Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Křižovatky Fráni Šrámka

Křižovatky Fráni Šrámka

Redakce Babinet

Hlásím, pane hejtmane,

že se mi zdál sen,

vojna byla a já ležel

v poli zastřelen;

a zrovna u mne váš kůň taky pad,

nám přáno bylo spolu umírat,

to z boží vůle jen...

Kdo by si nepamatoval Šrámkův poetický Splav nebo Měsíc nad řekou? Máte-li chuť si připomenout více z jeho básnické tvorby, zamiřte do pražské Poetické kavárny Obratník.

Občanské sdružení Neraweb připravilo nový zajímavý projekt „7 z pětky“, kdy v sérii sedmi literárně hudebních pořadů připomíná památku významných českých literárních osobností, které jsou spojeny s MČ Praha 5. Čtvrtým programem z této série je pořad pod názvem: Křižovatky Fráni Šrámka, který je věnovaný právě tvorbě a životu českého spisovatele Fráni Šrámka.

Pořad se bude konat ve čtvrtek 20.října od 19 hodin v  Poetické kavárny Obratník, Jindřicha Plachty, Praha 5 – Smíchov.

V programu se představí ukázky z prozaické i poetické tvorby F.Šrámka a rovněž i esej o autorově životě.

Účinkující: Lucie Jankovská a Martina Bittnerová, za hudebního doprovodu pražského písničkáře Zbyňka Zemana.

Fráňa Šrámek přišel na svět 19.ledna 1877 v Sobotce, jeho otec pracoval jako berní úředník a tak se rodina často stěhovala, ze Sobotky odešli do Zbiroha a později do Písku. V Písku Šrámek studoval na gymnáziu. Po úspěšně složené maturitě odešel do Prahy studovat právnickou fakultu. Tu ovšem nedokončil, protože láska k literatuře jednoduše zvítězila.

Šrámek se zapojil do aktivit Neumannovy anarchistické skupiny sdružené kolem časopisu Nový kult. A nechal se díky tomu opájet v ranných verších přestylizovaností dekadence. Ovšem jeho vlastní život přinesl svébytné dekadentní struny sám o sobě. Za účast na demonstracích a za antimilitaristickou báseň Píšou mi psaní se ocitl dvakrát ve vězení.

První světovou válku Šrámek strávil na ruské, italské frontě a až na jejím konci se dostal do útvaru vojenského tisku ve Vídni.

Po válce se stal sympatizantem literární skupiny kolem Karla Čapka. Přesto se většinou společnosti vyhýbal a život si zpestřoval návraty do rodného Sobotecka.

Šrámek ve svém díle zachytil věčný zápas mezi snem a realitou, tedy s tím, s čím sám coby člověk bojoval. Dokázal zachytit věrně mladické iluze a ideály a zároveň životní zklamání a zvraty, což vlastně zajistilo nadčasovost jeho tvorby. A to i dnes můžeme vnímat jako téma blízké každému z nás.

K jeho známým básnickým sbírkám patří - Života bído, přec tě mám rád; Modrý a rudý a Splav. Z románů to pak jsou Stříbrný vítr a Tělo. Šrámek se rovněž věnoval dramatické tvorbě, jednou z nejoblíbenějších zůstává zfilmované drama Měsíc nad řekou.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz