Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Ohlédnutí za Letními shakespearovskými slavnostmi

Ohlédnutí za Letními shakespearovskými slavnostmi

Redakce Babinet

Letní shakespearovské slavnosti nabídly letos nejpestřejší program v celé své historii: kromě dvou repríz (HAMLET a ROMEO A JULIE) se na Pražském hradě, brněnském Špilberku i Bratislavském hradě objevily hned tři premiéry: komponovaný večer SHAKESPEAROVI ŠAŠCI Martina Hilského, komedie VEČER TŘÍKRÁLOVÝ a nejnověji i KUPEC BENÁTSKÝ v česko-slovenském provedení.

Osobní záštitu letos Slavnostem opět poskytl prezident Václav Klaus. Spolupořadatelem festivalu bylo Hlavní město Praha a Správa Pražského hradu. Ta přinesla společně se skupinou PPF, generálním partnerem slavností, i výstavu HRDINOVÉ Z ALBIONU snímků Ladislava Sitenského. Fotografické zvětšeniny vidělo v jižních zahradách Pražského hradu přes 65 000 lidí, na hry Williama Shakespeara přišlo v České i Slovenské republice rekordních 60 000 diváků.

Zejména novinky – Kupec benátský a Večer tříkrálový - se i letos těšily velkému zájmu publika a byly brzy úplně vyprodány. Kupec benátský, historicky první inscenace nastudovaná pro slovenskou část slavností, se v Praze a v Brně objeví na programu také v příštím roce: tahákem zůstává především Bolek Polívka v roli židovského lichváře Shylocka. Pořadatelé z Agentury Schok počítají také s nasazením úspěšného Večera tříkrálového, Shakespearovy brilantní komedie o různých podobách lásky s Jiřím Langmajerem a Miroslavem Táborským, Lindou Rybovou a Hanou Igondou Ševčíkovou, Oldřichem Navrátilem a dalšími.

Zájem veřejnosti přilákala i výstava Hrdinové z Albionu ze sbírek skupiny PPF, probíhající letos současně se Slavnostmi (21. 6.-10. 9.). Kolekci sedmadvaceti velkoformátových fotografií Ladislava Sitenského, věnovanou českým letcům v Anglii, si v jižních hradních zahradách prohlédlo přes 65 000 lidí - právě tolik se nakonec rozdalo letáků s mapkou expozice a informací o vystavených dílech. To je ještě o 5 000 kusů víc než v případě loňské Maximální fotografie – výstavního projektu, který tradici hradních výstav pod širým nebem loni odstartoval.

Zájem o festival pod širým nebem letos ovlivnil zejména chladnější průběh léta: jinak ale počasí přehlídce pod širým nebem spíše přálo. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu takřka nezapršelo, kvůli dešti se rušila pouze dvě ze 73 představení a dvakrát se kvůli průtrži mračen nedohrálo do konce. Na Bratislavském hradě z 27 večerů propršelo pět (dvakrát se pak uspořádala představení náhradní). Na Špilberku se podařilo odehrát všech 11 večerů. Také na Slovensku byla představení úplně vyprodána. Lístky zmizely nejrychleji na Kupce benátského, který tu měl premiéru v česko-slovenském nastudování, obsazení i překladu.

Suché, a ve finále i konečně příjemné léto přilákalo na festival až 60 000 lidí (12 000 v Bratislavě, 39 000 v Praze a 9 000 v Brně). Hrálo se šest dní v týdnu, v Praze, Brně a Bratislavě proběhlo celkem 108 představení (73 v Praze, 11 v Brně a 24 v Bratislavě).

Pořadatelé z Agentury Schok nezapomněli ani na charitativní aspekt festivalu – ten je v případě Slavností už letitou tradicí. Představení tak navštívilo asi 200 dětí z Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových, zaměřeného mj. na sociální začlenění teenagerů, opouštějících dětské domovy. „Děti z těchto zařízení patří k nejvnímavějším a nejvděčnějším divákům. A právě takoví atmosféru představení významně spoluvytvářejí,“ řekl ředitel festivalu Michal Rychlý. „S poskytováním části vstupenek vybraným nadacím počítáme i do budoucna,“ uvedl Rychlý. Slavnosti navštívily také děti z Dětského krizového centra a Českého centra pro sanaci rodiny Střep. Na Shakespeara přišli rovněž klienti z komunity Sananim z Němčic u Strakonic: ty na Hamleta osobně pozval Jiří Langmajer, který v prostředí léčebny pro drogově závislé natáčel během léta film. K pravidelným hostům festivalu patří také vozíčkáři, kteří mají garantované snížené vstupné i možnost pohodlného zaparkování vozíku.

Víte, že...

Jedním z nejvytíženějších herců letošního ročníku byl Oldřich Navrátil: ve Večeru tříkrálovém vystoupil celkem sedmačtyřicetkrát a roli Tobiáše Říhala odehrál bez alternace (kolega Jiří Pecha si před premiérou zranil Achillovu šlachu a na jevišti se nakonec vůbec neobjevil). Při jednom z posledních večerů zakopl při odchodu ze scény o kamenný schod a při pádu si rozbil hlavu. Naštěstí šlo o povrchové zranění. Oldřich Navrátil proto „tvrdohlavě“ trval na tom, že musí představení dohrát – nebyla za něj v tu chvíli žádná náhrada. Hlavní produkční mu proto ránu provizorně ošetřila z lékárničky, přichystané v zákulisí a prozíravě vybavené i tlakovým obvazem. Během přestávky čekalo Oldřicha Navrátila bleskové šití v Nemocnici pod Petřínem. Vděčné publikum ho pak ve finále odměnilo dlouhým aplausem…

Ladislav Sitenský, autor fotografií výstavy Hrdinové z Albionu, které kdysi pořídil coby mladý příslušník RAF, oslavil během léta narozeniny: 8. srpna mu bylo 86 let. Právě před šedesáti lety, v srpnu 1945, se společně s ostatními členy Britského královského letectva vrátil domů, slavnostní přehlídka tehdy proběhla na Václavském náměstí. Rozhodnutí jeho velitele, který ho ke 312. stíhací peruti nepřidělil jako pilota, nýbrž jako neoficiálního fotografa, mu nejspíš zachránilo život: ze Sitenského osmi kamarádů z pilotního kurzu na Bahamách nepřežil válku ani jeden.

Jitka Schneiderová, která ve Večeru tříkrálovém alternovala roli Violy, na jaře otěhotněla – její manžel David Švehlík ji ostatně provázel i při zkoušení, ve Večeru tříkrálovém exceloval v komické roli Ondřeje Třasořity. Při náhlých zdravotních obtížích – které naneštěstí začaly v době, kdy za Jitku nemohla nastoupit alternující Zuzana Vejvodová - za ni pohotově zaskočily ostatní kolegyně ze souboru. Ty si totiž své dámské postavy naprosto chladnokrevně a profesionálně prostřídaly: chlapecký oděv Violy na sebe několikrát oblékla Hana Igonda Ševčíková. Její text i kostým krásné Olivie zase pohotově přebrala herečka Viktorie Čermáková, ve Večeru tříkrálovém původně angažovaná jako asistentka režie. Publikum – které náhlou změnu v obsazení většinou ani nepostřehlo - tleskalo ve finále oběma...

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz