Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Výstava: Umění paroplavby po řece Vltavě 1865-2015

Výstava: Umění paroplavby po řece Vltavě 1865-2015

16.6.2015 - redakce Babinet.cz

„Na úseku mezi Prahou a Štěchovicemi nelze doufati ani v nákladní, ani v osobní plavbu, protože těch několik málo návštěvníků Závisti není rozhodujících,“ zněl verdikt Obchodní a živnostenské komory v Praze roku 1864 k možnosti zavedení paroplavby na Vltavě nad Prahou. Navzdory této chmurné předpovědi zahájila koncem srpna následujícího roku Pražská paroplavební společnost pravidelnou dopravu z Prahy do Chuchle a do Zbraslavi novým, pro tuto trasu od počátku postaveným čtyřicetimetrovým parníkem Praha/Prag. Jen za tři zbývající měsíce plavební sezóny v roce 1865 uskutečnila přes osmdesát plaveb, přepravila více než 19.000 platících cestujících a vykázala čistý zisk 665 zlatých a 86 krejcarů. To byla nejlepší možná odpověď pochybovačům.

Za sto padesát let své existence se osobní lodní doprava stala nedílnou součástí společenského i ekonomického života Prahy a jejího okolí. Za tu dobu se pronikavě změnily plavební trasy i lodní park. Paroplavbu potkávala léta slávy a konjunktury i stagnace a úpadku. Na jaře 1938 se dva její přepychové šedesátimetrové salónní parníky Antonín Švehla a Dr. Edvard Beneš měly stát symboly československé státnosti a suverenity. O jednom z nich dokonce referoval dobový tisk v narážce na tehdy nejslavnější osobní parník na světě jako o „Normandii Vltavy“. Obě lodě sice Československou republiku nezachránily, ale až do současnosti zůstaly nejlepší ukázkou konstrukce osobních parníků v Čechách. Přežily mnoho politických zvratů, sloužily pod mnoha jmény, ale dovednost jejich konstruktérů a stavitelů přečkala veškerou nepřízeň osudu: nalezneme je v Praze na Vltavě dodnes. Jedna z nich, parník Vyšehrad, někdejší Antonín Švehla, mnoha generacím Pražanů známý jako Děvín, je nejdéle sloužící lodí pražské paroplavby. Nebrání mu v tom ani skutečnost, že se v září 2013 po zásluze stal kulturní památkou. Šedesátimetrový parník se do muzea bohužel nevejde, ale historii lodního parku pražské paroplavby dokumentují v expozici modely mnoha jejích významných lodí od počátku paroplavby v Praze až po současnost. Řada z těchto modelů je dobových, takže výstava mimoděk poskytuje také dobrou představu o dějinách lodního modelářství od počátku 20. do současnosti.

Národní technické muzeum ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností připravilo k 150. výročí paroplavby na řece Vltavě ojedinělou výstavu. Dějiny pražské paroplavby jsou dlouhým příběhem s mnoha pozoruhodnými epizodami. Vedle čistě technických památek, součástí lodí a jejich výstroje, se během přípravných prací podařilo v Národním filmovém archivu objevit také dosud neznámé unikátní filmové materiály z 20. a 30. let minulého století, zachycující život na palubách pražských parníků, které budou na výstavě k vidění. Novými a dosud neznámými materiály, dokumentujícími činnost paroplavby ve 20. století, obohatil výstavu rovněž Archiv Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Největší překvapení se však skrývalo v galeriích a soukromých sbírkách. Autorům výstavy se podařilo identifikovat konkrétní pražské parníky, jejich přístavy a loděnice i výjevy na jejich palubách či v přístavištích v mimořádně kvalitních dílech významných českých malířů, například Bedřicha Havránka, Jakuba Schikanedera, Bohumila Kubišty, Josefa Šímy či Karla Holana. Erbovním dílem výstavy se proto stal dosud neznámý a nikdy nepublikovaný obraz

Jakuba Schikanedera Kolesový parník pod Vyšehradem, zachycující jednu z dvojice „menších kolovek“, třicetimetrových pražských parníků Stefanie a Rudolf krátce po roce 1905 v barvách Pražské paroplavební společnosti. Národní technické muzeum tak vedle parníků a jejich součástek, filmových záběrů a dobových dokumentů, výjimečně nabídne také reprezentativní malířskou galerii paroplavby na řece Vltavě od jejího počátku do poloviny 20. století.

Výstava se koná od 17. června do 1. listopadu 2015.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz