Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Je štěstí a láska jen romantická fantazie?

Je štěstí a láska jen romantická fantazie?

Renata Řeháková

Snad každý z nás, kdo žije ve velkém rušném městě, v sobě někdy ucítil potřebu oprostit se od hektického způsobu městského života a žít v úzké symbióze s přírodou.

V nakladatelství MOTTO vyšel další román spisovatelky Fay Weldonové s názvem Dům na venkově. Z textu na přebalu knihy se dočítáme, že jde o "humorné vyprávění o osudech jednoho mladého anglického manželství". Srdce čtenářek by měla zaplesat v domnění, že se jim do rukou dostává humorné, zamilované a romantikou nabité vyprávění. Opak je pravdou.

Když se začtete do děje knihy, zjistíte, že slovo "humor" je něco, co v ní určitě nenajdete. Příběh, který na počátku vypadá jakkoliv romanticky postupně přechází ve velmi dramaticky vyhrocený konec.

Chvílemi si také připadáte jako na hodině sexuální výchovy a přípravě k mateřství pro dospívající dívky. Autorka tuto tématiku nezanedbala ani v jedné kapitole, takže zde najdete skutečně podrobný popis celého průběhu těhotenství.

Co se týká vztahů mezi mužem a ženou, jsme ujišťovány o tom, že si v podstatě celý život něco nalháváme, že lež, podvádění a neupřímnost je naprostou přirozeností každého vztahu.

"Růžové brýle" tedy můžete při čtení této knihy opravdu odložit a v skrytu duše doufat, že váš reálný vztah je úplně jiný a určitě mnohem krásnější.

O autorce:

Fay Weldonová se narodila v roce 1931( nebo 1933) v Anglii a vyrůstala na Novém Yélandu. Vystudovala ekonomii a psychologii na universitě St.Andrews ve Skotsku a po deseti letech strávených v nejrůznějších zaměstnáních začala psát beletrii. Dnes je známou autorkou románů, scénářů, napsala sedm povídkových knih, tři knížky pro děti, devět televizních a šest divadelních her a jednu autobiografii. Dosud vydala celkem 49 knih. Osm let se živila vymýšlením reklamních textů, v současné době pracuje i jako novinářka. Je potřetí vdaná, má čtyři syny.

Ukázka z knihy:

Richard si přál, aby Liffey byla matkou jeho dětí. Z toho důvodu ji chtěl oddělit od zbytku lidstva. Chtěl, aby byla povznesena nad sexuální marasmus, ve kterém on jako muž mohl nalézt své přiměřené místo, ale ona jako manželka a matka nikoli. Chtěl, aby zůstala čistá a aby se podvolovala jeho milostným výbojům, nikoli aby z nich měla požitek: a takto, jako posvátná nádoba posvěcená jeho láskou, zbožňováním a úctou, přiváděla na svět jeho neposkvrněné děti. Z tohoto důvodu jí nabídl všechen svůj pozemský majetek a položil jej na oltář její čistoty a jejího sladkého úsměvu. A chtěl, aby ostatní ženy, nízké ženy, kterými zároveň opovrhoval a těšil se z nich, určovaly meze jeho neřesti a smyslnosti, a tak vyjádřily samu podstatu jeho bytosti a jeho místo ve vesmíru.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz