Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Copak to čteš?

Copak to čteš?

Šárka Junková

Dnes dost zvláštní otázka, že? Už ji neslýcháme tak často jako v dobách svého dětství a mládí… Někteří ji neslyšeli už hodně dávno. Četla jsem dokonce spekulace, že čtení a psaní jako funkce zcela zmizí z lidského života. Všude budou mluvící počítače, které nám budou předčítat (i návody, informace na potravinách, nebo dokonce sáčky a obaly potravin budou samy na nás mluvit... ufff děsivá představa!), a proto nebudeme muset umět ani číst, ani psát... no potěš!

Jsem si jistá, že čtení rozvíjí i jiné funkce než jen to samo umění číst. Uvažování, kombinace, fantazie... to vše by šlo do „stoupy“ a nemělo by kde čerpat inspiraci.

Proto říkám čtěme a učme tomu i naše děti. Učme je číst nejen slova a písmena, ale snažme se je naučit číst smysl, chápat, uvažovat...

A jak přinutit děti číst? Např. Paní Rowlingová nám ukázala jak na to! Prostě napsat něco, co děti bude bavit a nebo... a nebo vyhlásit soutěž, která je zaujme, která je ke čtení přivede nebo aspoň povzbudí.

My to u nás zkusili, a tak Vám jednu takovou soutěž nabízíme. Jmenuje se Vyznám se ...v knihách a umím je doporučit kamarádům. V rámci ní si žáci základních škol vzájemně doporučí zajímavou četbu (recenzí, upoutávkou či kresbou, komiksem...). Více se o soutěži a jejích propozicích dozvíte v našich Kulturních tipech.

Cílem je podpořit četbu dětí a mladých lidí a v druhém kole (v r. 2006 jen pro Vsetína okolí) také jejich schopnost vyjadřovat se, prezentovat svůj názor na mikrofon... Řekněte o ní svým dětem, prosím!

(Máte téma, které chcete zveřejnit Pod lupou? Zašlete na info@babinet.cz Stanoviska zde uvedená nemusí vyjadřovat názor Babinet.cz)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip