Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Být dobrým rodičem i zaměstnancem? Bez problému

Být dobrým rodičem i zaměstnancem? Bez problému

14.9.2012 - Redakce Babinet

MiniškolkaDovoleným, slunečným dnům, odpočinku a dalším letním radovánkám definitivně odzvonilo. Prázdniny skončily a děti se vrátily do školy. Se začátkem školního roku se každoročně objevuje starost o péči dětí během pracovního týdne, která přidělá nejednu vrásku obzvláště pracujícím rodičům.

Před nástupem do zaměstnání je nutné zajistit dětem školku či školu. V případě přeplněné kapacity běžných státních subjektů se nabízí školky soukromé, podobné služby nabízí i některá občanská sdružení, v ideálních případech jsou k dispozici školky firemní. Školek přímo na pracovišti je ale v naší zemi zatím pramálo. Proto Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), podporuje zřízení tzv. dětských skupin. Jedná se o nový typ zařízení péče o děti s kapacitou od 7 do 24 dětí předškolního věku ve firmách. Dětské skupiny tak obousměrně řeší problematiku odchodů na mateřské dovolené. Návrat maminek a tatínků zpět do práce je usnadněn jak rodičům, tak zaměstnavatelům, kteří budou schopné pracovní síly postrádat kratší dobu. Vlastním projektem lze na tuto výzvu reagovat na konci roku.

Pomineme-li samotný výběr školek a škol, čeká nyní na rodiče poměrně náročný úkol. Skloubit práci a rodinu dohromady. Je to vůbec možné? Nepřítelem číslo jedna v organizaci celého dne je čas. Harmonogram dne skýtá úskalí, která se zdánlivě jeví jako nepřekonatelná. Vyzvednout dítě z gymnastiky, druhé naopak dopravit na angličtinu a jednat s obchodním partnerem v jeden moment nezvládne ani akční hrdina z komiksu. Jako první možnost se tak v reálném světě při odlehčení úkolů nabízí jejich rozdělení. Zapojit druhého rodiče většinou funguje. Jak vyplývá ze sociologického průzkumu MPSV ve spolupráci se společností Mediaresearch
87 % české populace si myslí, že otcové jsou schopni starat se o děti stejně dobře jako matky. Evidentně tedy není důvod tatínky vynechávat. Stejně tak je dobré najít přátele mezi ostatními rodiči, či sousedy a vzájemně si děti vyzvedávat.

Zásadnější problémy se týkají samotného nastavení pracovního úvazku. V současné době jsou už firmy schopné zaměstnávat matky s polovičním úvazkem, pružnou pracovní dobou, využívající homeworking neboli práci z domova, distanční spolupráci či dohody o provedení práce. K flexibilním formám pracovních úvazků se řadí také sdílení pracovního místa více zaměstnanci (tzv. job sharing), kdy se na směně střídáte s druhým zaměstnancem a plníte tak celý úvazek společně, víkendová práce, volná pracovní doba, stlačený pracovní týden, flexibilní začátek pracovního dne a mnoho dalších. Vše je o individuální domluvě s konkrétním zaměstnavatelem.

Hledání práce po mateřské dovolené a nástup do nové práce je poměrně těžkým oříškem. V dnešní zrychlené době jde vývoj v každém odvětví dopředu tak rychle, že i odborníci mají problémy veškeré inovace sledovat. Nikoho tedy nezarazí fakt, že po třech letech věnovaných dítěti neznáte kompletní vývoj technologií. Přesto je dobré myslet dopředu a alespoň v závěru mateřské sledovat aktuality z oboru. Pro snadnější uplatnění je také výhodné absolvovat rekvalifikační kurzy, nebo navštěvovat centra určená pro matky po mateřské dovolené. Zařízení kromě profesního zdokonalení přispějí k psychické pohodě. Matkám i otcům po mateřské velmi často klesá sebevědomí, méně si věří a celkově mají problém s komunikací.

Takovou problematiku také řeší projekty podporované Evropským sociálním fondem ať už zaměřené na slaďování rodinného a pracovního života nebo aktivní politiku trhu práce. Jejich společným cílem je podpora nezaměstnaných, snaha začlenit je do pracovního procesu či pomoci jim skloubit práci a rodinu. Mateřské centrum Petrklíč realizátor projektu Klíč k práci se zaměřuje především na ženy nezaměstnané a ty, kterým bude v blízké době končit rodičovská dovolená. Nabízí rekvalifikační kurzy na pozice: pracovník v sociálních službách, prodavačka, účetní s využitím výpočetní techniky, webdesigner, mzdová účetní. Dále dochází k realizaci počítačových kurzů pro začátečníky a pokročilé. Kromě toho všem účastníkům kurzů je nabídnuta služba zprostředkování práce, tedy kontakt s personálním agentem a aktivní spolupráce s personální agenturou. Obdobnou podporu může každý aktivní zájemce o práci nalézt i ve svém okolí. A ačkoliv se nejedná o jednoduchý proces, ve většině případů může dojít do zdárného cíle.

Na závěr si dovolujeme shrnout několik rad, které by měli pomoci k tomu, jak být dobrým rodičem i zaměstnancem a přežít celý proces ve zdraví.

Jak být jednička doma i v práci

  1. Uvědomte si, že nejste superhrdina – nepřetěžujte se, důsledky mohou být katastrofální.

  2. Práci si rozdělte s ostatními členy rodiny - 87 % české populace si myslí, že otcové jsou schopni starat se o děti stejně dobře jako matky, tak se přikloňte k většině!

  3. Kamarádství se sousedkou je nedocenitelné – spřátelte se s rodiči ze stejné školky, kroužku, domu. Uvidíte, že se vyplatí střídat se ve vyzvedávání dětí.

  4. Využijte kurzy během mateřské – určitě i ve Vašem okolí se nachází centrum pro rodinu, kde se můžete vzdělávat v oboru a zároveň poznat nové lidi.

  5. Prodiskutujte se svým zaměstnavatelem možnosti Vašeho pracovního úvazku – některé firmy dnes nabízí různé možnosti. Kromě polovičního úvazku, pružnou pracovní dobu, homeworking, distanční spolupráci, konta pracovní doby, job sharing, víkendové práce, stlačený pracovní týden

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz