Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Zajeďte si na výlet do kraje lidových krojů i malebné přírody

Zajeďte si na výlet do kraje lidových krojů i malebné přírody

16.7.2015 - redakce Babinet.cz

Haná je nejvýraznější národopisnou oblastí na Moravě. Název Haná se v pramenech objevuje již v 16. století, ale území takto označené bylo úzké, omezovalo se na část kolem stejnojmenné říčky, lišící se od ostatního okolí úrodností. Táhlo se tedy od Vyškovska na Kroměřížsko, Tovačovsko a teprve později na Prostějovsko, Olomoucko a Litovelsko. Pak se název přenášel dále na ta území, kde se mluvilo středomoravským-hanáckým nářečím.


Kroje

Srdcem Moravy je Haná a korunou moravských krojů jsou kroje hanácké. Hanácký kroj je pro svůj národopisný a kulturně-historický význam jedním z nejzajímavějších dokladů lidové kultury českého a moravského lidu. Na Hané se přestaly nosit kroje v každodenním životě už koncem 19. století. Když se ale blížil konec druhé světové války, Hanáci zrenovovali kroje po svých předcích, aby v nich slavnostně přivítali mír. Díky nim a díky podrobné práci etnografů má téměř každá vesnice dochovaný svůj vlastní kroj.
Obléct si takový hanácký kroj není vůbec jednoduchá věc. Pokud to jde bez problémů, trvá to téměř hodinu. Všechny součásti se musí pečlivě přichystat. Praní, škrobení a žehlení zabere i čtyři dny. Ušití a vyšití jednoho kroje trvá i dva roky.

Ženský hanácký kroj kdysi sloužil jako informační zdroj pro každého, kdo se na ženu podíval. Podle kordulky se dalo určit, jestli je Hanačka bohatá nebo chudá, vdaná nebo svobodná. Podle zástěry zas kolemjdoucí zjistil, z které vesnice žena pochází.

Třeba takový Troubský kroj se řadí mezi tzv. zábečvácké kroje, což se pozná podle úvazu šátku a výšivky na zástěře. Žena na hlavě za svobodna nosí věneček, při svatbě tzv. "pantlék". Vdané ženy nosí už šátek. Kolem krku má bohatě zdobený límec, tzv. "krejzl". Ženská halenka se nazývá "oplečí", zdobené volánkové manžety s výšivkou jsou "tacle". Na "oplečí" se obléká šněrovačka, která ženu stáhne, a "kordulka", tedy vrchní vestička. Další součástí jsou spodničky, jejichž počet závisí na fyzické kondici Hanačky. Na spodnice patří nažehlená sukně, tzv. "varhany", které jsou nařasené z devíti metrů dlouhého bílého plátna. Největší okrasou je pak vyšívaná zástěra, neboli "fjertúšek" s kapesníčkem.  Do pasu se dává široká stuha, na nohy srdíčkové botičky. Žena na Hané nosí pod sukněmi jako spodní prádlo bílé vyšívané kalhotky po kolena a bílé punčošky.


Sloup Nejsvětější Trojice

Jedinečné barokní sousoší z poloviny 18. století, v roce 2000 zařazené na Seznam UNESCO. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů. Sousoší Nanebevzetí Panny Marie je umístěné ve střední části sloupu a na vrcholu září dvě sousoší Nejsvětější Trojice. Obě sousoší jsou měděná a pozlacená. V jeho spodní části se nachází sezonně přístupná kaple.


Mladějovice

Typická hanácká vesnička jako z dávných dob, v archivech vzpomínaná již v roce 1141. Nachází se zde pozdně barokní kostel sv. Maří Magdalény z roku 1792, uvnitř je vzácný oltářní obraz od malíře Emila Pirchana. U kostela roste památný strom – lípa malolistá, stará asi 400 let. Od něj lze starou Křížovou cestou dojít z obce až na vrch s vyhlídkou na rovinu Hané. V okolí Mladějovic bývaly rozsáhlé rybníky, vysušené v 19. století.


Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je doložen již v pramenech z počátku 14. století. Byl postupně v držení několika významných šlechtických rodů, k nejznámějším patřil rod pánů z Kunštátu. Je možné, že bouzovský hrad byl rodištěm krále Jiřího z Poděbrad. Podoba hradu je dána velkolepou romantickou přestavbou v letech 1896-1912. Byla tím vytvořena téměř dokonalá iluze mohutného středověkého sídla v gotickém a renesančním slohu. Hrad i jeho okolí bývá často využíván filmaři pro natáčení romantických scenérií pohádek.

Rady na cestu:

  • Haná není jen krajem lidových krojů a bohaté kultury. Je to oblast známá především také úrodou výborného vína či tradičními lidovými slavnostmi. Chcete-li si vychutnat tu báječnou atmosféru a pohostinnost zdejších lidí, nyní je na návštěvu Hané ten správný čas. Nastává totiž období vinobraní, otevřených sklepů a nejrůznějších lidových slavností.

  • kde se ubytovat? Vyzkoušejte například hotel S-PORT Véska (www.s-port.cz). Nově zbudovaný hotel vám poskytne klid pro odpočinek. Sportovní nadšenci mohou navíc využít široké možnosti vyžití, od projížďky na koních až po nadstandardní zázemí pro tenisové či golfové nadšence.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip