Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak zachovat klid? Zkuste naše tipy…

Jak zachovat klid? Zkuste naše tipy…

12.3.2018 - redakce Babinet.cz

Možná jste si také říkali, že letos budete zvládat všechny povinnosti v klidu a s nadhledem. Jenže už po pár měsících vidí mnozí z nás, že to nebude tak snadné. Diář je plný, úkolů a starostí přibývá a novoroční předsevzetí berou za své. V náročnějším období pro vás mohou být inspirací naše tipy, které využijete nejen v práci, ale i doma.  Třeba i díky nim budou vaše dny o něco klidnější.

Vychladit a naporcovat

Kdepak, nejedná se o recept na osvěžující svačinku. Jde o užitečný postup při řešení složitějších úkolů nebo problémů. Vraťme se ještě na chvíli k jídlu a připomeňme si starou moudrost, která říká, že se nic nejí tak horké, jak se to uvaří. Ať tedy řešíte cokoliv, stojí za to, dopřát si alespoň chvilku na „vychladnutí“. Někdy si můžete dovolit pár dní, jindy máte prostor jen pro rychlou procházku nebo dokonce pro pouhých pár nádechů a výdechů. Tak či tak, nenechte se zbytečným zmatkováním o tento čas připravit. Skvělé je, když se můžete s někým poradit nebo si s ním o náročném úkolu nebo problému alespoň popovídat. Sami si tak často srovnáte, co pro vás při řešení bude důležité a co může pomoci.  Velmi užitečné je také rozdělení úkolu na menší části. Z nich lépe vyplynou konkrétní dílčí úkoly, do jejichž plnění se můžete pustit. Pokud jsou nad vaše síly nebo se ukáže, že je pro jejich řešení vhodnější někdo jiný, nebojte se požádat o pomoc nebo o více času, například na doplnění potřebných znalostí.

Maličkosti, které potěší

Můžete-li alespoň trochu ovlivnit své pracovní prostředí, využijte toho a zútulněte ho, jak jen to jde. Někoho potěší živá květina, stolní kalendář s fotkami rodiny či přátel nebo originální hrnek, jindy musí stačit pestrobarevné kancelářské potřeby. Pokud nad něčím usilovně přemýšlíte, ale stále vás nic nenapadá, zkuste se věnovat na chvíli jiné činnosti. Právě úklid pracovního prostředí, například stolu, bývá ideální. Výsledek vás potěší a často si při rychlém úklidu pročistíte nejen stůl, ale i hlavu. Odměňujte se a dělejte si průběžně drobné radosti. V kratších pauzách si třeba domluvte sraz s přáteli, na který se budete po zbytek dne těšit. Část oběda pak můžete využít pro krátkou procházku nebo pro oblíbenou relaxační činnost. Nestyďte se v krátké pauze vyluštit křížovku nebo vybarvit část mandaly. Když budete dobře naladěni, budou se vám úkoly plnit lépe. Nepodceňujte ani čas strávený s kolegy, s nimiž dobře vycházíte. Ideální je společný oběd, během kterého se však nebudete zabývat pracovními záležitostmi.

V hlavní roli

Když se na vás povinnosti valí, je sice velmi těžké, ale zároveň nezbytné myslet sám na sebe. Všichni to známe – ve spěchu rychle spolykáme, co vidíme, a po přesčasu v práci a druhé směně v domácnosti jen odevzdaně skončíme u televize, kterou ani nevnímáme. Čím méně takových dnů bude, tím lépe – pro vás, vaše zdraví a konečně i pro efektivitu v práci, fungování doma a v rámci rodiny. Dopřejte si čas na relax, kdy úplně vypnete a zaměstnáte svou hlavu a nejlépe i své tělo něčím, co vás opravdu těší. Může jít o sport, procházku s rodinou, schůzku s přáteli anebo třeba o vaření, během něhož vyzkoušíte nový lákavý recept. Rozhodně nepodceňujte ani tak základní věci, jako jsou spánek a odpočinek, ale i zdravá strava, díky níž vaše tělo získá potřebné živiny a látky, které potřebujete pro dobrou kondici fyzickou i psychickou.

K normální činnosti psychiky i nervové soustavy přispívá například hořčík, který někdy bývá označován jako antistresový minerál. Zároveň přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. V náročném období proto nezapomeňte věnovat pozornost jeho doplnění. Ideálním zdrojem je pestrá a vyvážená strava. K potravinám bohatým na hořčík patří například sója a jáhly, pšeničné klíčky, kakao, ale i ořechy, třeba kešu a arašídy.

Vyzkoušet můžete také doplněk stravy Salus Floradix® Magnesium obsahující tekutou formu organického hořčíku, která je pro organismus dobře vstřebatelná. Směs ovocných koncentrátů a bylin přispívá k příjemné chuti tohoto přípravku, který obsahuje například koncentráty z ananasu, hrušek, manga nebo meruněk a vodné rostlinné výtažky z heřmánkového květu, plodu fenyklu, listu špenátu a z dalších bylin. Doporučená maloobchodní cena je 319 Kč za 250ml balení. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz/floradix-magnesium

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz