Nejoblíbenější roční období je zde, spočívá totiž v tom, že kam se na své zahradě podívám, tam vidím rajčata. Máte to také tak? Proto si také den co den kladu otázku, co s nimi? I když je doma všichni milujeme, stejně ale není možné sníst je najednou úplně všechny. A tak přináším první tři tipy. V dalším díle pak budeme pochopitelně pokračovat. Pokud máte vy nějaké další své vyzkoušené, které by tady určitě neměly chybět, budu ráda za podněty v komentáři.
(fotografie: Pixabay)
1.) KEČUP
- 4 kg rajčat
- 1,5 kg jablek
- 30 dkg cukru
- 4 velké cibule
- 1,5 dcl octa
- 5 kuliček nového koření
- 5 hřebíčků
- 2 lžičky sušené papriky
- 2 lžičky skořice
- 1 lžička celého pepře
- 4 polévkové lžíce soli
- 1 bobkový list
- špetka zázvoru
Rajčata řádně omyjeme, nakrájíme na menší kousky, přidáme neloupané jablka nakrájené rovněž na kousky, cibuli a veškeré koření. Na sporáku vaříme za občasného promíchání do změknutí. Poté odstavíme, rozmixujeme, vrátíme na sporák a zde ještě vaříme do potřebné hustoty (necháme odvařit tekutinu). Zde už mícháme, ať se nám kečup nepřipaluje. Horké nalijeme do sklenic, zavíčkujeme. Nesterilujeme.
2.) PROTLAK
Domácí rajský protlak se dělá z dobře vyzrálých a většinou již změklých rajčat. Je ideální v případě, že máme velkou úrodu rajčat, kterou nestačíme spotřebovat. Jedná se zásadně o jednodruhovou záležitost, to znamená, nepřidáváme žádnou jinou zeleninu (jako v případě kečupu) a dokonce ani žádné koření. Důvod je ten, že nám zůstane jen typicky rajčatová chuť, kterou poté "měníme" až dle potřeby při použití do konkrétního pokrmu (různé míchané nápoje či typicky rajčatové pokrmy jako je rajčatová polévka, rajčatová omáčka, základ na těstoviny a podobně). Největší bonus je pak ten, že je úplně bez éček.
Rajčata probereme, každé byť jen trošku špatné vyhodíme. Umyjeme pod tekoucí vodou a nakrájíme na malé kousky, které dáme do kastrolu. Podlijeme minimem vody (max. decilitr), dáme na sporák a necháme dusit. Občas promícháme, a to až do rozvaření rajčat.
Kastrol s rozvařenými rajčaty stáhneme ze sporáku a necháme mírně vychladnout. Přes husté síto pak celý obsah propasírujeme. Propasírovaný obsah dáme zpět do kastrolu, vrátíme na sporák a bez pokličky na teď již mírnějším plamenu necháme odpařit tekutinu. Občas promícháme.
Když máme protlak dostatečně hustý, přelijeme ho do řádně vymytých sklenic, uzavřeme a sterilujeme asi půl hodiny při 80 stupních.
(fotografie: Pixabay)
3.) SUŠENÁ RAJČATA V OLEJI
Ideální pro ty, co mají doma sušičku ovoce (ano, jde to i v troubě, tam je postup ale zdlouhavější).
Rajčata nakrájíme na stejně silné plátky, rozložíme na rošty v sušičce a usušíme do poloměkka (záleží na výkonu, zhruba ale cca 4-8 hodin). Mezitím si pořádně vymyjeme sklenice. Do těchto sklenic potom natlačíme rajčata asi do 2/3 jejich obsahu, můžeme prokládat česnekem na plátky a posypat bylinkami (bazalka, oregáno, tymián). Po okraj zalijeme rostlinným olejem a řádně uzavřeme. Uložíme do lednice a konzumujeme po několika dnech, až rajčata nasají olej.
(fotografie: Pixabay)
A na co se podíváme v dalším díle? Chybět nebude lečo, rajčatové sugo a nebo naložená rajčata.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.