Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Umíte vrtěti káčou?

Umíte vrtěti káčou?

Jan Řehounek

Kdo ještě dnes zná starou dětskou hračku - dřevěnou káču? A možná ani netušíte, že se letos již počtvrté bude konat dokonce Mezinárodní mistrovství republiky ve vrtění dřevěných káč. Vaše děti jistě rády tuto starou hru poznají a třeba zde najdete i námět na neobvyklý vánoční dárek.

Výstaviště Lysá nad Labem pořádá v sobotu 10. prosince od 9 do 16.30 hodin čtvrtý ročník unikátní soutěže, a to na republikové úrovni (zúčastnit se mohou i zahraniční účastníci). Mezinárodního mistrovství republiky ve vrtění dřevěných káč se může zúčastnit každý, kdo dokáže roztočit minimálně jednu dřevěnou káču (s provázkem). Neznáte-li českou dřevěnou káču, najdete ji na www.kolinsky.cz.

Soutěží se ve čtyřech věkových kategoriích, samostatně dívky, ženy, chlapci, muži – do 6 let, od 6 do 10 let, od 10 do 14 let, od 15 let výše. Úkolem soutěžících je postupně roztočit co největší počet káč - nežli první z nich spadne.

V každé kategorii bude vyhlášen Mistr republiky, první tři dostanou diplomy a ceny – nádherné hračky od firmy Kolínský. Účastník, který bez ohledu na věkovou kategorii roztočí největší počet káč, bude vyhlášen Velmistrem dřevěné káči roku 2005. Všichni účastníci si odnesou upomínku.

Pro všechny účastníky, ale i pro další příchozí, je připraven doprovodný program zaměřený na tvořivost, obrazotvornost a dovádění s dřevěnými hračkami.

Každoročně je mistrovství káč orientováno sociálně – v předchozích letech byly předmětem podpory dětské domovy a sociální zařízení. V letošním roce se pořadatelé dohodli s Chartou 77 – Konto Bariéry, že bude uskutečněna humanitární dražba na podporu chráněných dílen ve Středočeském kraji. Bude následovat v doprovodném programu po zábavném pořadu s časopisem Receptář, a to od 15 hodin. Předmětem dražby se stanou dřevěné hračky vyrobené dětmi ze speciálních škol a květinové vazby ze Zahrady Teplá.

Vstupné ani zápisné se neplatí.

Bližší informace podá Jan Řehounek, tel. 325 552 051 nebo 603 238 523.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz