Babinet.cz  /  Tajemno  /  Agatha Christie, královna detektivních zápletek, byla sama v zajetí zvláštních životních událostí

Agatha Christie, královna detektivních zápletek, byla sama v zajetí zvláštních životních událostí

30.5.2024 - redakce Babinet.cz

Královna detektivek Agatha Christie (1890-1976) měla již od mládí kolem sebe silné a nezávislé ženy. V její rodině prý panovaly nejrůznější ezoterické názory. Malá Agatha společně se svými sourozenci například i věřila, že u její matky se projevuje schopnost mimosmyslového vnímání...

Tvůrkyně geniálního detektiva Hercula Poirota však sama zažila příběh přímo detektivní. Když ji  její první manžel, armádní důstojník Archibald Christie (1889-1962) požádal o rozvod, protože se zamiloval do jiné ženy, stalo se něco podivného. Když jednou po hádce odešel Archie z domova, aby strávil víkend se svojí milenkou, Agatha následně též opustila dům. Později byl objeven její automobil nad vápencovým lomem - a v něm bylo pouze oblečení a již neplatný řidičský průkaz.

Agata Christie

Agatha Christie. 1967 Ljubljana / Wikimedia Commons, Public Domain

Zmizení Agathy Christie způsobilo skutečně veliký rozruch. Spáchala snad nešťastná žena sebevraždu? Vyskytly se však rovněž také i názory, že ji jako nepohodlnou překážku v dalším životě mohl zabít i její manžel. Policie a noviny prý pod silným tlakem veřejnosti nabídly za její nalezení odměnu 100 liber. Krajinu údajně pečlivě pročesávalo přes tisíc policistů, 15 000 dobrovolníků a do pátrání byla zapojena též i letadla. Sir Arthur Conan Doyle vedl pátrání psychotronickým způsobem a poskytl jednomu médiu, osobě sloužící ke zprostředkovávání kontaktu se záhrobím, rukavici pohřešované, aby ji podle ní našlo. Veškerá snaha však byla marná.

Až po celé řadě dní byla spisovatelka konečně nalezena, a to v hotelu, kde se zapsala jako Teresa Neele, což bylo příjmení Archieho milenky. Ve spisovatelčině autobiografii ale o tomto zmizení není ani zmínka, a tak až do dnešních dnů zůstává celá tato podivná událost neobjasněná. Co se tehdy vlastně ve skutečnosti odehrálo?

Lékaři na vysvětlenou celého tohoto případu konstatovali pouze to, že Agatha Christie trpí amnézií, tedy ztrátou paměti… Manželé Christieovi se později skutečně rozvedli a Archie se nakonec oženil s Nancy Neeleovou. Jeho první ženě zůstalo příjmení Christie, které si ponechala pro svoji literární  dráhu.

V průběhu 2. světové války Christie pracovala v lékárně, kde získala skutečně bohaté znalosti o jedech, které pak hojně využila ve svých románech. Hercule Poirot, hned po Sherlocku Holmesovi snad druhý nejslavnější literární detektiv, se však své tvůrkyni snad nakonec pomstil za to, že ho v románu „Opona“ nechala zemřít na banální trombózu - a povolal ji k sobě do záhrobí. Došlo k tomu totiž tak, že „Opona“ vyšla na podzim roku 1975, ačkoliv ale byla napsaná už v roce 1940, a tři měsíce po jejím vydání  Agatha Christie umírá.

Pro jejího druhého manžela, nyní vdovce, tím však zatím život neskončil. Následujícího roku se znovu oženil. Dlouho si však nového manželství neužíval, neboť zemřel již 19. srpna 1978 ve věku 74 let. Že by snad další volání ze záhrobí, tentokrát spisovatelčino?

 

napsal Petr Matura

zdroje: wikipedia.org, idnes.cz, agatha,cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>