Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  První příkrmy u kojenců – nebojte se kaší

První příkrmy u kojenců – nebojte se kaší

11.5.2015 - redakce Babinet.cz

První příkrmy jsou nejlepší zeleninové, případně maso-zeleninové. Ale nejvíc energie dostanou děti z cereálií. Nebojte se proto zavádět do jídelníčku nejmenších kaše, a to už s prvními příkrmy. Jsou ideálním zdrojem zdravé energie.

Děti rostou během prvních tří let závratnou rychlostí. Jejich hmotnost se zvýší za první rok až trojnásobně. Mateřské mléko je proto brzy nutné doplnit dalšími potravinami. Hlavním zdrojem energie v jídelníčku by měly být obiloviny. Ty najdeme například v sladkém i slaném pečivu, v těstovinách nebo sušenkách. Ale ani jedna z těchto potravin není pro organismus kojenců a batolat vhodná. Dobrým zdrojem obilovin a energie však mohou být dětské kaše.

„Hlavní výživovou složku obilnin tvoří složité sacharidy a kaše přirozeně obsahují jenom malé množství soli a cukrů,“ vysvětluje MUDr. Pavel Frühauf, CSc., z iniciativy 1 000 dní. Jak správně zavádět kaše do jídelníčku kojenců a jak je to s alergií na lepek, vysvětluje lékař ve videu.

Zdravou energii k snídani

Kaše je vhodná pro děti nejen ze zdravotního hlediska, ale i z praktického. Připravíte ji za několik minut. A obvykle ji stačí jen smíchat s vlažnou vodou, ideálně převařenou. Hodí se proto nejen k večeři, ale také k snídani. Na rozdíl od sušenek, které často obsahují příliš cukru, kaše jsou zdrojem dobré energie, která dětskému organismus prospívá. Kvalitní kaše by měla být součástí jídelníčku dítěte po celých jeho prvních 1 000 dní života. Právě tehdy si buduje své stravovací návyky a zároveň odolnost organismu proti alergiím, nadváze nebo cukrovce.

Vybírejte pečlivě

  1. obyčejná krupice ne – na rozdíl od kaše s věkovým určením nepodléhá její výroby přísným pravidlům

  2. na začátek jemné kaše – první kaše by měly mít velmi jemnou konzistenci, aby je dítě snadno zpracovalo

  3. věkové určení – vhodnou kaši poznáte podle toho, že výrobce uvede, v jakém věku ji dítěti můžete nabídnout, najdete ji v regále s kojeneckou stravou

  4. nedoslazovat – vybírejte kaše s nízkým podílem cukru, to by mělo zajistit věkové určení, kaše nedoslazujte. Ani medem!

 

Další rady a doporučení najdete na www.1000dni.cz.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz