Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Chystáte se na jarní úklid bytu, či domu? Vyzkoušejte chytré pomocníky!

Chystáte se na jarní úklid bytu, či domu? Vyzkoušejte chytré pomocníky!

10.3.2018 - redakce Babinet.cz

I když je někdy fajn vypnout hlavu při domácím úklidu, jen s obtížemi lze najít někoho, kdo by si v tom pravidelně liboval. Občas je ale potřeba odhodlat se k většímu uklízení. Pokud k němu přistoupíte efektivně, ušetří vám v budoucnu spoustu času. Stačí zvolit správný postup a zapojit do procesu i chytré pomocníky, které dnešní trh nabízí.

Stanovte si, co chcete uklidit

Chcete zvládnout celý byt nebo jen dvě místnosti, ale zato kompletně? Stanovte si cíle, a podle nich postupujte. Naprosto neefektivním přeskakováním od jedné činnosti k druhé zbytečně ztrácíte čas a věnujete úklidu víc energie, než je nutné. Nejčastěji se tak stává, pokud odběhnete od jedné práce pro čistič a po cestě narazíte třeba na špinavé zrcadlo. Běžnou tendencí je všechno pustit z ruky, začít leštit zrcadlo a zapomenout, že o místnost vedle máte rozdělanou práci. Nejlepší je proto naplnit prázdný kbelík všemi čistidly a pomůckami a s tím se stěhovat, abyste nemuseli zbytečně odbíhat a rozptylovat se.

Foto: Leifheit

Začneme od podlahy

Pokud vás čeká skutečně generální úklid, začněte tím, že sundáte záclony a závěsy, protože ty při manipulaci víří prach, jenž se na nich zachytil. Během hodiny a půl, než se řádně vyperou, stihnete vysát jednu či více místností, sáhnout do všech rohů, pod všechny postele a jiná těžko dostupná místa. Stačí se rozhlédnout po obchodech a vybrat si jeden přístroj kombinující běžný a ruční vysavač, navíc s dostatkem nástavců, které využijete. Luxování tak zvládnete za chvilku a bez zbytečné námahy. Nezapomínejte však předtím pozavírat dveře, ať si neprášíte i v jiných místnostech.

Foto: Leifheit

Pokud máte plovoucí podlahu, parkety nebo lino, sáhněte po uklízecích setech s kbelíkem a ždímacím systémem šetřících nejen čas, ale i vaše záda. Ohýbat se a máčet si ruce budete v průběhu celého úklidu ještě mnohokrát, proto kde je to možné, vyhněte se tomu a využijte funkcí dnešních přístrojů a pomůcek do domácností. Před vytíráním si podlahu buď vysajte, nebo zameťte, ať ji zbavíte nejen drobků, ale hlavně vlasů, které se z mokré podlahy a mopu velmi těžko sundávají. Pak postupujte vždy od nejzazší části ke dveřím, jinak si budete při přebíhání šlapat po čerstvě vytřené podlaze.

Foto: Leifheit

Pokračujte mytím oken

Záclony a závěsy patří na čistá okna, jinak byste je mohli při jejich mytí zase nechtěně umazat.

Pokud tedy máte vysátou nebo vytřenou podlahu a pračka stále rotuje, využijte toho a vrhněte se nejprve na okenní rámy a garnyže, poté na samotnou prosklenou plochu. Čas si můžete ušetřit různými násadami, hadříky určenými přímo na mytí oken i vysavači, které nahradí klasickou stěrku. Voňavé záclony tak můžete dát na čistá okna hned, co se doperou, aby se prověsily a nezmuchlaly se.

Foto: Leifheit

Jak na prach a povrchy

Veškeré tajemství spočívá v materiálu, ze kterého je hadřík nebo prachovka vyrobená. Prach a nečistoty chceme dostat z povrchu pryč, ne je tam rozmazat. Proto i pomůcky musí být ze savého a přilnavého materiálu, což nejlépe splňuje mikrovlákno. Pokud ho doma nemáte, vezměte cokoliv, co je čistě bavlněné – jako jsou pleny nebo vyřazené tričko. Nepoužívejte výrobky z polyesteru, ty prach naopak odpuzují.

Rady a tipy na úklid

  • před vytíráním vždy zameťte, zbavíte podlahu vlasů a dalších hrubších nečistot
  • vytírejte tak, abyste skončili u dveří a mohli odejít do jiné místnosti
  • neodbíhejte od jedné činnosti k druhé, ale držte se svého plánu
  • uklízejte na denním světle
  • veškeré pomůcky a prostředky noste pořád s sebou, třeba v kbelíku, jinak budete odbíhat
  • před vysáváním zavřete všechny dveře a okna
  • velké tkaniny při manipulaci víří prach, záclony a závěsy sundávejte ještě před vysáváním
  • pokud máte na sušáku nedoschlé prádlo, přeneste ho do jiné místnosti, kde momentálně nevysáváte
  • čisticí prostředky najdete i v kuchyni; ocet, sůl a soda jsou skvělí pomocníci na úklid

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Foto: Leifheit

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz