Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Od početí do šestinedělí II. - Plánujete miminko?

Od početí do šestinedělí II. - Plánujete miminko?

MUDr.Magdalena Mikulandová

Začnete tím, že budete uvažovat, zda vaše socioekonomická situace umožní jednomu z dvojice zůstat na mateřské dovolené, zda váš zdravotní stav zaručuje zplození zdravého potomka, a zda jste oba natolik duševně způsobilí, byste zvládli unést zodpovědnost za výchovu dítěte.

Věk obou partnerů

Pro první těhotenství je ideální věk ženy 20 – 25 let. Jak z hlediska genetického, tak z hlediska biologického. S vyšším věkem klesá pravděpodobnost otěhotnění a naopak stoupá riziko komplikací těhotenství (potraty, gestózy, metabolické poruchy), ale také poruch nitroděložního vývoje plodu a dalších vrozených vývojových vad – VVV.

Avšak tato otázky je diskutabilní, protože většina lékařů ve vyspělých západních státech se domnívá, že optimální věk pro porod dětí je mezi 20 – 35 rokem ženy.

Zdravotní stav

Obecně platí, že v případě onemocnění ženy (epileptičky, diabetičky, kardiačky,

astmatičky…) je třeba těhotenství předem konzultovat se specialistou, který zavede tzv. prekoncepční terapii a spolupracuje dále s jejím gynekologem, genetikem, nebo dalším specialistou.

Epilepsie – a těhotenství je kombinace, která představuje poměrně velký problém. Je velice důležité, které léky právě užíváte, ale tato nemoc jistě vyžaduje konzultaci s vaším odborným lékařem. Je dnes známo, že většinou nedochází ke zhoršení stavu či častějším záchvatům, přesto je zapotřebí v těhotenství nadále užívat léky.

Některé léky, ale mohou být pro vývoj plodu značně nebezpečné, mohou způsobovat různé malformace. Proto vše pečlivě prodiskutujte se svým neurologem. Jaké léky musíte brát a zda neškodí vývoji vašeho dítěte.

Diabetes mellitus –  těhotenství se svými hormony nedostatek inzulínu v těle bohužel ještě zhoršuje. U žen, které mají diabetes, je jednoznačně vhodné plánovat si těhotenství dle momentálního zdravotního stavu. Je třeba sledovat vaše těhotenství ve specializovaném centru.

Špatná léčba diabetu nebo zanedbání některých příznaků této nemoci v těhotenství by mohlo zapříčinit vážné poškození plodu. V tomto případě se často rodí příliš velké plody, děti se srdečními nebo respiračními (dýchacími) potížemi. Avšak při důsledném sledování máte dobrou šanci porodit zdravé dítě, a to při nezhoršení se vaší nemoci.

Srdeční choroby - po celou dobu těhotenství se ženy kardiačky musí řídit radou odborných lékařů. Dle závažnosti a povahy jejich potíží se odvíjí jejich léčba. Obecně platí pravidlo, nenamáhejte se příliš, nepřepracujte se a nedovolte, aby na vás působil stres. Počítejte s tím, že podle vašeho typu onemocnění a aktuálního stavu bude lékař rozhodovat i o způsobu porodu.

Astma – u astmatiček je nejdůležitější dodržovat klidný způsob života během celého těhotenství. Vyhýbejte se zaprášeným a znečištěným prostředím. Větší dýchací potíže by mohly způsobit nedostatek kyslíku pro vaše miminko, a tím menší přívod živin. V nejhorším případě by velké dechové potíže mohly vést až k k potratu. Na vhodných lécích se na začátku těhotenství domluvte s odborníkem.

Jste- li z velkoměsta, jezděte často na venkov, do přírody nebo na dovolenou.

Příště:

Onemocnění ledvin

Herpes simplex II(genitální opar)

Zarděnky

Sociálně – ekonomická situace

Kdy otěhotnět – z hlediska plodných dnů ženy, z hlediska ročního období

Čerpáno z knihy Magdaleny Mikulandové: Těhotenství a porod – průvodce české ženy od početí do šestinedělí

Studio pro ženy – Magdalena Mikulandová, www.studioprozeny.cz

Vodičkova 20, Praha 1, tel. 222 230 794, 602 471 208

Mozartova 6, Karlovy Vary, tel. 353 226 041, 602 139 690

email: mmikulandova@studioprozeny.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip