Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Otékají Vám nohy? V létě to bude ještě horší

Otékají Vám nohy? V létě to bude ještě horší

23.4.2018 - redakce Babinet.cz

Většina z nás zná ten pocit, kdy si po celodenním stání nebo sezení dá ráda nohy nahoru. Ale pozor – tím by to určitě nemělo skončit. Pokud míváte pocit těžkých nohou, cítíte mravenčení a křeče nebo vám nohy otékají, je čas navštívit praktického lékaře – pokud si nejste návštěvou u něj jistá, poradit se můžete nejprve s odborníky na žíly na www.zilniporadna.cz (sekce zeptejte se odborníka), nebo si stáhnout aplikaci na mobil „Bolí vás nohy?“.

Popsané potíže jsou příznaky chronického žilního onemocnění. Že jste o něm nikdy neslyšely? Možná ne, ale jeho příznaky určitě znáte – metličky, křečové žíly nebo bércové vředy. Slovo „chronické“ znamená, že se vás už nepustí, díky včasné léčbě ale můžete zpomalit další zhoršování.

Chronické žilní onemocnění je další nemoc, o které mámy říkají „po dětech se mi začaly dělat…“. Těhotenství kvůli vyšší zátěži přitom často jenom zviditelní zatím skryté příznaky. Není ale zdaleka jediným důvodem, proč se nemoc objeví. Mezi další patří kromě dědičnosti a pohlaví (ženy trpí chronickým žilním onemocněním až 3x častěji než muži) také životní styl spojený s nadváhou, dlouhodobým stáním či sezením nebo užívání hormonální antikoncepce.

A jak tedy poznat, že byste se měla o své žíly začít starat více? Pokud vaše zdraví popisuje jedna z uvedených citací, určitě navštivte co nejdříve lékaře:

„Když dlouho stojím, mám pocit těžkých nohou, otékají mi a cítím v nich mravenčení. Večer pak mívám občas křeče.“

„Na stehnech se mi objevily malé žilky, prý to jsou metličky.“

„Mám křečové žíly.“

„Mám stále oteklé nohy.“

„Na noze se mi udělaly hnědé skvrny. Nohu mám už několik měsíců oteklou a nemohu se otoku zbavit.“

A co s tím? Připravte se na to, že aby u vás nedošlo k dalšímu zhoršování, budete se muset začít o své žíly celoročně a celoživotně starat. Určitě to ale stojí za to. Léčba by měla zahrnovat 3 kroky (další podrobnosti najdete např. na www.zilniporadna.cz):

  1. prvním je životní styl s dostatkem pohybu (chůze, plavání, jízda na kole) a odpočinkem s „nohama nahoře“. Nepříjemné příznaky zlepší také volné oblečení a pohodlné boty, v případě nadváhy zhubnutí
  2. nošení kompresních punčoch nebo bandáží, které snižují zvýšený žilní tlak
  3. dlouhodobé užívání venofarmak, tedy léků zaměřených na zlepšení žilního oběhu, zpevňujících žilní stěnu a zlepšujících průtok krve žilami. Jedná se o léky na předpis, které může předepsat jak specialista, tak praktický lékař, a které by se měly užívat už od klasického „mám těžké a unavené nohy“.

Pokud už se u vás objevily metličky nebo křečové žíly a prevence již nebude stačit, přichází na řadu chirurgická léčba. Ta ale chronické žilní onemocnění sama o sobě nevyléčí. Aby se vám zdravotní komplikace nevrátily, je důležité dodržovat i po ní uvedené 3 kroky.

Vzpomínáte na to, jak vám loni v létě začaly otékat nohy? Pokud ano, připravte se na letošní horka včas a zajděte se poradit k lékaři.


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

VoLenka73
22.10.2020 20:37

Zkoušel někdo na otoky H2out? Slyšela jsem, že to dost pomáhá, ale vlastí zkušenost zatím nemám. :(

Mirka21
23.10.2020 18:50

Dobrý den, Lenko, já jsem H2out zkoušela a dost mi pomohl. V létě ho používám docela často a myslím, že jeho účinek je viditelný

VoLenka73
21.12.2020 16:13

Dobře, děkuji Vám za radu :)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz