Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pomoc při předcházení nemocem

Pomoc při předcházení nemocem

MUDr. Vendula Papíková

Společnost MUCOS Pharma CZ, s.r.o., uvedla v těchto dnech na trh nový enzymový preparát - doplněk stravy Prevenzym. Byl vyvinut firmou MUCOS Pharma, která je na našem trhu známá díky přípravkům Wobenzym a Phlogenzym.

Prevenzym je určen lidem všech věkových kategorií a jeho úkolem je předcházet nemocem. Prevenzym podporuje obranyschopnost a regeneraci organizmu při zvýšené fyzické zátěži a psychickém stresu, v období výskytu virových a bakteriálních infekcí, u osob se zvýšeným rizikem vzniku civilizačních chorob a v průběhu stárnutí. Účinek Prevenzymu je vysvětlován na podkladě teorie mikrozánětů. Podle ní je vznik civilizačních chorob a patologických změn spojených se stárnutím (např. tuhnutí tkání následkem jejich fibrotizace) spojen s hromaděním mikrozánětů v těle. Ty vznikají v důsledku působení znečištěného životního prostředí, nezdravého životního stylu (strava, kouření, alkohol) a také vlivem některých škodlivých látek produkovaných v průběhu vlastní látkové přeměny. Zdravý organizmus dokáže omezené množství mikrozánětů hojit pomocí svých obranných mechanizmů, mezi nimiž hrají klíčovou roli proteolytické (bílkoviny štěpící) enzymy. V případě zvýšeného množství mikrozánětů a/nebo v případě snížené obranyschopnosti organizmu však kapacita vlastních enzymů těla nemusí stačit. Taková situace může nastat například v podmínkách psychického či fyzického vypětí, při zvýšeném výskytu virových i bakteriálních infekcí a zcela pravidelně k ní dochází ve stáří. Mikrozáněty zpočátku nevyvolávají konkrétní obtíže, proto je dlouho ani nevnímáme. S postupem času se však v těle hromadí, takže organizmus už situaci nedokáže pomocí svých vlastních enzymů zvládnout a vytvářejí se tak podmínky pro rozvoj onemocnění jako je cukrovka, ateroskleróza, Alzheimerova nemoc, osteoporóza, revmatická onemocnění pohybového aparátu apod.

Prevenzym obsahuje tři proteolytické, tj. bílkoviny štěpící enzymy. Enzymy - obecně řečeno - jsou speciální bílkoviny, které v organizmu působí jako biokatalyzátory, tzn. že urychlují biochemické procesy. Bez nich by nemohl existovat život. V současné době je známo několik tisíc různých enzymů, z nichž každý plní svůj specifický úkol. Při kontrole mikrozánětů mají zvláštní význam právě proteolytické enzymy, které štěpí bílkoviny na přesně stanoveném místě. Mohou tak mimo jiné ovlivňovat prostorové uspořádání a tím i vlastnosti molekul, které mají v organizmu významné řídící funkce. Výsledkem toho je rovnováha imunitního systému, díky které mikrozáněty mohou proběhnout bez následků. Proteolytické enzymy přítomné v Prevenzymu tedy pomáhají organizmu při likvidaci mikrozánětů a tak předcházejí vzniku civilizačních nemocí a oddalují nástup a intenzitu příznaků charakteristických pro předčasné stárnutí.

Není bez zajímavosti, že kampaň pro Prevenzym podpořila také Lucie Bílá, která mj. uvádí: "Prevenzym patří do rodiny enzymových preparátů doktora Maxe Wolfa, zakladatele medicínského oboru systémová enzymoterapie. Jestliže Wobenzym, který už dlouho znám a mám s ním velmi dobré zkušenosti, je jeho dítě, o Prevenzymu se dá říci, že je vnukem. A já se ráda stala jeho kmotrou už proto, že vím, že je z dobré rodiny." Prevenzym je k dostání v lékárnách v balení po 60 a 180 tabletách. Balení po 60 tabletách je určeno pro 1 až 2týdenní užívání, balení po 180 tabletách pro podávání po dobu minimálně jednoho měsíce. Přestože je Prevenzym doplňkem stravy, všechny jeho složky i samotná výroba svou kvalitou splňují požadavky kladené na léky. Aktivita enzymů je chráněna acidoresistentním obalem, který brání jejich rozkladu v kyselém prostředí žaludku a rozpouští se až v tenkém střevě, kde dochází ke vstřebávání enzymů do organizmu.

(Zpracováno prodle tiskových materiálů Společnosti MUCOS Pharma CZ, s.r.o.)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz