Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Neznámé superpotraviny: Medicinální houby

Neznámé superpotraviny: Medicinální houby

31.1.2018 - redakce Babinet.cz

Jsou stále populárnější, vědci z celého světa zkoumají jejich účinky a i věčně skeptičtí Češi jsou z nich nadšení. O čem je řeč? O léčivých houbách, které jsou opravdovými superpotravinami: podporují imunitu a podle některých studií jsou možná budoucností léčby rakoviny! Pojďme se podívat blíž alespoň na tři z nejznámějších: houby reishi, cordyceps a hericium.

Jako skutečné superpotraviny by měly mít medicinální houby nějakou superschopnost, nemyslíte? A také mají! Je jí jejich příznivý účinek na imunitní systém. Léčivé houby obsahují polysacharidy zvané betaglukany, které podle studií podporují činnost makrofágů, důležitých imunitních buněk. Díky tomu vás ochrání před nachlazením i chřipkou.

Společné je jim i to, že se využívají jako podpůrné léky při léčbě rakoviny: jednak pro svou schopnost podporovat imunitu, jednak proto, že chrání tělo před vedlejšími účinky chemoterapie a radioterapie. Každá ze zmíněných hub má ale i své vlastní „superschopnosti“.

Reishi detoxikuje a zklidňuje

Houba reishi je známá také jako leklokorka lesklá nebo ganoderma lucidum. V Číně se využívá k léčbě nejrůznějších neduhů přes 4000 let. A jaké jsou její superschopnosti?

 • Detoxikuje
 • Zklidňuje, zlepšuje koncentraci a spánek
 • Zmírňuje dopady cukrovky a předchází cukrovce 2. typu
 • Chrání ledviny a játra

Reishi působí jako silný antioxidant. Chrání tělo před volnými radikály, čistí játra a ledviny a zmírňuje inzulinovou rezistenci, která trápí diabetiky 2. typu.

Cordyceps vám dodá energii

Cordyceps sinensis, houba u nás nazývaná také housenice čínská, vypadá trochu zvláštně: jako housenka. Odtud také její název, který souvisí i s faktem, že parazituje na larvách motýlů. Je známá jako životobudič – na její léčivé účinky údajně přišli nepálští pastýři před 1500 let, když si všimli, že jsou jejich jaci díky této houbě plní energie. Jaké jsou její superschopnosti?

 • Dodává tělu energii
 • Zvyšuje tvorbu testosteronu
 • Léčí sexuální dysfunkce

Hlavní přínos housenice čínské tkví v její schopnosti zvyšovat produkci ATP, látky, při jejímž rozkladu vzniká energie potřebná pro všechny buňky v těle. Díky tomu pomáhá lidem vyčerpaným dlouhou nemocí, prací nebo stářím, ale i sportovcům.

Po hericiu to lidem myslí

Poslední z našich třech hub, hericium erinaceus, se česky říká korálovec ježatý. Je ale známá také jako „přírodní potrava neuronů“. Využívá se v čínské vegetariánské kuchyni: prý jde o vyhlášenou lahůdku, která připomíná mořské plody nebo jehněčí maso. Jaké jsou její superschopnosti?

 • Pomáhá předcházet demenci a senilitě
 • Nabízí se jako podpora léčby Alzheimerovy chorobu, schizofrenie i deprese
 • Zlepšuje náladu
 • Zlepšuje kognitivní schopnosti

Jedna ze studií věnovaných hericiu proběhla v Japonsku: lidé s lehkou kognitivní poruchou tu byli rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna užívala hericium a druhá ne. U skupiny s hericiem zaznamenali výzkumníci zlepšení kognitivních schopností, ukázalo se ale, že je velmi důležité užívat hericium pravidelně.

Užívejte léčivé houby pravidelně

Aby měly léčivé houby požadované účinky, je třeba užívat je pravidelně. Kde ale tady u nás sehnat každý den reishi, ptáte se? V tabletách: i na českém trhu jsou k dostání doplňky stravy s extrakty z medicinálních hub. Vybírejte ale pečlivě, kvalitní přípravek by měl obsahovat alespoň 40 % polysacharidů, jinak se nedočkáte popisovaných výsledků. Co vy na to, zkusíte medicinální houby?

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz