Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zase jste dopláceli? Víme, jak ušetřit za vodu a energie!

Zase jste dopláceli? Víme, jak ušetřit za vodu a energie!

8.10.2015 - redakce Babinet.cz

Jaké emoce ve vás letos vyvolalo otevření ročního vyúčtování záloh za vodu a energie? Potěšil vás přeplatek, nebo jste se zase jednou vyděsili nad mínusovou cifrou? Roční vyúčtování záloh asi každý z nás očekává s napětím. Velkým překvapením bývá vyúčtování za teplou i studenou vodu, ve kterém se kvůli stálému zdražování vody často nacházejí nedoplatky. Češi tedy na vodném a stočném opět zaplatili více než v předchozím roce. V celorepublikovém měřítku se podle dat statistického úřadu jednalo v průměru o 77,50 Kč/mᶟ. Zajímá vás, jak ulehčit rodinné peněžence?

Kam mizí voda a s ní naše peníze?

Paní Kateřina bydlí s rodinou v panelovém bytě již 15 let. „Rozhodli jsme se byt postupně zrekonstruovat. Letos v létě začneme s přestavbou koupelny, protože nedoplatky za vodu nám v posledních letech stouply v řádech tisíců. Starou vanu nahradíme sprchovým koutem a také si konečně pořídíme novou pračku.“ Čtyřčlenná rodina může díky takovéto rekonstrukci skutečně uspořit podstatnou částku. Sprchování je rozhodně ekonomičtější než koupání ve vaně a s pákovou baterií a správnou sprchovou hlavicí se dá ušetřit až několik stovek litrů vody měsíčně. Stejně tak se vyplatí investovat do úsporných spotřebičů. Staré pračky mohou spotřebovat až 100 litrů vody na jeden cyklus praní, kdežto ty úsporné mají spotřebu pouhých 40 litrů.

Ušetřete za vodu snadno a rychle

Když chcete ušetřit na vodě hned, začněte od koupelny, až polovina celkové spotřeby vody totiž připadá na osobní hygienu. Pokud si čistíte zuby s naplno puštěným kohoutkem, během jednoho dvouminutového čištění proteče až 30 litrů vody. Čtyřčlenná domácnost, kde si tímto způsobem všichni čistí zuby dvakrát denně, pak ročně zbytečně utratí mnohem víc, než je třeba. Zaměřte se také na kapající kohoutek či protékající záchod. Na toaletě je možné plýtvat vodou a penězi i v případě, že neprotéká. „Už při rekonstrukci je důležité myslet na zdánlivé drobnosti, které v konečném důsledku mohou ušetřit velké množství vody. Systém dvojího splachování na toaletě zabrání tomu, aby pokaždé protekl celý obsah nádržky, což je běžně až 10 litrů. Perlátory do vodních baterií zase snižují průtok vody za pomoci kyslíku,“ uvádí Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Jak snížit spotřebu v kuchyni

Drobné tipy, které denně šetří vodu, můžeme použít i v kuchyni. Je známo, že mytím nádobí v myčce spotřebujeme méně vody než při ručním mytí. Nezanedbatelnou výhodou je i značná úspora času, která v dnešní době přijde vhod. Pokud nádobí myjete v ruce, vyplatí se páková baterie, je úspornější a lépe se s ní manipuluje. Pijete-li vodu z kohoutku a necháváte ji nejdříve odtéct, aby byla co nejchladnější, mnoho jí zbytečně proteče do odpadu. V tomto případě natočte více vody do větší nádoby a tu uskladněte v lednici. I pro kuchyň pak platí – dávejte pozor, aby kohoutek nekapal.

Abyste v zimě neprotopili kalhoty

„Kromě rekonstrukce koupelny si letos pořídíme nový plynový kotel. Chystáme se tak na zimu. Vypočítali jsme si, že nás investice do nového kotle vyjde levněji, než naše momentální napojení na centrální rozvody,“ popisuje paní Kateřina jejich současnou situaci a vzpomíná: „Přesně před rokem majitel našeho domu nechal vyměnit okna v celé budově. Stará dřevěná okna byla nahrazena plastovými a změnu k lepšímu jsme s rodinou zaznamenali jak v každodenním životě, tak na ročním vyúčtování.“ Pokud chcete rekonstruovat, abyste v zimě ušetřili za topení, právě teď je nejlepší čas. „Letní měsíce jsou pro modernizaci bytu či domu nejvhodnější, úspora za energie se projeví už od podzimu. Díky rekonstrukci lze v některých stavbách ušetřit na energii více než polovinu nákladů,“ říká Jitka Jechová a dodává: „Naprostou většinu úprav ve své domácnosti můžete financovat z úvěru od stavební spořitelny.“ Aby v zimě teplo neunikalo, nechávají lidé vyměnit dveře či okna. Mnohdy to však nemusí stačit a je vhodné zvážit, zda se nevyplatí instalovat i předokenní rolety, které díky svým tepelně-izolačním schopnostem v létě zabraňují přehřívání interiéru, zatímco v zimě zamezují úniku tepla z bytu či domu.

Rychlé tipy na úsporu tepla

Věděli jste, že velké množství tepla uniká přes nedostatečně izolované vstupní dveře? Zdánlivá drobnost jako správný práh s těsněním vám může výborně pomoci v boji s profukováním. Můžete si jej v krátkém čase nainstalovat i sami, navíc malé úpravy bytu nepředstavují takový zásah do rodinného rozpočtu. Dlouhé závěsy před zimou zkraťte. Radiátor by neměl být schovaný za záclonou, závěsem či kusem nábytku, aby mohlo teplo proudit po místnosti. V případě, že se nechystáte na zateplení podlahy, pořiďte si na zimu alespoň koberec.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz