Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak podpořit mužskou plodnost?

Jak podpořit mužskou plodnost?

Redakce Babinet

Znepokojivě vysoký počet mladých párů – přibližně asi dvacet procent – které si přejí založit rodinu, nemůže dítě zplodit a v mnoha případech je na vině muž. Léčba neplodnosti je nákladná a vyžaduje velkou trpělivost, ale někdy by ani nebyla nutná. V některých případech je pomoc snadná. Jak naznačuje nová studie, šestiměsíční suplementace novou živinou na povzbuzení energie výrazně zlepšila motilitu spermií a vyústila ve čtrnáctiprocentní nárůst spontánních těhotenství.

Blahodárné účinky koenzymu Q 10 jsou známy již řadu let. Byl identifikován v roce 1940 panem Moorem, v roce 1965 poprvé použit v léčbě kardiovaskulárních chorob lékařským týmem pod vedením pana Yamamury a v roce 1978 byl pan Peter Mitchell dokonce odměněn Nobelovou cenou za chemii za výzkum významu koenzymu Q 10 pro produkci energie v buněčných systémech.

Základní význam koenzymu Q 10 spočívá v jeho nepostradatelnosti pro tvorbu ATP (zásobníku pohotově použitelné buněčné energie) a silné antioxidační aktivitě, která chrání pevné i tekuté tělesné tkáně před oxidativním stresem. Je tedy nezbytný pro zajištění trofiky tkání i pro jejich ochranu před poškozením volnými radikály.

Podle studie, kterou italští vědci prováděli na dvaadvaceti pacientech s takzvanou idiopatickou astenozoospermií, známou rovněž jako snížená motilita spermií, dochází při denním užívání vysokých dávek koenzymu Q10 k výraznému zlepšení.

Rychlejší spermie

Účastníci studie ve věku 25 až 39 podle instrukcí denně užívali po dobu šesti měsíců 200 mg koenzymu Q10 (od firmy Pharma Nord, Dánsko). Po šesti měsících byla provedena příslušná klinická měření, aby se zjistilo, jak suplementace koenzymem Q10 ovlivnila hladinu koenzymu Q10 a motilitu spermií.

Po šesti měsících se množství koenzymu Q10 v semenné plazmě ztrojnásobilo a stejný výrazný nárůst byl zaznamenán i u spermií, což naznačuje, že tato látka aktivně ovlivňuje energetickou produkci potřebnou pro normální motilitu spermií. Navíc se po suplementaci spermie pohybovaly rychleji a s větší přesností, což rovněž prokazuje pozitivní účinek terapie pomocí koenzymu Q10.

Úspěšná těhotenství

Přestože cílem studie nebylo sledovat počet úspěšných těhotenství, stojí za zmínku, že 13,6 procent párů zapojených do studie krátce po jejím skončení dosáhlo spontánního otěhotnění. Výzkumní pracovníci však zdůrazňují, že procento otěhotnění je třeba vyhodnocovat na větším počtu pacientů, aby bylo možné dospět k platným závěrům.

Koenzym Q 10 se v současné době doporučuje nejen pro celkové posílení organismu, ale i jako podpůrný protředek při léčbě některých stavů:

- chronický únavový syndrom, syndrom vyhoření

- chronické srdeční selhání (zlepšuje funkci srdce jako pumpy a prodlužuje tak život)

- kardiomyopatie, angina pectoris

- některé formy muskulární dystrofie

- ateroskleróza

- parodontóza (doporučováno je i lokální podávání – např. v podobě zubní pasty)

- pro sportovce (urychluje regeneraci, chrání srdce, antioxidační účinek) při užívání statinů (statiny blokují tvorbu koenzymu Q 10)

- při snížené plodnosti u mužů (zvyšuje motilitu spermií)

Ovšem je třeba si uvědomit, že není koenzym jako koenzym. Proč? Koenzym Q 10 je antioxidant rozpustný v tucích. Pro nejoptimálnější využití koenzymu Q z doplňků stravy pro lidský organismus je doporučováno užívat takový koenzym, který je rozpuštěný v tukovém či olejovém základě, nejlépe v sójovém oleji.

A tak je nutné zvažovat nejen, co nám pomůže, ale také jaká forma daného přípravku je na takové úrovni, abychom získali ten nejžádanější efekt.

(Zpracováno podle tiskových materiálů firmy Pharma Nord.)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz