Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Vybíráte spacák na dovolenou? Nic nepodceňte, i v létě zavítá na hory a k vodě plíživý chlad.

Vybíráte spacák na dovolenou? Nic nepodceňte, i v létě zavítá na hory a k vodě plíživý chlad.

28.6.2016 - redakce Babinet.cz

V noci zima, nemožnost se zahřát. Kdo by neznal noční můru cestovatelů? Základem je vybrat ten správný spacák s odpovídajícím tepelným komfortem. Přinášíme tipy a rady, jak na to. Spací pytel něco stojí a kupujete si ho na několik let.

Dobrá rada číslo jedna: Pozor na takzvané celoroční pytle, které „zaručují“ komfort od mínus 15 do plus 15 stupňů Celsia. Nic takového neexistuje, spacáky se dělí podle ročního období. Jinými slovy: v čem vám bude v mrazech teplíčko, v tom se v létě budete doslova vařit. A naopak.

Začněme u materiálů

Duté vlákno? Nebo peří? To je první otázka, které budete při výběru čelit. Obojí má jak to tak bývá svá pro a proti. Peří zahřeje lépe než syntetická vlákna a je lehčí. Péřový spacák si také déle uchovává vlastnosti, čili déle vydrží. „Jenže snadno navlhne a pomaleji schne. A to je velký problém. Pak vlastnosti a výhřevnost klesají, vlákna jsou na údržbu nenáročná, pro většinu lidí vhodnější,“ říká outdoorový specialista Mirek Wolf značky Westige, která nabízí spacáky ve výborném poměru cena a výkon.

Není peří jako peří

V peří je pak rozdíl mezi kachním a husím, pro tepelnou izolaci je vhodnější husí. Berte na zřetel, kolik gramů peří je uvnitř, hodnoty se různí a ovlivňují komfort v různých teplotách. Nepřehlédněte ani hodnotu CUIN, jež určuje, jak moc se spacák nafoukne a jak tedy izoluje. Ceny? Ty se u péřových modelů pohybují od čtyř tisíc korun výš, za top modely dáte i přes deset tisíc.

Vše má své

Syntetika je cenově někde jinde, je výrazně levnější a nevadí alergikům. Dle kvality a teplotního komfortu zaplatíte od cca 800 korun do pár tisíc. Takový spacák hřeje, i když navlhne, pro mnoho cestovatelů pro jaro, léto a brzký podzim bohatě dostačuje. Jak již ale bylo zmíněno, dříve než peří ztrácí své vlastnosti.

Škatulkuje, rozdělujeme ...

Jak se tedy spacáky dělí? 1. Letní. Má tepelný komfort do +10 stupňů. Ovšem pozor, i v létě někdy v noci teploty klesnou pod tuto hranici. 2. Takzvané třísezonní spací pytle – jaro, léto, podzim ve středoevropských podmínkách. Tato kategorie by měla zajistit komfort při teplotách nad mínus 5 stupňů. „Westige prodává pro tyto podmínky model Inari. V létě vám v podobném spacáku ale může být hodně teplo. Doporučuji mít pro častější celoroční výlety spacáky dva. Například model Akaa stojí osm set korun a na léto bohatě dostačuje,“ dodává.  3. Zimní spacáky s teplotním komfortem i minus pětadvacet stupňů.

Důležité detaily, které oceníte

Důležitá je samozřejmě délka a tvar spacáku. Dekový spacák je pro méně náročné, vhodný pro kempování, případně na chatu. Mumiový spacák optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru, kapuce pak chrání hlavu před chladem a unikem tepla. „Mumie“ se vyrábějí i speciálně pro dámské tvary těla. Velikost spacáku by měla být o cca 15 až 20 centimetrů delší než výška postavy.

„Zajímejte se také o váhu a rozměry, které má spacák při balení. U některých typů můžete vybírat zapínání vlevo či vpravo, jak vám vyhovuje. Sympatickými doplňky jsou vnitřní kapsy na uschování cenností, či vnější kapsa například na oblečení. Vnitřní stuha pak zamezuje vniknutí látky do zipu,“ říká Roman Blažek  tvůrce - otec  značky Westige a projektu Sporty.cz , která slaví letos patnáct let na trhu, a dodává: „Vždy je důležité vědět, kdy a kde spacák budete nejčastěji používat. Pak jistě vyberete správně.“

Určitě nezapomeňte, že k jakémukoliv spacáku byste měli mít také odpovídající karimatku. Bez ní účinnost pytlů rapidně klesá.

Více na www.westige.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz