Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kreativní velikonoční barvení: vajíčka ve stylu tygra, moře i pruhů

Kreativní velikonoční barvení: vajíčka ve stylu tygra, moře i pruhů

10.4.2014 - redakce Babinet.cz

Jedním z nejvýraznějších symbolů Velikonoc jsou velikonoční vajíčka. Pestré barvy, obtisky, zdobení voskem, ornamenty, nalepování slámy nebo gravírování patří k technikám, jimž můžeme vejce barvit a zdobit. Nejjednodušší a zároveň i nejrychlejší metodou je barvení vajec barvami rozpustnými ve vodě s octem. Pokud se ale chceme vymanit z každoroční rutiny a barvení vajec si letos užít, není od věci se na velikonoční vajíčka podívat kreativněji. Vzít do rukou gelové barvy na vajíčka, popustit uzdu vlastní fantazie a přizvat na pomoc děti. Co třeba letos ozdobit vejce pruhy nebo z něj udělat „tygra“? A můžete si být jisti, že vaše vajíčka vyniknou a zapamatují si je nejen koledníci.

Asi všichni jsme se někdy trápili s nerovnoměrně obarvenými a flekatými vejci, které jsme se pak snažili vylepšit nalepením obtisku. Někdy obtisky skutečně pomohly a nevzhledné fleky zakryly, někdy ale ani obtisk nepřispěl k dokonalosti.

Tak proč se trápit přesností a stejnou sytostí barev, když řešení může být daleko zábavnější. Vajíčka si prostě jednoduše vydekorujeme sami bez zdlouhavého rozpouštění barev ve vodě, přidávání octa a následného barvení a zasychání barvy. Zašpiněné ruce i vše kolem od barev budou minulosti.
Stačí jen gelové barvy na vajíčka, pár rukavic, štěteček a případně ubrousek. A hurá do toho!

Jak na to

Konečně můžeme zapomenout na ohřívání vody a rozpouštění barev - vše jde totiž mnohem snadněji a rychleji. Připravíme si jen gelové barvy v tubě (např. OVO), které mají tvar tužky, takže nám skvěle poslouží jako fix nebo popisovač, případně si můžeme pomoct i štětečkem. Nezapomeneme ani na igelitové rukavice, ubrousek a samozřejmě vejce uvařená natvrdo. V ideálním případě jsou vhodná vejce ještě teplá, čímž zaručíme lepší barvení, protože v takovém případě barvy lépe chytají. A pak už můžeme začít tvořit.


Vejce ve stylu moře

 1. Nejprve si nasadíme igelitové rukavice a uvařené vejce osušíme.

 2. Pro motiv moře budeme potřebovat modrou a zelenou gelovou barvu. Opatrně odstřihneme hrot gelové barvy a začneme jí po vejci kreslit spirálky. Postupně obě barvy mezi sebou střídáme. Neřešíme nerovnoměrnost tvarů ani množství barev, v tomto případě je to spíše výhoda.

 3. Pokreslené vejce následně poválíme po připraveném ubrousku, čímž jej zbavíme přebytečného množství barvy a dotvoříme tak originální nepravidelný design. Necháme zaschnout. Každé vejce bude skutečným originálem.

 4. Závěrem, po zaschnutí, můžeme vejce přetřít tukem a dodat mu tak lesk.

Vejce ve stylu tygra

Nasadíme si igelitové rukavice a připravíme si žlutou a červenou gelovou barvu, z nichž odstřihneme hrot.

 1. Přiměřené množství žluté barvy si nakapeme do dlaní a vejce v nich promneme, tak, aby bylo celé zakryto barvou. Červenou tubou s barvou začneme na vejci tvořit spirálky. Případně můžeme odstřihnout větší část hrotu a k tvorbě spirálek můžeme použít i slabší štěteček.

 2. Spirálky můžeme jemně mezi sebou rozmazat prsty, aby vytvořily nepravidelný splývající design. Vejce následně poválíme po připraveném ubrousku, čímž jej zbavíme přebytečného množství barvy a umožníme zaschnutí.

 3. Závěrem, po zaschnutí, můžeme vejce přetřít tukem a dodat mu tak lesk.

Pruhované vejce

 1. Nasadíme si igelitové rukavice a od gelových barev, které chceme použít, ostřihneme hrot. Můžeme použít dvě, tři nebo i všechny 4 barvy.

 2. Přiměřené množství žluté barvy si nakapeme do dlaní a vejce v nich promneme, tak, aby bylo celé zakryto barvou. Za pomocí štětečku postupně na vejci vytváříme širší pruhy a libovolně barvy střídáme.

 3. Po nanesení všech zamýšlených barev necháme zaschnout. V případě většího množství nanesené barvy je vhodné vejce poválet po ubrousku, který přebytečné množství barev odsaj.

Obrázkový postup, jak vyrobit styl tygra:

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz