Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  In vino veritas

In vino veritas

Jarka Týnková

Ráda bych Vás pozvala do města Mělníka. Toto město, kam jsem se já přivdala skoro před dvaceti lety, je krásné během celého roku a jistě stojí za to ho navštívit. Mnohem krásnější je ale v září, kdy na vinicích dozrává réva a ve sklepích v podzámčí bublá burčák.

Historie mělnického vinobraní sahá až do roku 1911, ale tradiční každoroční slavností se stalo až v poslední době. Dříve provázela sběr a zpracování hroznů řada vinařských zvyklostí. Vinaři měli své pranostiky, průpovídky i písničky. Při sbírání hroznů se tancovalo a zpívalo, což mělo zajistit bohatou úrodu vína v příštím roce. Průvod provázel poslední ověnčenou káď do kvasírny, kde se vinšovalo hospodáři vše dobré a začalo společné veselí. Z tohoto zvyku se postupem času vyvinula slavnost vinobraní.

Dnes je to trochu jiné, ale i tak se máte na co těšit. Průvod Karla IV. a řada dalších představení se již pomalu chystá nejen pro Vás, ale asi pro 30000 lidí, kteří každoročně Mělník v tuto dobu navštíví.

Mělnické vinobraní se slaví koncem září, (letos od 16. do 18.9.) k svátku sv. Václava. Zabírá stále větší část historického jádra města.

Na letošní vinobraní přijede také řada kapel. Během třídenní akce, jež každoročně představuje největší společenskou událost ve městě, zahrají například skupiny Kryštof, Pražský výběr a Katapult. B.S.P alias trio Ota Baláž, Kamil Střihavka a Michal Pavlíček. V sobotu se mohou návštěvníci těšit například na Martu Kubišovou, České srdce, Burma Jones, Koller Band a Pražský výběr. Závěrečný den akce oživí svým vystoupením kromě Katapultu například i skupina Fleret a Jarmila Šuláková či Děda Mládek Illegal Band.

Během třídenní akce se mohou návštěvníci těšit také na řadu folkových a country skupin, na taneční i žonglérská vystoupení i historické scénky. Součástí vinobraní budou kromě bohaté nabídky občerstvení a dalších stánků i ukázky řady řemesel.

v Já sama mám jen malou připomínku, či povzdechnutí. Bývaly doby, kdy se mi moc líbilo, že všichni vandalové a opilci byli policií posbíráni a v pondělí pak za „odměnu“ za své chování uklízeli město. Dnes to bohužel uklízí technické služby města. No řekněte, není to škoda?

Takže neváhejte a přijeďte a pijte s mírou, člověk nikdy neví... A s bolavou hlavou po burčáku si to neužijete naplno.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz