Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  AUDIO: Drobný zabiják schovaný ve vysoké trávě

AUDIO: Drobný zabiják schovaný ve vysoké trávě

1.6.2015 - redakce Babinet.cz

Snad každý se s nimi setkal. Neměří často ani milimetr a přesto mohou zabíjet. Jsou přenašeči různých infekčních onemocnění, včetně lymské boreliózy, která v krajních případech může skončit smrtí

Stačí krátká procházka lesem nebo parkem ve městě a už máme my, nebo náš čtyřnohý miláček, nového domácího „mazlíčka“, který se nás drží jako klíště. Drobný parazit, kterého si v první chvíli nemusíme ani všimnout. Ale stačí pár hodin a o novém členu domácnosti víme.

AUDIO: Ovšem tento drobný parazit může v některých případech představovat skutečně vážnou hrozbu pro nás i pro našeho psa, neboť u psů dochází k rozvoji onemocnění stejně jako u lidí. Co  více nám k tomuto problému řekla  veterinářka Barbora Červená si poslechněte v rozhovoru.

AUDIO: Bakterie lymské boreliózy velmi často napadají klouby za vzniku zánětlivých artritid. Poškozen může být i oběhový a nervový systém. O lymské nemoci jsme si povídali s profesorem RNDr. Janem Krejskem, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

 

Projevy onemocnění

S klíšťaty se člověk už nemusí setkat pouze v přírodě nebo lese. Kvůli globálnímu oteplování se postupně dostávají do městských parků, na dětská hřiště, a představují tak skutečné riziko i pro obyvatele velikých měst. Proto bychom měli být na pozoru mnohem více, než v minulých letech, kdy se s klíšťaty potýkali především návštěvníci odlehlých lesů a parků. Lékaři v posledních letech také bijí na poplach! „Jak se postupně otepluje, máme všude ve svém okolí nakažená klíšťata. Co jsme mohli v minulosti pozorovat v jižních státech Evropy, je v posledních letech už i u nás. Pacientů s lymskou boreliózou přibývá, a pokud se lidé nebudou dostatečně chránit, bude nemocných mnohem více.

Zanedbání prevence

Pokud nebyla lymská borelióza zachycena v prvotním stádiu a nebyla nasazena antibiotika, mohou postupem času bakterie infikovat především nervovou soustavu. To se projeví jako nezvladatelná únava a záněty periferních nervů, především obličejových. U některých pacientů však může dojít poměrně časně po nakažení k prostupu borelia bakterií do mozku, což vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud není zahájena léčba ve stádiu časných kožních příznaků a dojde k rozšíření borelií do orgánů, pacient musí být léčen komplexně a léčba trvá velmi dlouhý čas. Pacient s klinickými obtížemi musí vyhledat lékařskou péči. Lékař provede diferenciální diagnostiku, která je však nesmírně obtížná. „Patogenní borelie jsou dobře citlivé na dostupná antibiotika, především penicilinové řady. Léčba antibiotiky je 100% účinná, pokud je zahájena včas na úrovni kožních projevů. Chronické formy lymské nemoci, kdy původci lymské nemoci již infikují vnitřní struktury těla, včetně centrální nervové soustavy, představují obvykle terapeutický problém. Antibiotika nejsou schopna v dostatečné koncentraci proniknout do těchto orgánů a likvidovat borelie,“ vysvětluje profesor Krejsek. Nejlepší ochranou před lymskou nemocí tedy jednoznačně představuje její prevence. Ta spočívá v zabránění přisátí klíštěte. Pokud k přisátí již dojde, je velmi žádoucí zjistit novým testem, zda bylo infikováno. Samozřejmostí je sledování místa přisátí klíštěte na kůži po dobu několika dnů až týdnů, aby mohlo být identifikováno první stádium lymské nemoci.

Desatero rad, jak na klíšťata

  1. Do přírody by si měl člověk brát dlouhé kalhoty a vysoké ponožky.
  2. Používat repelenty proti parazitům.
  3. Vyhýbat se místům s vysokou trávou, psa venčete raději v udržovaných parcích a lesech s nízkým porostem.
  4. Po příchodu z přírody nechat veškeré oblečení venku alespoň několik hodin, klíšťata postupně z oblečení slezou.
  5. Důkladně po procházce zkontrolujte sebe i svého psa. Psa pro jistotu pročešte „hustým“ hřebenem
  6. Pokud klíště objevíte, nejprve je nutné okolí místa zakousnutí klíštěte vydezinfikovat.
  7. Je třeba chytnout klíště za hlavičkou, v místě co nejblíže kůže. Nemačkejte nebo netahejte za zadní část těla klíštěte, protože by mohlo dojít k oddělení hlavičky od těla. Vytahujte klíště z kůže směrem nahoru.
  8. Ideální je mít po celou dobu rukavice.
  9. Klíště je ideální spláchnout nebo spálit v kamnech.

10.  TIP: V domácí lékárničce bychom měli mít domácí Borrelia Test. Během 10 minut zjistíme, zda bylo klíště infikováno či nikoliv. Pokud ano, zaznamenáme na Lymelocator.cz místo a čas nálezu a zajdeme urychleně k praktickému lékaři či veterináři, který nasadí antibiotika. Webová stránka Lymelocator.cz slouží k zaznamenání nejen nakažených klíšťat, ale všech klíšťat nalezených na člověku či zvířeti.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

marketik
22.6.2015 14:02

Abych klíště nepotkala vůbec, tak se stříkám a celá má rodina PROTECTOREM, je to šetrný repelent pro děti a zároveň velmi účinný, ale naopak zase neobsahuje DEET. Klíšťata se nám vyhýbají a i ostatní havěť.

Radunka9
14.7.2015 08:22

No já ten Protector mám vyzkoušený už z loňska a jsem moc spokojená. Ani klíšťata, ale ani komáři si netroufají. Je super, že je právě i pro děti.

Silvinkakras
21.7.2015 13:05

Taky mám odzkoušený Protector a jsem spokojená na nejvyšší úrovni, protože, nejenže je bez deetu,ale je i pro děti, takže nepotřebujem několik lahví,ale stačí jen jedna.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz