Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Kino Dlabačov se loučí s Formanem a Herzem

Kino Dlabačov se loučí s Formanem a Herzem

27.4.2018 - redakce Babinet.cz

Vzpomínkovou akci s velikány československého filmu uvede v květnu kino Dlabačov a nabídne divákům pohled na dílo dvou výjimečných režisérů. Pod názvem FORMAN-HERZ-FOREVER se můžete těšit na výběr z toho nejlepšího z ranné tvorby obou filmařů. Na program zařadilo nezapomenutelný snímek Miloše Formana Hoří má panenko a oceněný horor Spalovač mrtvol od Juraje Herze.

Měsíc duben letošního roku se nesl ve znamení dvou nenahraditelných ztrát pro československou i světovou kinematografii. Režiséři Juraj Herz (4.9.1934 - 8.4.2018) a Miloš Forman (18.2.1932 - 13.4.2018) byli nezaměnitelnými tvůrci, kteří se vymykali jak výběrem zfilmovaných látek, ale hlavně jejich originálním ztvárněním. Byli solitéry, nebáli se riskovat, oba ve zralém věku zavedl osud do emigrace, kde se jim podařilo navázat v profesi, která pro ně byla vyjádřením tvůrčí i osobní svobody. „Oba režiséři po sobě zanechali nesmazatelnou stopu a my jsme se rozhodli alespoň část z jejich díla si připomenout,“ uvádí Kristina Charvátová z kina Dlabačov.

Program přehlídky FORMAN – HERZ – FOREVER:

ÚTERÝ 8.5. v 19:00 / MILOŠ FORMAN: KONKURS (1963)

ÚTERÝ 8.5. ve 21:00 / JURAJ HERZ: SPALOVAČ MRTVOL (1968)

PONDĚLÍ 14.5. v 19:00 / JURAJ HERZ: PETROLEJOVÉ LAMPY (1971)

PONDĚLÍ 14.5. ve 21:00 / MILOŠ FORMAN: ČERNÝ PETR (1963)

PONDĚLÍ 21.5. v 19:00 / JURAJ HERZ: MORGIANA (1972) - UVÁDÍME Z 35MM FILMU

PONDĚLÍ 21.5. ve 21:00 / MILOŠ FORMAN: HOŘÍ MÁ PANENKO (1967)

MILOŠ FORMAN: KONKURS

Samostatný film Konkurs je tvořen dvěma povídkami: Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly a je složený z autentických dokumentárních záběrů z pěveckého konkursu a ze zákulisí divadla Semafor. Jednoduchou dějovou osnovou jsou příběhy dvou dívek, které se konkursu zúčastnily. Tato povídka byla natočena v autentických prostorách divadla Semafor na 16 mm film.

JURAJ HERZ: SPALOVAČ MRTVOL

Filmová adaptace psychologického hororu Ladislava Fukse, vzdáleně připomínající Hitchcockovy grotesky, přinesla životní roli pro Rudolfa Hrušínského. Ve Spalovači mrtvol Juraj Herz plně uplatnil svůj smysl pro bizarnost, perverzi a fantaskní vidění. I když byl snímek normalizátory českého filmu příkladně zatracován a nemohl se po dlouhá léta objevit ani v kinech, ani v televizi, dostal řadu mezinárodních ocenění.

JURAJ HERZ: PETROLEJOVÉ LAMPY

Sugestivní filmové drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vypráví v něm tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta. Raději volí cestu provdat se za bratrance, než aby zůstala starou pannou, ale netuší, že muž trpí zhoubnou pohlavní chorobou. Ve filmu excelují Iva Janžurová a Petr Čepek.

MILOŠ FORMAN: ČERNÝ PETR

Černý Petr je hraným debutem Miloše Formana a patří do nové vlny československého filmu.  Vypráví o mladíkovi, který nejistým krokem vstupuje do dospělosti. Místo uceleného příběhu je nám představena řada volně spojených epizod, v nichž Forman portrétuje své hrdiny při každodenních činnostech a snaží se zachytit ducha doby. Příznačný je absurdní humor a trefnost pozorování každodenního života. Filmu dodává na přesvědčivosti jeho dokumentární charakter, který spočívá v nenásilné režii a obsazení některých rolí neherci.

JURAJ HERZ: MORGIANA

Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů.

MILOŠ FORMAN: HOŘÍ MÁ PANENKO

Autorem námětu a scénáře je známá a osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer. V zobrazení požárnického plesu se spojují groteskní gagy s nekompromisním odhalením lidské přízemnosti a tuposti. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti svých bližních, kteří svoji nekulturnost a nesvobodu považují za normální. Tento první Formanův barevný film byl opět obsazen neherci.

Přehlídka filmů bude probíhat v břevnovském kině Dlabačov každé od 8. do 21. května, a to od 19 a 21 hodin. Vstupné na uváděné filmy je 80 Kč a vstupenky je možné zakoupit na  www.dlabacov.cz nebo přímo v pokladně kina na adrese Bělohorská 24, Praha 6.

Filmy budou promítány ve zdigitalizovaných verzích, s výjimkou celovečerního romantického dramatu Morgiana, které bude uvedeno v originální filmové kopii. Kino Dlabačov je jedno z mála pražských kin, které zachovalo původní filmovou technologii, která umožňuje promítat filmy z filmového pásu a nabízí tak divákům vrátit se v čase do dob, kdy kina patřila jen a pouze 35mm filmu.

Kino Dlabačov se, jako jediné kino na Praze 6, zaměřuje na uvádění filmových přehlídek, které reagují na aktuální dění ve světové kinematografii, ale zařazuje na svůj repertoár i filmové novinky, divadelní představení a programy pro děti.

Kde?

Kino Dlabačov sídlí na Praze 6 hned vedle hotelu Orea Pyramida, který je nejlépe dostupný tramvají č. 22, 23, 25 a 97/ Bus 143 a 194 (zastávka Malovanka) nebo autobusem 149 (zastávka Pod Královkou).

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip