Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak zhubnout? Počítáním kilojoulů!

Jak zhubnout? Počítáním kilojoulů!

18.7.2015 - redakce Babinet.cz

Zkoušeli jste různé druhy diet a nevyšlo to? Z vlastní zkušenosti vím, že většina z nich skončila stejně rychle jako začala. Večer před dietou jsem se ještě naposledy najedla a připravovala jsem se na trápení. Další den jsem započala dietu , která byla většinou zaměřená na nějakou potravinu např. Vždy smíte jíst jen těstoviny z tvrdé semioliny, či stále grapefruit, zelná polévka… atd. Všechny se mi vždy po týdnu až 14 dnech přejedly a já po té nabrala ještě víc, jak jsem si to trápení chtěla kompenzovat.

Až poté jsem se začala zajímat o zdravý způsob života a zjistila jsem, že to není až takový problém.

Do jídelníčku jsem zařadila více zeleniny a masa a váha šla pomalu dolů.

Zkusila jsem k tomu počítat energetickou hodnotu potravin a bylo to. Aby vše nevypadalo tak růžově, musím říci, že jsem se a počítáním a hlavně vážením potravin zpočátku docela natrápila, ale tak cca po měsíci jsem byla schopná potraviny odhadnout (samozřejmě s odchylkou), ale mně to stačilo.

Přestože změnu celkového životního stylu nelze redukovat na počítání kilojoulů, je dobré získat alespoň základní orientaci v energetických hodnotách potravin a v jejich složení. Zkuste se alespoň 14 dní přimět k tomu, abyste zapisovali všechno, co vložíte do úst a naučili se počítat energetickou hodnotu potravin. Věřte, že čas, který takto do sebe investujete, se Vám bohatě vyplatí. Už navždy budete vědět, co a v jakém množství si budete moci dovolit, abyste hubli, udržovali si váhu či tloustli. Pusťte se do toho. Tak, jako je metr jednotkou délky, je kilojoul (kJ) jednotkou množství energie obsažené v potravinách. Často se můžete setkat a to zejména ve starší literatuře nebo v zahraničí s jednotkou kilokalorie (zkratka kcal). Pro snadnější orientaci uvádíme vztah mezi oběma jednotkami

1 kcal = 4.2 kJ

Pro mě mělo počítání kJ velkou výhodu. Když jsem chtěla zhřešit a dát si čokoládu, tak jsem si jí dala, ale zjistila jsem si kolik má kJ a o to jsem si v další svačině ubrala. Samozřejmě nezhubnete pokud budete jíst např jen čokoládu v hodnotě 5000 kJ. Váš jídelníček musí být vyvážený a hlavně by měl obsahovat aspoň 5 jídel, ale je pravdou, že občasné hřešení se dá zvládnout.

Věnujte sobě trošku času a zkuste to.

 

 

 

www.doformy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip