Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Anti-aging a medicína pro třetí tisíciletí

Anti-aging a medicína pro třetí tisíciletí

Redakce Babinet

Všichni vnímáme, že lidé kolem nás stárnou. Proč se s tímto faktem tváří v tvář sami sobě těžko smiřujeme? Nehledejme zázraky, vždyť nemusíme pouze přihlížet, co nám příroda každý rok nadělila. Náš věk totiž určuje nejen datum v rodném listě, ale i vnitřní stav našeho organismu, tzv. biologický věk. A ten se může výrazně lišit od věku chronologického. Určují jej změny odehrávající se na úrovni DNA, buněk, tkání, orgánů i hladin hormonů našeho těla. Biologický věk je ovlivňován našim chováním, můžeme ho ovlivnit a ve výsledku se může lišit o 20 i více let od našeho věku úředního.

Co říkají fakta? Každý desátý člověk je starší 60ti let. V roce 2050 to bude již podle odhadů každý pátý z nás. Lidé přes osmdesát jsou nejrychleji rostoucí část starší populace, nyní tvoří 11% skupiny lidí starších 60 let… Čím je země rozvinutější, tím je proporce starších osob vyšší. Ve vyspělých zemích je předpokládaná životní délka 78 let pro dnešního šedesátníka a 82 let pro ženu, dnešní šedesátnici.

Proto je velmi přínosná nově vzniklá medicínská specializace proti stárnutí, tzv. anti-aging medicine, jejímž cílem je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň změnit proces stárnutí organismu. Prezidenem Světové asociace medicíny proti stárnutí, která sídlí v Bruselu je Dr. Thierry Hertoghe. Dnes přichází tento obor i do České republiky, právě v době, kdy se stává stále více aktuální a kdy lidé pochopili, že mohou zůstat déle mladí.

Anti-aging medicína omlazuje lidský organismus zevnitř i navenek a zabývá se také drobnými detaily a problémy, které se v rámci klasické medicíny většinou neřeší. Medicína proti stárnutí je novým medicínským směrem třetího tisíciletí, který spojuje výhody klasické západní medicíny s uměním medicíny východní. Zabývá se ovlivněním negativního prostředí, ve kterém žijeme, optimalizací mentálního a emočního zdraví, zlepšením vzhledu a sexuálního života. Medicína 3.tisíciletí se přiklání velkou měrou k prevenci: neléčí nemocné, ale nemocem se snaží předcházet.

Jaké je poslání Asociace medicíny proti stárnutí ČR?

Medicínu proti stárnutí zastřešuje v České republice nově vzniklá Asociace medicíny proti stárnutí ČR (AMPS ČR), která byla založena v červnu letošního roku pod patronací World Society of Anti-Aging Medicine a European Organisation of Scientific Anti-Aging Medicine. Posláním Asociace medicíny proti stárnutí v České republice je především šířit objektivní informace nejen mezi odbornou lékařskou veřejnost, ale též mezi širokou laickou veřejnost, a to formou seminářů a kvalitně zpracovaných článků či publikací na dané téma.

Slovo odborníka

„Žijeme ve 21.století, ve světě, kde se stávají medicínské objevy součástí každého dne. Prodlužuje se délka života, ale bohužel stále mnoho lidí trpí zákeřnými chorobami. Proto vznikla Medicína proti stárnutí - Anti-aging medicine, která je novou lékařskou specializací a soustřeďuje se především na předcházení těchto onemocnění podle nejnovějších vědeckých poznatků,“ představila novou medicínskou specializaci prezidentka AMPS ČR a zároveň jediný a první Anti-aging specialista v České republice MUDr. Monika Golková.

Medicína proti stárnutí je určena pro všechny věkové kategorie, protože základem je komplexní péče o vlastní zdraví. Proto se do její péče mohou svěřit lidé již od věku zhruba 25 let. Anti-aging medicína se samozřejmě zabývá lidmi všech věkových kategorií a snaží se pozitivně ovlivnit jejich životní styl. Jedno je však jisté, čím dříve s péčí o své tělo a svou duši začnete, tím lépe.

Pokud si ještě dnes chcete udělat svůj test dlouhověkosti, můžete použit jeho oficiální podobu ze stránek www.amps.cz nebo ho zadat přímo zde.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz