Houbová sezona začíná nabírat ma síle a v lese lze najít úplně všechny oblíbené druhy, hřiby nevyjímaje. Otázkou je, co s tou houbovou nadílkou dělat, když už jí je celá rodina přejedená. Existuje několik možností zpracování hub, díky kterým je tak můžete uchovat na dobu, kdy v lese o houby nezakopnete.
fotografie: Pixabay
Zpracování hub v podstatě začíná už při jejich sbírání, takže si nezapomeňte vzít do lesa košík, nebo vhodnou prodyšnou látkovou tašku. Do igelitu houby nesbírejte, konzumace zapařených hub předznamenává zdravotní potíže. Důležité je houby pořádně prohlédnout a červivé, či plesnivé rovnou nechat v lese.
Nasbírané houby musíme doma okamžitě očistit a zpracovat, nebo je krátce uskladnit v nepřikryté nádobě. Maximální dávka pro jednu osobu by však neměla být větší než 150 až 200g. Houby by se neměly jíst zasyrova. Pokrmy z hub nelze uchovávat v chladničce déle než 6 hodin, protože pak ztrácejí svou chutˇ.
Usušené houby obsahují velké množství bílkovin. Houby jsou také zdrojem důležitých vitamínů A, D, E, K. 100g čerstvých hub má energetickou hodnotu asi 30-35 kcal, stejné množství sušených asi 350 kcal. Bílkovinu, kterou obsahují, náš organismus špatně vstřebává. Proto nejsou vhodné pro přípravu jídel pro děti a starší osoby.
Jak ideálně na mražení
Před mrazením je vhodné je podusit. Bude to mít hned několik benefitů. Budou obdělané, takže až je budeme potřebovat, nebude nutné příliš dlouhé vaření, mrazák po nich nenačichne a k tomu všemu nezaberou tolik místa.Proč by neměly houby mířit rovnou do mrazáku bez zpracování? Obsahují totiž enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají. A budou se tedy uvolňovat ještě několik hodin po tom, co je dáte do mrazáku. Když je poté rozmrazíte a uvaříte, budete pojídat zbytečně houby plné mykotoxinů, které škodí celému tělu. Nejvíce při konzumaci špatně upravených hub trpí slinivka.
Sušení
Sušit můžeme klasicky na rámech, do kterých máme napnutá síta, nebo na čistém bílém papíru. Takto ovšem houby schnout velmi dlouho, což nemusí být zrovna výhodné. Asi málo kdo má doma tolik prostoru, aby mohl mít všude týden rozložené houby. Další možností je sušení v troubě. To trvá při 50 stupních přibližně hodinu. Pokud víte, že budete sušit více a častěji, pořiďte si sušičku.
Zavařování
Klasicky můžete zavařovat do kyselého nálevu. Takové houby jsou následně použitelné ale jen do kulajdy.
Zkuste recept
- 1l vody
- 0,3l octa
- 100g cukru
- 30g soli
Nálev si svaříme, zalijeme jím předvařené houbičky, ideálně malé hříbky, houby pěchujeme do sklenic, zaléváme nálevem, přidáváme bobkový list a nové koření, následně klasicky zavařuje cca 20 minut.
Houby lze dát také do slaného nálevu. Mají pak široké možnosti využití do polévek i omáček. Jen pak jednoduše moc nesolíme, musíme ochutnávat.
Sklenice plníme nakrájenými houbami, přidáme vždy do každé lžíci soli a můžeme i špetku pomůcky ke konzervování. Sterilujeme – zavařujeme dvakrát dvacet minut.
Napsala Zuzana Zelenková
zdroj: redakce
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.