Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Těhotenství a zvýšený homocystein jako rizikový faktor

Těhotenství a zvýšený homocystein jako rizikový faktor

3.7.2017 - redakce Babinet.cz

Spousta žen bývá v těhotenství vystavena nejedné zdravotní komplikaci a v ohrožení se ocitá nejen budoucí maminka, ale i její plod. Mezi tato rizika lze počítat i zvýšenou hladinu homocysteinu. Je tedy důležité, aby těhotné ženy udržovaly jeho optimální hladinu a minimalizovaly rizika, o nichž se zmíníme dále v textu.

Každá žena, která chce otěhotnět a která chce prožít bezproblémové těhotenství, se přirozeně vyhýbá zátěžovým situacím a snaží se dodržovat správnou životosprávu. Zatímco je všeobecně známo, že gravidním ženám rozhodně neprospívá kouření, nadměrná konzumace alkoholu či špatné stravovací návyky, o dalších rizicích se příliš nehovoří.

Proč je zvýšený homocystein blikající kontrolkou?

Zvýšené hodnoty bývají obyčejně spojovány se vznikem a rozvojem některých civilizačních chorob, v první řadě onemocnění srdce a cév.  Výzkumy ale ukázaly, že vysoká hladina homocysteinu neboli hyperhomocysteinémie je rizikovým faktorem také při vaskulárním děložním těhotenství. Hyperhomocysteinémii zpravidla doprovází nedostatečný příjem vitamínů B6 (pyridoxamin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin). Pokud těhotná žena podstoupí vyšetření na homocystein v krvi a zjistí, že má zvýšené hodnoty homocysteinu, měla by v adekvátním množství tyto vitamíny konzumovat. V České republice dnes pod hlavičkou iniciativy Vitaminy s příběhem fungují desítky poraden, kde se zájemkyně a zájemci mohou k problematice homocysteinu dozvědět bližší informace a kde si dokonce mohou objednat vyšetření krve na homocystein s konzultací k výsledkům rozboru.

Klíčová role vitamínů

Hyperhomocysteinémie bývá spojována s těhotenskými komplikacemi včetně předčasného porodu, poškození a smrti plodu či vrozených vývojových vad. Opět se doporučuje, aby se gravidní ženy těchto závažných obtíží vyvarovaly. Je proto záhodno, aby optimální hladinu homocysteinu udržovaly nejen užíváním vitamínů B6, B9 a B12, ale i suplementací betainu.

Betain se přirozeně nachází v běžné stravě, příkladně v červené řepě, špenátu, pšeničných produktech nebo mořských plodech. Lze jej také konzumovat jako doplněk stravy, nejlépe v produktu Homocystein Vitality, který je k dostání na našem trhu.

Pokud žena prodělala jeden či více potratů nebo jí lékaři sdělili, že má rizikové těhotenství, při němž se nedá vyloučit spontánní potrat, měla by rovněž podstoupit vyšetření na homocystein v krvi. Norští výzkumníci dospěli k závěru, že ženy, u nichž hodnoty homocysteinu překračovaly 10 μmol/l, byly vystaveny o 38 procent vyššímu riziku potratu než ženy s nižšími hodnotami. Snížení hladiny homocysteinu prostřednictvím vitaminové suplementace může výrazným způsobem přispět ke zdárnému početí, bezproblémové graviditě a porodu.

Mužský faktor

Ačkoli je v případě zdařilého početí a těhotenství klíčové, aby ženy netrpěly hyperhomocysteinémií ani muži nejsou v tomto ohledu „z obliga“.  Pokud rodiče chtějí počít zdravého potomka a nepřejí si, aby jej postihla kupříkladu vrozená vývojová vada, měli by mít optimální hladinu homocysteinu oba dva. Prevence je při tomto zásadním životním kroku velice důležitá.

Jak už bylo výše napsáno, poradenství k homocysteinu a zdravotním problémům souvisejícím s jeho vysokými hodnotami je dnes dostupné ve všech regionech České republiky. Máte-li potíže s otěhotněním nebo průběhem těhotenství, neváhejte a obraťte se na certifikované poradce, které u nás sdružuje iniciativa Vitaminy s příběhem.

Daniel Verde a Michaela Verde Beitlová

Bližší informace k vysetreni krve na hcy získáte také na tel. 724 322 566, nebo na emailu info@vitaminyspribehem.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Uzdrav se
31.7.2017 13:07

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsou i ženy, které absolvovaly asistovanou reprodukci zbytečně. Jakmile ale pomocí bylinek upravily hormonální nerovnováhu a s partnerem snížili homocystein na neškodnou úroveň, včetně změny jídelníčku, většina z nich přišla do jiného stavu - a to za podstatně nižší finanční částku, než jakou si žádá asistovaná reprodukce.

Jana 82
25.9.2017 11:17

U nás to bylo podobně jako píše komentář nademnou. Změnili jsme jídelníček,začla jsem pít bylinné čaje a k tomu si pořídila Ogestan,který obsahuje látky potřebné na správný vývoj miminka,takže jsem ho do sebe ládovala.Listovka,omega 3,jod,vitamin d a e udělaly divy.Přitom stačila jedna tobolka denně.Takže díky tomu jsme unikli ivf a podobným procedurám,které stojí těžké peníze.Hodně věcí se dá upravit bylinkama a vitamínama.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz