Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Listopadová premiéra Divadla Na Fidlovačce

Listopadová premiéra Divadla Na Fidlovačce

Redakce Babinet

24. listopadu uvede pražské Divadlo Na Fidlovačce premiéru F. Werfela: JACOBOWSKI A PLUKOVNÍK. Můžete ji shlédnout i 25.11. a 29.11. Celý program divadla najdete na jeho stránkách Fidlovacka.

Pražský rodák Franz Werfel (1890-1945) dokončil svou „komedii jedné tragédie“ r. 1942. Slavnostní premiéra, která se konala v New Yorku o dva roky později, odstartovala její triumfální cestu po jevištích celého světa. Do jedné z titulních postav, inspirované osudem polského židovského bankéře Jakobowicze, promítl autor vlastní zážitky a zkušenosti; vždyť on sám byl za svého nedlouhého života několikanásobným emigrantem. Ve své nejlepší hře zpracoval velice osobitě tzv. nadčasové téma o hrdinství, lásce a přátelství, s nímž se setkáváme například v Rostandově Cyranovi z Bergeraku.

Dramatický konflikt v Jacobowském a plukovníkovi vychází především z antagonismu titulních hrdinů. Ve svých charakterech i názorech jsou natolik rozdílní, že jejich spolužití, natož spolupráci, si za normální situace nelze vůbec představit. Jenomže autor situuje svou hru do června roku 1940, kdy Paříž a velká část Francie jsou okupovány nacisty. Na pozadí těchto historických událostí se odehrává fiktivní komorní příběh, do něhož záhy vstoupí poněkud excentrická Francouzka Mariana, plukovníkova „srdcová dáma“, která pochopitelně okouzlí i nesmělého „trubadúra“Jacobowského.

Právě Jacobowski, kterému Franz Werfel záměrně nedal křestní jméno, je jakožto „nenapravitelný optimista“ hlavním nositelem humoru. Jeho laskavost, životní moudrost i sebeironie dokážou mnohdy zvrátit zdánlivě tragickou situaci v pravý opak.

To je ostatně jeden z důvodů, proč autor v podtitulu své hry akcentuje žánr komedie.

Diváci Divadla Na Fidlovačce uvidí Jacobowského a plukovníka poprvé 24. listopadu, a to v režii jejího uměleckého šéfa Juraje Deáka. Jako Jacobowski se představí Tomáš Töpfer, Plukovníka si zahraje Petr Rychlý a Marianu Tereza Bebarová.

Budeme se těšit na jejich umělecké výkony.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz