Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  6 věcí, které byste měli vědět o dlouhodobých bolestech břicha

6 věcí, které byste měli vědět o dlouhodobých bolestech břicha

14.3.2018 - redakce Babinet.cz

Zkažené nebo příliš tučné jídlo, střevní chřipka, nervozita před schůzkou. Všichni jsme to někdy zažili. 15 % lidí ale trápí tyto příznaky dlouhodobě, a to i několikrát týdně… Na rozdíl od uvedených situací se ale stydí zdravotní komplikace, které jim ztěžují život, přiznat. Syndrom dráždivého tračníku (zkratkou IBS - Irritable bowel syndrome) je přitom nutné léčit dlouhodobě – léky na akutní zažívací potíže by měla dlouhodobě doplnit probiotika a další látky vhodné pro péči o střeva: při IBS doprovázeném průjmem probiotické kvasinky, při zácpovité formě IBS vláknina a při IBS s nadýmáním trávicí enzymy.

  1. Opakované bolesti břicha nemusí souviset jen se špatně sestaveným jídelníčkem. Příčinou je často stres narušující rovnováhu mikroflóry. Kvůli vysoké koncentraci neuronů v trávicích orgánech se používá termín „druhý“, nebo také „střevní“ mozek.  Ten je odpovědný za strach, úzkost i intuice. I když příznaky můžeme nejprve pociťovat jen před stresovou situací (nepříjemné jednání nebo zkouška), brzy nás začnou trápit bez jasného i několikrát týdně. Mezi další příčiny pak mohou patřit nevyléčená infekce trávicího traktu či fyziologické důvody, jako jsou delší střevo nebo větší citlivost na bolest.
  2. I když dlouhodobé střevní komplikace nemusí být příznakem vážného onemocnění, je nutné je řešit. Je důležité si uvědomit, že dlouhodobá nepohoda může mít i psychické a sociální následky.
  3. Dlouhodobé střevní komplikace nevyřešíte utlumením akutních příznaků. Důležité je pátrat po příčinách a zaměřit se na udržení mikroflóry střev v rovnováze. Syndrom dráždivého tračníku je chronické onemocnění a jeho příznaky se mohou kdykoli vrátit. Naštěstí je ale možné jeho projevy zmírnit a snížit jejich četnost. To, které potraviny je vhodné dlouhodobě omezit, se přitom u jednotlivých pacientů liší dle příznaků.
  • V případě bolestí břicha doprovázených průjmy se jedná o omezení mléka a mléčných výrobků, perlivých nápojů, projímavého ovoce (např. švestky), nadýmavé zeleniny (např. květák), koření a tučných jídel. Odborníci doporučují dlouhodobou léčbu klasickými probiotiky doplnit o probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Probiotika mohou nejen obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, ale potlačují střevní infekce, podporují trávení a normalizují pohyby střev.
  • Bolesti břicha a zácpa jsou příznaky, u nichž se dieta zaměřuje na omezení bílého pečiva, rýže, sladkostí, alkoholu, kávy a perlivých nápojů. Probiotika je vhodné doplnit dostatkem vlákniny jak v rámci jídelníčku, tak doplňky stravy.
  • U bolestí břicha doprovázených nadýmáním, je vhodné omezit nadýmavou zeleninu, luštěniny, cibuli, mléčné výrobky, ale např. i jablka. Doporučovány jsou naopak okurky, máta, chřest, lilek, banány nebo ananas. Probiotika je vhodné doplnit trávicími enzymy, které snižují nadýmání, plynatost, křeče a bolesti v břiše.
  1. Pouze dieta ale komplikace nevyřeší. Dieta je součástí léčby, ale je také potřeba dbát na dostatek pohybu a omezení stresu.
  2. Nejste v tom sami. Opakované bolesti břicha doprovázené průjmem, nadýmáním nebo zácpou (IBS) trápí 15 % lidí. Alarmující je také fakt, že zkušenosti s tímto zdravotním problémem má
    6–14 % dětí a dospívajících.
  3. Jen 1/3 pacientů trpících syndrom dráždivého tračníku řeší komplikace se svým lékařem. Mnoho nemocných tají své komplikace i před svou rodinou a přáteli. Strach z toho, že „budou obtěžovat okolí“, přináší stres a ten příznaky dále zhoršuje. V tomto případě platí přísloví „sdělená starost, poloviční starost“.

Vyzkoušet, zda se může syndrom dráždivého tračníku týkat i Vás, můžete na webových stránkách www.cojeibs.cz.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Jana 82
23.3.2018 09:57

Já s těmito obtížemi žila několik dlouhých měsíců do doby,než jsem se konečně odhodlala zajít k lékaři s nepříjemnými bolestmi břicha a šílenou zácpou.Nejspíš byl u mě hlavním spouštěčem stres,který jsem měla celkem dlouhé období(vážně onemocněla dcerka). Měla jsem někdy takové křeče,že jsem myslela,že snad prasknu. Lékař mě však ujistil,že se jedná o Syndrom dráždivého tračníku,což prý je poměrně časté onemocnění a dokonce i u dětí. Dostala jsem instrukce co mám z jídelníčku vyřadit a naopak,co do něj dát,jako například kysané mléčné výrobky a dostatek ovoce a zeleniny,co nejvíce vlákniny a dostatek pití. Navíc mi doporučil,abych si koupila v lékárně ještě takové sáčky s vlákninou(Biopron IB-Symbio+ vláknina),že je to kombinace silného probiotika a vysokého obsahu vlákniny. Snažila jsem se to co nejvíce dodržovat-víc pila vodu,jedla více ovoce a zeleniny a především se pokud možno méně stresovat. Po nějaké době se mi zažívání upravilo k lepšímu,bolesti břicha a zácpa se postupem času objevuje čím dál méně a já se cítím tak nějak celkově lépe,než předtím. Je to i velká úleva pro psychiku člověka.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz