Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Úsměvy smutných mužů

Filmová recenze: Úsměvy smutných mužů

1.7.2018 - redakce Babinet.cz

Režisér Dan Svátek přichází krátce před polovinou července do našich kin s novým snímkem Úsměvy smutných mužů. V hlavních rolích excelují David Švehlík, Jaroslav Dušek,  Ondřej Malý a Jaroslav Plesl.

Dan Svátek se nechává inspirovat knižním bestsellerem Josefa Formánka, který zcela bez skrupulí a zbytečných dekorací sdílí své nitro. Propité, prochlastané, propláchnuté, mnohokrát pokoušené mezi skleničkou, láhví, nechutným bolavým absťákem, nucenou či dobrovolnou abstinencí.

David Švehlík v roli Josefa končí v protialkoholické léčebně. Kdo nebyl, nezažil, nepochopí. Upřímně řečeno, filmové sdílení je tak syrové a bolavé, že i největší cynik či zapřisáhlý abstinent  uroní slzu či alespoň ucítí upřímnou lítost. Lítost nad lidských osudem. Osudem člověka, který není schopný se normálně vyrovnat se životem -  jaký zrovna je a co zrovna přináší.

Uvedení sebe sama do klidu či pomíjivé rovnováhy, se snoubí se skleničkou. Nejprve s jednou skleničkou. Ona putuje do jedné nohy. Ale kdo by chtěl kulhat!? Druhá sklenička posiluje druhou nohu. Oběma nohám je najednou lehčeji a vše se zdá býti mnohem příjemnější než předtím. Jupí! Život je přece úžasný! Hlava se dostává do příjemného "limbu" a chce další skleničku. Putuje do třetí nohy!

Později sklenička již nestačí. Mnohem rychlejší uspokojení sebe sama přináší konzumace celé láhve. Po nějaké době je i láhev příliš malá a nedostačující. Co třeba demižónek?

Nemá smysl se více zabývat velikostí spotřeby hlavního hrdiny a jeho souvěrců.

David Švehlík, stejně jako ostatní pacienti, je tak autentický, až z toho mrazí. Kamera eviduje každou vrásku, stín, přecházející obličej, hlodající myšlenku, nabývající na intenzitě. Některé z řečí se zdají být totálně ulítlé, ale takový jeho stav prostě je! Pokud hlava je plná alkoholu, co chcete? Pokud se mozek postupně rozmělňuje a člověk potí alkohol, těžko bude mluvit racionálně a společensky přijatelně, že?

Úsměvy smutných mužů Dana Svátka přináší velmi silný osobní příběh. Ať už abstinujete či chlastáte první ligu nebo jenom společensky popíjíte, určitě si na nový film zajděte. Stojí určitě za vidění a přímo ze sedačky vašeho oblíbeného kin. Úsměvy smutných mužů si každopádně zaslouží velké filmové plátno.

Přeji vám silný lidský zážitek.

ČR - 2018

Žánr:drama, komedie

Režie:Daniel Svátek

Hrají: David Švehlík, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká, Ondřej Malý, Ivan Franěk, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková a další

Doporučená přístupnost: od 15ti let

Premiéra: 12. července 2018

Trailer:  https://www.youtube.com/watch?v=dp2VVbXv9X0&index=5&list=PLMjX-mAaDj_l-MrvIiqdSzNQ8YEtVqjrR&t=0s

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Napsala Hana Kasalová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip