo tam, kde to máte nejraději. „Zároveň je dobré objednat si svatební obřad v místě trvalého bydliště, protože neplatíte nic navíc. Pokud byste se ale rozhodli pořádat svatbu třeba na zámku v Hluboké, ačkoliv jste třeba z Prahy, budou po vás chtít zaplatit,“ říká Jakub Podhajský, specialista zákaznické péče ze služby Zonky.

Nedokážete si představit, že na svatbě nebudete mít kapelu nebo tam nebude fotograf? Lidé z vašeho okolí si vždy nejvíce lámou hlavu s tím, jaký dárek vám jako novomanželům dají. Nechte je zaplatit kapelu. Vy ušetříte a oni se nebudou muset stresovat vybíráním dárku.

Rodinu a přátele můžete zapojit do celé organizace svatby. Využijte toho, co každý z nich umí, a nemusíte se obracet na profesionály.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip