Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Já, Tonya

Filmová recenze: Já, Tonya

10.2.2018 - redakce Babinet.cz

Emoce lítají, stejně jako vulgarity a facky. Škoda rány, která padne vedle. Tedy hlavně podle despotické matky hlavní protagonistky nového snímku Já, Tonya (I, Tonya).

Australský filmový režisér Craig Gillespie zve diváka do přelomu osmdesátých a devadesátých let do Spojených Států amerických, kde právě zažívá své nejdůležitější životní okamžiky Tonya Harding (Margot Robbie). Tonya je jedinou dcerou nekonvenční ženy a jejího již čtvrtého manžela. O matce LaVoně Harding (Allison Janney) lze natvrdo říci, že si žádné dítě nezaslouží! Drsoň největšího kalibru, věčná cigareta a butylka tvrdého alkoholu jsou její neodmyslitelnou součástí. Pro hrubé slovo rozhodně nejde daleko. Její slovník se vulgarismy jenom hemží a to jimi nešetří ani své jediné dítě. Úsměv? Neexistuje. Teda pokud nejde o úsměv ironický či sarkastický.

A jak se Tonya vyrovnává s despotickou a vulgární matkou?

Jelikož nemá jinou možnost, než se s matčiným chováním svým způsobem vyrovnat, představuje ve vulgarismech pro svou hrubou matku silnou soupeřku! Rozhodně si nenechá jen tak něco líbit. Ty do mě kamenem? Dobře. Tak já do Tebe taky! Hrubé přitahuje nejméně stejně hrubé.

Její jedinou a největší láskou je ledová plocha, na které krasobruslí. Miluje nezaměnitelný pocit svobody ducha, těla a prostoru kolem sebe. Tam se cítí skutečně svá a nikdo na ni nemůže.

Craig Gillespie provádí diváka skutečným příběhem vůbec nejlepší krasobruslařky té doby. Dívky, posléze velmi mladé ženy, kterou proslavil skok trojitého Axela coby vůbec první v historii.

Její dětství plné dřiny se pochopitelně reflektuje v její dospělosti. Namísto patologické matky přichází její první manžel. Výborně ho zahrál Sebastian Stan. Škoda rány, která padne vedle. Miluju tě, miluje tě!!.. a vzápětí řve jako na lesy. Která žena by ho ustála? Jedině Tonya Harding. Jiná mu hned zdrhla a nechala ho zavřít za ublížení na zdraví.

A více již ani slovo o skutečném příběhu velmi originální americké krasobruslařské hvězdy.

V novém snímku Craiga Gillespie doslova excelovaly obě dvě - jak matka, tak dcera. Matku unikátně ztvárnila Allison Janney. Divákovi prezentuje ženu bez emocí, před kterou každý uteče, co nejdále může. Kdo neuteče, zapamatuje si její slova na věky věků. A že řežou jako nůž!

Australská herečka Margot Robbie před lety zářila jako přitažlivá manželka Vlka z Wall Street. Nyní exceluje svojí nezměrnou energií, šarmem, vitalitou a láskou ke krasobruslení, která se jí nakonec stala fatální. Proč se tomu tak stalo, vám prozradí nový film Já, Tonya.

Vřele vám doporučuji nenechat si tento snímek uniknout. Podíváte do chudého maloměšťackého prostředí, kde Tonya vyrůstala. Její cesta vás zavede do světa ledové plochy krasobruslení, což je velmi elegantní a prestižní pole působnosti, pokud se člověk chová podle pravidel a zrovna na ně Tonya zvysoka kašle.

Přeji vám silný divácky zážitek.

USA– 2017;

Žánr: komedie, životopisný, drama

Režie: CraigGillespie

Hrají: MargotRobbie, Allison Janney, Sebastian Stan

Doporučená přístupnost: od 15ti let

Premiéra: 1. března 2018

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=kaRx9XczbJs&index=2&list=PLMjX-mAaDj_l-MrvIiqdSzNQ8YEtVqjrR

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Napsala: Hana Kasalová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip