Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Jak být správnou ženou bikerkou?

Jak být správnou ženou bikerkou?

13.4.2014 - redakce Babinet.cz

Žena, kolo a tři vztahové trojúhelníky

Jaký může být vztah ženy a kola? Vytvořili jsme pro vás několik „milostných“ trojúhelníků, které žena bikerka může v tomto sportu mít. Jak to mají bikerky se zdravím, partnerstvím, nebo technikou? A jaká vlastně jste, když váš život alespoň z části řídí kolo?

ŽENA – KOLO - ZDRAVÍ

Sport, cyklistika a pohyb vůbec by měl být pro každého z nás taková samozřejmost jako fakt, že dýcháme. Nutno dodat, že vše je individuální a že záleží na kondici a na zdravotním stavu té které ženy. Typická otázka většiny cyklistek zní: Je cyklistika vhodný sport pro něžné pohlaví? Neexistuje jediná odpověď. Vše má svá pro a proti.

PRO

1) Lékaři se domnívají, že jízda na kole je jednou z nejlepších sportovních aktivit, je vhodná pro téměř všechny věkové kategorie a ženy s nejrůznější kondicí.

2) Kolo nevyužívá celkovou hmotnost vašeho těla, tím pádem nezatěžuje kloubní systém tolik jako jiné aerobní aktivity.

3) Cyklistika je pro tvarování ženského těla lepší než třeba takový běh, a fámy o silných stehnech jsou nesmysl. Pro aktivní spalování tuku se doporučuje právě jízda na kole.

4) Vyjížďky na kole dopřávají tělu zdravý pohyb ve volné přírodě, získáváte příjemný pocit únavy, chuť na dobré jídlo a podobně.

5) Cyklistika plní i svou společenskou roli. Získáte více společných zážitků se svým partnerem či přáteli.

PROTI

1) Hodiny strávené při jízdě na kole mohou způsobit gynekologické obtíže.

2) Mohou se dostavit bolesti zad kvůli špatné geometrii kola a vašeho posedu.

3) Všeho moc škodí. Může dojít ke vzniku svalové nerovnováhy – to už je ale katastrofický scénář.

4) K jízdě na kole se nevyhneme ani pádům. Připravte se tak na malé škrábance a modřiny.

ŽENA – KOLO – LÁSKA

Lepší variantou než cyklistické obchody pro získání potřebných informací a konzultací je partner cyklista, který vám se vším – tedy skoro se vším – poradí. Rozhodně se nebojte zeptat. Váš zájem o cyklistickou problematiku ho naopak jistě příjemně potěší.  Při výběru oblečení se raději obraťte na ženu než svého partnera. Případně navštivte obchod, kde je dostatečně zastoupen dámský sortiment nejlépe s dámskou obsluhou. Dobře vám poradí, budete mít dostatek času na výběr a nikdo vám nebude říkat, že jeden dres přeci stačí. Cyklistika plní také úlohu společenskou, pomáhá partnerům (kamarádům) najít společnou řeč. Vyjížďka je čas, kdy mají partneři možnost zažít něco nového, netradičního získat společné zážitky. Odpočinout si od běžného života, starostí a stereotypů. Jistě mi dáte za pravdu, že pár pěkných fotek ze společně strávených víkendů na kole a láhev dobrého vína mohou příjemně vyplnit nejeden večer. Vlastně stačí mít fantazii a může to stát opravdu za to!

ŽENA – KOLO - TECHNIKA

Jak jsme naznačili v úvodu, o specifikách vybavení pro ženy-cyklistky bylo napsáno mnoho. Přesto jsou tyto informace stále ceněny zlatem. Některé z nás stále mají obavu ze svých technických vědomostí, ať už se jedná o terminologii nebo vhodný výběr kola či komponentů. Rozhodně k tomu není důvod! Dnes již skoro ve všech větších městech existují specializované obchody, kde vám určitě poradí. Velmi zřídka se vám stane, že při vstupu do bikového obchodu prodavač otočí oči sloup s komentářem “Jé, ženská…”. Co je však jisté, že „dámský“ sortiment je v prodejnách zastoupen řidčeji než tzv. unisex varianty. Proto jsou informace na místě a je důležité nespokojit se při výběru s jedním modelem jen proto, že tu zrovna jiné nemají.

Tým značky Giant Bicycles CZ www.giant-bicycles.cz radí, co správná bikerka musí mít:

Stejně důležité jako technologický vývoj a kvalita našich produktů je pro nás i nadšení pro cyklistiku jako takovou a s tím spojené propagování tohoto sportu. Příkladem jde samotný zakladatel King Liu (na fotografii). Radost z jízdy na kole znovu objevil až po sedmdesátce. Nyní i přes svůj věk tráví v sedle silničky většinu času a cestuje po světě s jasným cílem – jeho dlouhé a mnohdy náročné cyklistické mise nejen že motivují další zaměstnance firmy, naše prodejce a příznivce značky Giant, aby se k němu připojili, ale také pomáhají šířit myšlenku cyklistiky jako zdravého životního stylu

1. Sedlo

Ze všech tří kontaktních ploch těla s bikem (chodidla + tretry, ruce v rukavicích + gripy, zadeček + sedlo) je právě třetí jmenovaná oblast vystavena nejvyššímu tlaku. Důležitost výběru vhodného sedla bychom tedy neměly podceňovat.

David Dostál z Giant Bicycles CZ vysvětluje: „Je logické, že ženské tělo bude mít díky fyziologickým odlišnostem jiné požadavky na tvar sedla, než jak tomu je u cyklistů mužů. Dnes už není problém sehnat kvalitní dámské sedlo, mnohé firmy nabízejí celé kolekce pro bikerky např. Fi’zi:k. Nejlehčí závodní modely jsou celokarbonové, u nich je ovšem nízká hmotnost zčásti vyvážena nižším komfortem a naopak vyšší cenou.“

Sportovní sedla vhodná i pro celodenní ježdění bývají opatřena Kium ližinami a nylonovou skořepinou, někdy s příměsí karbonu. Měkčí polstrování je k našemu pozadí o poznání přívětivější než supertuhé závodní modely. V případě polstrování ovšem neplatí, že čím měkčí, tím lepší. Rozhodně bychom se měly velkým obloukem vyhnout obrovitým „křeslům“, do nichž se naše sedinka zaboří. Po několika kilometrech se totiž polstrování „vysedí“ a začne tlačit. A velmi rychle bychom zjistily, že si na rádoby pohodlném sedle už nemáme jak sednout a pohodová vyjížďka by se změnila v očistec. Neberte hned první sedlo, které vám přijde pod ruku, ale zkuste více modelů. Většina obchodů nabízí zapůjčení testovacích sedel. Pár jich zkuste a poté vyberte to, které vám přišlo nejpohodlnější.

2. Rukavice

Ruce jsou dalším styčným bodem s kolem a zaslouží si naši péči, zvláště pokud holdujeme delším vyjížďkám nebo bikování v náročném terénu. Rozhodující vliv na komfort jízdy mají kvalitní rukavice a gripy. Díky absorpci nárazů přenášených z řídítek ruce v rukavicích tolik netrpí a jízda je mnohem příjemnější. V případě, že se nám podaří za jízdy z kola nechtěně „vystoupit“, navíc nehrozí bolestivé sedření prstů a dlaní, jimiž se při pádu automaticky snažíme ztlumit dopad. Z tohoto důvodu se jeví jako lepší volba rukavice celoprstové, jejichž dostatečně odvětrané varianty nabízí již většina výrobců. Naopak při nenáročném výletu či ve velkém horku oceníme spíše krátké rukavičky.

David Dostál z Giant Bicycles CZ radí: „Užitečnou vychytávkou je v případě krátkých modelů poutko, tedy většinou dvojice poutek usnadňujících stahování zpocených rukaviček z rukou. Osobně např. doporučuji značku rukavic GIRO, která se novou kolekcí ženám trefuje do stylu. Je totiž praktická i líbivá.“

3. Tretry

Naše nožky jsou (až na výjimky) drobnější a hlavně užší než chodidla pánů bikerů, potřebují tedy i jiné obutí. Dámské tretry jsou obecně užší a podrážka jinak klenutá. Designové řešení také mnohdy poukazuje na jejich budoucí majitelky, na trhu najdeme něžné botky s převládajícími světlejšími tóny a decentními barevnými doplňky, na druhou stranu ale i modely vzhledově k nerozeznání od pánských, pouze se zmíněnými „holčičími“ úpravami.

Při výběru si nejprve musíme uvědomit, pro jaký účel tretry potřebujeme. Budeme jezdit často, denně, závodit? Pak zvolíme sportovní až závodní model, který má tvrdou karbonovou podrážku a umožňuje perfektní přenos síly nohou do pedálů. Moc si v takových tretrách nepochodíme a „bačkůrkové“ pohodlí také nečekejme. Ovšem pro divoké kočky s duší závodnice představují ideální volbu.

David Dostál z  Giant Bicycles CZ nabízí i tretry pro výletovou jízdu: „Pro pohodové pojetí cyklistiky, celodenní výlety tu zpestřené výšlapem na hrad, támhle zastávkou u vody, se hodí spíše turistické tretry. Ty mají poddajnější podrážku umožňující pohodlnou chůzi, zpevněnou v místech styku s pedálem. Kromě klasických nášlapných pedálů s nimi lze většinou jezdit i na plochých pedálech bez nášlapného mechanismu, tzv. platformách. Zde opět doporučuji kolekci GIRO 2014, ze které vyberete profi i odpočinkové tretry. Letos převažují barvy bílá, šedá a růžová.“

4. Přilba

Nutnost ochrany hlavy je neoddiskutovatelnou součástí cyklistiky. Pevnost a bezpečnost je u sportovních přileb dnes již standardem, nejdůležitějšími kritérii výběru by tedy měla být hmotnost, nebo spíše lehkost, sofistikovaný systém odvětrání, tvarová kompatibilita s naší hlavou a samozřejmě design. Výrobci např. značka GIRO, BELL, SCOTT a další kromě unisexových modelů vyvíjejí i přilby speciálně pro ženy, spojující v sobě moderní technologie s líbivým vzhledem.

David Dostál z Giant Bicycles CZ komentuje: „Při výběru bychom si měli všímat systému ventilace. Kvalitní přilby mívají vysoký počet otvorů, takže se nám hlava ani při pomalém stoupání v horkém prostředí „nevaří“. Na přední straně mohou být otvory kryty síťkou proti hmyzu.“ Správné usazení na hlavě zajišťují různé systémy čelenek s nastavitelným obvodem, který lze regulovat většinou na zadní straně kolečkem nebo pružnými pacičkami.

A co na to profi jezdkyně?

Jitka Škarniztlová (profi bikerka z Giant Cycling Point ) 24 let, 163cm, vítězka Českého poháru 2012

Jaké jsou tvé oblíbené cyklo: oblečky, doplňky atd,?

Oblíbila jsem si jezdit ve volných kraťasech a s batůžkem na zádech. Cítím se v tom pohodlně a tak trochu ,,free” a to k jízdě v terénu patří. Do batůžku dám vak s pitím, náhradní duši s pumpičkou, gel a případně náhradní oblečení, když je špatné počasí. Nemusím se pak bát, že mi něco vypadne z přeplněných kapes u dresu. Také jezdím v dlouhoprstých rukavicích, které lépe chrání proti větvím. Samozřejmostí je, aby vše co nejlépe ladilo.

Máš pro cyklistky tzv. jednu radu za všechny?

Aby nás jízda na kole stále bavila a nenechaly jsme si ji nikým a ničím zkazit

Jaká jste vy?

Cyklistka - srdcařka

Cyklistka-srdcařka je žena, která si život bez jízdy na kole nedokáže představit. Cyklistika se stala jejím životním stylem a krédem. Pokud má volnou chvilku, vyráží najet aspoň pár kilometrů někam do přírody. Mnohdy touží po výkonnosti, porovnání, dojet, předjet, a ne jen stačit. Většinou ale chce mít dobrou fyzickou kondici, být se svými přáteli bikery, plnými doušky nasávat zážitky, které jízda na kole nabízí. Svému koníčku proto mnoho podřizuje. Ať už se jedná o trávení volného času nebo o osobní život. Možná budete překvapeni, ale mnoho cyklistek preferuje podobný žebříček hodnot jako mužské protějšky:

1) bike

2) bike

3) partner

Stejně tak rády utrácejí peníze za cyklistické komponenty, rády ladí například váhu kola, jeho barevnost s oblečením a další), kupují oblečky do zásoby a v neposlední řadě objíždějí víkendové závody.

Cyklistka-stylařka

Cyklistka-stylařka je žena, která vnímá cyklistiku jako příjemnou pohybovou aktivitu. Bývá pro ni cestou k udržení kondice, redukování váhy a zformování postavy. Jízdě na kolo nevěnuje většinu volného času. Jedním z faktorů, proč se pro tento sport rozhodla, je i to, že představuje univerzální pohybovou aktivitu pro partnera nebo rodinu. Možná se nechala ovlivnit jistou módní vlnou, kterou horská kola a silniční kola za poslední léta zaznamenala. Jako většina žen ráda utrácí, a to především za cyklistické oblečky, doplňky. Za komponenty jen když to je nezbytné.

------------------------------------------

TIP

Horské kolo

Giant Tempt 27.5 2 LTD

zcela nový model z dámské kolekce Liv/giant.

Vhodná volba pro sportovně orientované bikerky, které vyznávají pohodové ježdění pro zábavu či udržení kondice. Lehký rám z materiálu AluxX nabízí příjemnou dámskou geometrii pro pohodlnou jízdní pozici, kola o rozmměru 27,5“ v sobě kombinují ty nejlepší vlastnosti rozměrů 26“ a 29“. Pokud jde o výbavu, nerovnosti a terénní nástrahy si bere na starosti odpružená vidlice se 100 mm zdvihu, v náročnějších pasážích oceníte spolehlivé hydraulické brzdy.

Cena:  21 699 Kč

www.giant-bicycles.cz

 

Foto: Autor fotografie Jitka Škarniztlová je Petr Stoklásek

Produktové foto: archív firem

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz