Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Lázně Luhačovice připravily svátek pro milovníky vážné hudby

Lázně Luhačovice připravily svátek pro milovníky vážné hudby

13.7.2015 - redakce Babinet.cz

Luhačovice jsou úzce spjaty se světově známým hudebním skladatelem Leošem Janáčkem a pobyty ve zdejších lázních inspirovaly jeho tvorbu. K poctě skladatele je od roku 1992 každoročně pořádán hudební festival pod názvem Festival Janáček a Luhačovice.  Letošní 24. ročník probíhá do pátku 17. 7.

Výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a.s., Jiří Dědek k tomu poznamenává: „Hlavní náplní hudebního festivalu je nabídnout hostům v krásném prostředí luhačovických lázní umělecké zážitky z řady koncertů, při kterých zazní nejen hudba světově proslulého skladatele Leoše Janáčka, ale také dalších významných komponistů v podání špičkových českých i zahraničních interpretů. Souznění přírody, léčivých pramenů, barevné architektury Dušana Jurkoviče a povznášející hudby jistě přispěje k odpočinku všech návštěvníků a naplní je klidem a pohodou. Festival je oblíben nejen u domácích, ale i u klientů ze zahraničí, zejména z blízkého Slovenska, dále Rakouska a Izraele.“

Součástí festivalu je expozice gratulací nazvaná Slovutný mistře!, které Leoš Janáček obdržel v letech svých kulatých narozenin. Do festivalového doprovodného programu je rovněž zařazen odpolední koncert Poezie v moravských lidových písních, Janáček literární - přednáška PhDr. Evy Drlíkové, která představí Mistra Janáčka z jiného pohledu, ne jako hudebního skladatele, ale spíše jako literáta.

Informace jsou na www.lazneluhacovice.cz/janacek.

Dalším vrcholem je 19. ročník „Akademie Václava Hudečka“ ve dnech 27. 7. - 7. 8. 2015. Během dvou týdnů při osmi koncertech se představí řada nejen mladých začínajících houslistů, ale také bývalých absolventů a vítězů uplynulých ročníků Akademie Václava Hudečka. Mistru Hudečkovi a vítězce uplynulého ročníku Ludmile Pavlové patří zahajovací koncert.

Divadelní Luhačovice mají letos ve dnech 16. - 22. 8. 2015 svůj 17. ročník. Divácky vděčná přehlídka komorní divadelní tvorby přinese celkem šest divadelních představení v jednom týdnu.

Od 3. do 5. září se v Luhačovicích koná 3. ročníku Dnů slovenské kultury.

Posledním festivalem doznívajícího léta je Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem (18. - 20. 9. 2015). Již po třiadvacáté roztančí a rozezpívají dětské soubory se svým pestrým a barevným třídenním programem celé Luhačovice. V programu, obohaceném o nedělní odpolední průvod účinkujících se představí devět souborů, z nichž třetina je zahraničních.

Odpolední kolonádní koncerty hudebních žánrů od smyčcových komorních orchestrů přes swing, dixieland, dechovou hudbu, folklor a pěvecké sbory jsou součástí Kulturního léta a potrvají až do konce září.

Bližší informace na www.lazneluhacovice.cz

AUDIO: Helena Kozelská z cestovní agentury Luhanka zve na půldenní výlety do okolí Luhačovic. Poslouchejte.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Nikolla
7.8.2015 17:13

Lázně Luhačovice jsou parádním místem a toho vyžití tam je opravu mnoho. Minulý rok jsme třeba zažili i festival a také se nám to moc líbily. Do toho zámek, léčivé prameny, super masáže, krásná přiroda, no já jsme vždy nadšená. Kdo chce, tak si víc může přečíst třeba zde http://www.topsleva.cz/aktuality/lazne-luhacovice/

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz