Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Je značka BIO záruka zdraví a kvality, nebo jen drahá móda?

Je značka BIO záruka zdraví a kvality, nebo jen drahá móda?

28.5.2018 - redakce Babinet.cz

V současnosti je “IN” kupovat BIO a farmářské produkty a přecházet na vegetariánskou či RAW stravu. Garantují stanovené normy lidem u BIO produktů zdravou kvalitu nebo mohou obsahovat škodlivá éčka? Skutečně jsou tyto výrobky o tolik lepší než ty “normální, neBIO”?

Může tomu tak být, ale bohužel ne vždy! Je nutné pečlivě sledovat složení produktů a vědět, na co si dávat pozor. Většina lidí si myslí, že BIO = zdravé, tedy že v těchto potravinách nebudou Éčka. Opak je však pravdou! Nebudou použitá jen čistě syntetické Éčka, která v Bio potravinách být nesmí. Avšak je povoleno použití přírodních nebo přírodně identických éček, včetně aromat, i ta jsou však nežádoucí. Podle hodnocení škodlivosti Éček od sdružení FÉR potravina spadají ve škále od 0 do 5 do stupnice 3 a výše, čili již opravdu škodlivá Éčka. Ty v BIO potravinách být použita mohou a je vhodné si na ně dávat pozor a takovým produktům se vyhýbat.

I v Bio potravinách se bohužel můžete setkat se stejným nešvarem jako je tomu u těch běžných, kdy je základní (hlavní) složka nahrazena škrobem, želatinou nebo gumou.

Obdobně jsou na tom pak v současnosti stále oblíbenější rostlinné nápoje, které mají být alternativou mléka. Ovšem náhražkou mléka nemohou být ani omylem. Jednak obsahují méně bílkoviny, ale zároveň jim chybí minerální látky a vitamíny, které v mléce naproti tomu jsou. Aby tyto nápoje byly viskóznější (hustší) a připomínaly více mléko, jsou do nich přidávané opět už zmiňované gumy, želatina či škrob, což v mléce rozhodně nemá co dělat. Onen rostlinný podíl, jako jsou například mandle, oves či sója, je v mléce obsažen pouze v rozsahu mezi 3-6%. “V nabídce českých obchodů bývají rostlinná mléka v ceně okolo 70 Kč, když si tedy vezmete, že převážná část je voda a nějaké to zahušťovadlo, tak vás ty “madle” pak přijdou pěkně draho. Doporučuji podívat se po výrobcích, které ony zahušťovadla neobsahují, zpravidla nebývají ani dražší, nebo si je raději jednoduše vyrobte doma.” říká Ing. Hana Střítecká, PhD., odborná garantka neziskové organizace Fér potravina. (foto)

Zajímá Vás jestli jsou Vaše oblíbené BIO produkty kvalitní? Stáhněte si zdarma aplikace Fér potravina, oscanujte EAN kód a dozvíte se, jak na tom Vámi vybraný produkt je. “Nenašli jste potravinu? To je možné, protože naše potravinová databáze v současné době pokrývá pouze cca třetinu českého sortimentu. Proto, abychom obsáhli všechny potravinové produkty a rozšířili databázi námi ohodnocených potravin, jsme na crowdfundingovém portálu HITHIT.cz spustili kampaň “S FÉR potravinou víš, co skutečně jíš!”, kde mohou všichni příznivci přispět libovolnou finanční částkou a podpořit nás v rozvoji a boji proti nekvalitním potravinám” dodává Střítecká.

Peníze, které se jim od podporovatelů podaří vybrat, chtějí použít právě na to, aby databázi rozšířili a obsáhli tak celý český potravinový trh.

www.ferpotravina.cz

Video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=QSZNzDnf-PY

Hithit: https://www.hithit.com/cs/project/4794/s-fer-potravinou-vis-co-skutecne-jis

FB: https://www.facebook.com/ferpotravina/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz