Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  V katedrále sv. Víta se budou poprvé konat pašijové hry

V katedrále sv. Víta se budou poprvé konat pašijové hry

10.4.2014 - redakce Babinet.cz

Vůbec poprvé se ve Svatovítské katedrále budou konat pašijové hry. Upravenou verzi Hořických pašijí představí na Květnou neděli 13. dubna 2014 od 15.00 hodin tři herecké osobnosti – Otakar Brousek ml., Nela Boudová a Jakub Gottwald. Zazní hudba Jaroslava Krčka v provedení souboru Musica Bohemica. Režie Václav Lautner.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka chce pašijové hry počínaje letošním rokem v katedrále sv. Víta pořádat každoročně. „Bůh stvořil člověka jako tvořivou bytost. A tak je samozřejmé, že ho chce člověk chválit také múzickým uměním,“ říká pražský arcibiskup.

Hry s náboženskou tematikou v Hořicích na Šumavě byly v prvopočátcích spojeny s cisterciáckým klášterem ve Vyšším Brodě. K velkému rozmachu došlo v 19. století, kdy byla postavena nová divadelní budova, a hořické pašijové hry se staly takovým pojmem, že je navštěvovali i členové císařské rodiny, předních šlechtických rodů a vysocí církevní hodnostáři. Hry byly zrušeny za druhé světové války a snahu českých přistěhovalců tradici po válce obnovit zhatila komunistický režim. V roce 1990 vznikla společnost pro obnovu pašijových her. Jindřich Pecka napsal nový český text, skladatel Jaroslav Krček složil hudbu pro Musicu Bohemicu a zkušený divadelník Antonín Bašta dal dohromady ochotníky z okolí. Hrát se začalo na přírodní scéně v lesoparku, v těsném sousedství bývalého pašijového divadla.

Velikonoce v katedrále sv. Víta

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude, tak jako vždy, středem velikonočních oslav v Praze. Hlavním celebrantem všech mší svatých je pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Připraven je přehled všech velikonočních bohoslužeb ve farnostech.

Velikonoce v katedrále: http://www.apha.cz/velikonoce-v-katedrale-sv-vita-2014

Přehled velikonočních bohoslužeb v pražské arcidiecézi: http://bohosluzby.apha.cz

Aleš Pištora, tiskový mluvčí

foto: http://www.apha.cz/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz