Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kravské mléko batolatům nestačí

Kravské mléko batolatům nestačí

22.4.2015 - redakce Babinet.cz

Nedostatek mléka v jídelníčku českých batolat je příčinou nízkého příjmu živin, které děti potřebují pro zdravý rozvoj. Mléko má být nedílnou součástí batolecího jídelníčku, shodují se odborníci na dětskou výživu a zároveň upozorňují, že obyčejné kravské mléko by do třetích narozenin děti ochutnat neměly. Co s tím?

V prvních 1 000 dnech života svého dítěte můžete mnohé ovlivnit. Jak? Stravou. Kromě mnoha druhů ovoce, zeleniny a masa by jídelníček batolete měl obsahovat také určité množství mléka. To totiž dodává dětem látky, které jsou nezbytné ke správnému rozvoji. Nespěchejte však pro kravské mléko! Má minimum vitamínu D a příliš bílkovin. Problém řeší mléka určená přímo batolatům – batolecí mléka. V čem jsou vhodnější?

„Díky mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty – železo, vápník, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol, specialistka na výživu nejmenších dětí a zástupkyně iniciativy 1 000 dní.

Výzkum prokázal, že české děti konzumují málo mléka

Z aktuální české studie vyšlo však najevo, že české děti konzumují mléka málo. Dokonce až čtvrtina všech batolat nedostává mezi druhým a třetím rokem mléko žádné. Děti přitom potřebují oproti dospělému člověku čtyřnásobné množství železa a dvojnásobek vitamínu D, které mohou z mléka získat. Obyčejné kravské mléko však potřeby nejmenších dětí nepokrývá.

Podívejte se na rozhovor s doktorkou Kotalovou, která hovoří o důležitosti jednotlivých živin u batolat a vysvětluje, v čem spočívají výhody mlék určených přímo batolatům.

Kravské mléko není na začátku vhodné

Podle odborníků by přitom stačilo, pokud by dítě pilo 330 ml mléka denně. V tomto množství batolecí mléko poskytne:

  • cca 60-70 % denní dávky železa

  • téměř 100 % denní dávky vitamínu D.

Oproti tomu kravské mléko poskytuje ve stejném množství pouze 25 % dávky železa a dokonce jen 2 % vitamínu D. Naopak se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, které však u batolat mohou v nadměrném množství vést k obezitě.

S kravským mlékem proto během prvních třech let dítěte počkejte a raději sáhněte po kvalitním batolecím mléce. Jeho výroba totiž navíc oproti kravskému splňuje zákonné hygienické normy a je tak pro dítě mnohem bezpečnější. „Například tolerance pro nežádoucí bakterie je zde nulová. To samozřejmě neplatí o výrobě běžného kravského mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

Více informací se dočtete na stránkách iniciativy 1000 dní, složené z předních odborníků na dětskou medicínu a výživu.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz