Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Komu straší ve věži. Nová vynikající detektivka z českého maloměsta kořeněná laskavým humorem.

Komu straší ve věži. Nová vynikající detektivka z českého maloměsta kořeněná laskavým humorem.

9.6.2018 - redakce Babinet.cz

Vtipná detektivka Marie Rejfové Kdo jinému jámu kopá (a ebooková novelka Kdo má pod čepicí, která knize předcházela) se minulé léto setkaly s nadšenými čtenářskými ohlasy, a tak není divu, že takřka přesně rok poté přichází autorka s dalším případem Josefíny Divíškové.

Slečna Marplová po česku? Mladá. Svérázná. Učitelka.

V románu Komu straší ve věži se vrátíme do fiktivního českého maloměsta Brodu a vrátí se i většina „obvyklých podezřelých“: počínaje samotnou Josefínou, přes komisaře Tvrdíka, strážmistra Švece, pekařku paní Řábkovou, až po svéraznou rodinu Josefíniny sestry. Objeví se ale rovněž nové postavy: učitel Jakub Stehlík a jeho dědeček, starosta Brodu Jaroslav Jiroušek, jeho politický rival Ivo Podroužek a mnozí další.

S Jakubem Stehlíkem je spojen případ, do něhož se Josefína zaplete tentokrát. Případ, který se stal před více než třiceti lety: smrt Jakubovy matky a s ní pravděpodobně spojená loupež v klenotnictví. A aby toho nebylo málo, mladý a pohledný učitel, který Josefíně při pátrání pomáhá, navíc poněkud zkomplikuje její třaskavý vztah s komisařem Tvrdíkem.

Marie Rejfová pojala román Komu straší ve věži jako příběh s tajemstvím, v němž se soustředila především na vzájemné vztahy a minulost postav a postaviček žijících v Brodu. Nezapomněla při tom, v čem je výjimečná: v brilantním vykreslení českého maloměsta a jeho typických obyvatel, jejichž osudy popisuje s humorem sobě vlastním. Na příští rok pak autorka chystá Josefínin třetí, tentokrát „zimní“ případ nazvaný Kdo maže, ten jede.

Anotace:

Ve středočeském městečku Brod se schyluje k obecním volbám a vypadá to, že nic nedokáže narušit jejich průběh. Příjezd nového učitele Jakuba Stehlíka ale odkryje mnohé stíny z minulosti.

Kdo zavinil smrt Jakubovy matky? Co s ní má společného starosta Jaroslav Jiroušek? Komu v Brodu se hodí, aby tento čin nezůstal zapomenut? Jak do toho všeho zapadá rodina majitelky pekařství paní Řábkové? Co znamená králičí tlapka v pouzdře na trumpetu a jaké tajemství skrývá zahrádkářská kolonie za městem? A co všechno je pro úspěch schopná udělat opozice v čele s Ivo Podroužkem?

Učitelka Josefína Divíšková se snaží přijít na kloub událostem, které se v Brodu staly před více než třiceti lety, a tím pomoci napravit staré křivdy. Musí se spolehnout na svůj důvtip a schopnost zvládat vše s humorem, jakož i na svérázného komisaře Tvrdíka.

Marie Rejfová

Pochází z Prahy, vyrůstala v Žatci, v Plzni studovala na Fakultě humanitních studií. Nyní žije s manželem a dvěma dětmi ve Varnsdorfu, kde pracuje jako učitelka v mateřské školce.

Psaní beletrie se věnuje od mládí, systematičtěji v posledních několika letech, kdy se úspěšně zúčastnila několika literárních soutěží. V roce 2015 debutovala románem pro mládež Čarověník, na který o rok později navázala volným pokračováním Sestra smrt.

Už v těchto knihách naznačila svůj talent odpozorovat a s patřičnou dávkou humoru popsat vztahy mezi obyčejnými lidmi a zároveň dovedně zprostředkovat atmosféru současného maloměsta, což naplno zúročila v detektivkách Kdo jinému jámu kopá a Komu straší ve věži.

Info o knize:

Autor: Komu straší ve věži

Obálka: Daniel Špaček

Formát: vázaná s přebalem, 145x205 mm

Počet stran: 336

Cena: 299 Kč

Nakladatel: Mystery Press (www.mysterypress.cz)

ISBN: 978-80-7588-053-6

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip